škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 tdi comfort mu 1.5 tsi style mi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tazmanic

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Boşuna atışmaya ve gerginlik yaratmaya gerek yok öncelikle sakin olalım :)

1.6 tdi superb3 kullanıcısı olarak dizel aracımdan memnunum. Genelde çok aşırı sakin olmamakla birlikte normal bir tempoda aracı kullanıyorum. Ortalama 28kmh hız ile 6.0lt ortalama değerim var. Uzun yolda ise ortalama 90kmh ile 4.5-4.7 aralarında klimaya bağlı olarak tüketim değerlerim var.

Açıkçası yakınlarımda olan tsi sahiplerinin yakıt tüketimlerini gördüğümde dizel niye aldım diye kendime sordum. Çünkü uzun yolda yine benzer sürüş koşullarında uzun yolda 5lt ve şehir içinde 7lt yaktıklarını gördüm.

Bu pişmanlığım yılda max 10bin km bindiğimden ve bunun 6binini uzun yolda geçirdiğimden oluştu. Birde bunun haricinde dizelin motor kabinine daha çok ses alması ve dizelin act motorlara göre bariz bir şekilde hantal olması var. Benzinli size +30hp verirken üstelik 85kg kadar hafiflikte sağlıyor bu da az bir rakam değil. Birde dizelde habire dpf temizliği gibi bir saçmalık daha var. En azından benim gibi rejenere bitsin fan dursun diye 15dk beklemezsiniz :)

Şuan liste fiyatlarında aralarında ne kadar bir fark var bilmiyorum, şu kadar gidersen aradaki farkı kapatırsın gibi ifadeler yanlış. 2017 eylülde prestij+full opsiyonlu 2.el olarak aldığım araç ile bugünkü fiyatlar arasındaki farka baktığımda +20bin TL gibi fiyat farkı var. Tabi bunu 2.el alım ve 2.el satım olarak değerlendiriyorum. Benzinli araçların fiyatlarına baktığımda ise aynı model araçların fiyat artışları benzer şekilde.

Tabi ülkemiz koşulunda dizel daha rekabet görüyor dizel ile benzini satmaya kalktığınızda istediğiniz fiyata satmak bir yada birkaç hafta ertelenmesine sebep olabilir. Fikrimce zaten dizel poloniği çok yakında kalkacaktır. Zaten aralarında 40kuruşluk bir fark kaldı. Aralarında 1 lt oynasa açıkçası 100kmde 8tl verip çok daha performanslı bir araca sahip olmak isterim. Ben neden aldım derseniz baktığım dönemlerde opsiyonlu dolu ve temiz benzinli prestij bulamadım mecbur kaldığım için dizel aldım.

Kısacası yılda 15bin km yapacaksanız benzinli öneriyorum, yukarıda saydığım kriterler normal bir sürüş içindir performanslı kullanırım derseniz tüketimde işin rengi biraz değişebilir.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 12:30:13 Gönderen: Tazmanic »

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kartal1903;644273
TSI kullanıcısı olarak benzinlinin dizel ile aynı yakacağı kanaatinde değilim. Tabiki dizel az yakacaktır. Her iki ünitenin birbirlerine göre üstünleri var. Fakat benzinliler gaza basamıyor sağ şeritten gitmek zorunda kalıyor söylemine katılmıyorum. Dizel kullanan bir kişide ekonomik olsun diye sağ şeritte giderek sakin kullanım tarzını tercih edebilir. Sonuçta her iki ünitede performanslı kullanımda ve dur kalklı trafikte fazla yakıt yakacaktır. Ben her gün toplamda 40 km yol yapıyorum. Keçiören-Balgat-Beşevler-Emek istikametinde gidip geliyorum. Sabah 07.10'de keçiörenden yola çıkıyorum. İşyerinde kontağı kapatırken Başlangıçtan İtibaren Ort. : 6.5 LT gösteriyor. Net rakam olarak söylüyorum. Yalnız sürüş tarzım sakin. Sakin derken yavaş gitmiyorum. Sadece dikkatli kullanıyorum. Bu tarz kullanımda ACT ninde çok faydasını görüyorum. Benim için çok güzel rakam. D sınıfı diğer benzinli araçlara göre (Mondeo-insignia vb...) çok çok iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Kıyaslamayı bu şekilde yapmak gerekir. TSI ACT motorun en takdir ettiğim yanı ekonomi ise ekonomi performans ise performans.
Ben İncirli'den çıkıyorum Kazım Karabekir üzerinden Beşevler'e gidiyorum. Gidiş saatimiz aşağı yukarı aynı 07.20 de arabada oluyorum bende. Çok sakin kullanmıyorum trafiğin akışına uyuyorum genelde. Arada açık yollarda basıyorum. 7,5 ortalama, ortalama hız 21-23 gibi oluyor. Sizin ortalama hızınız kaç, güzergahımız saatimiz benziyor gibi. Merak ettim açıkçası bu tüketimleri gördükten sonra keşke benzinli alsaydım dedim çünkü.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kartal1903

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HasanK;644299
Ben İncirli'den çıkıyorum Kazım Karabekir üzerinden Beşevler'e gidiyorum. Gidiş saatimiz aşağı yukarı aynı 07.20 de arabada oluyorum bende. Çok sakin kullanmıyorum trafiğin akışına uyuyorum genelde. Arada açık yollarda basıyorum. 7,5 ortalama, ortalama hız 21-23 gibi oluyor. Sizin ortalama hızınız kaç, güzergahımız saatimiz benziyor gibi. Merak ettim açıkçası bu tüketimleri gördükten sonra keşke benzinli alsaydım dedim çünkü.

Ben Kazım Karabekir kullanmadan opetin ordan sanayiye giriyorum. Ordan İstanbul Caddesi (Çevik Kuvvetin bulunduğu cadde). Ordanda konya yoluna ankamall kavşağından bağlanıyorum. Sabah 07.30 saatlerinde yarı akıcı veya akıcı bir trafik var. 3-4-5.viteslerde ACT yi kullanıp Balgat Ceyhun Atıf Kansu caddesine dönüyorum. Ordan Ziyabey Caddesi Dr.Binnaz Ege Anadolu Lisesi ilk durak 1.çocuk. Buradan Türk Ocağı Caddesi - İsmet İnönü Bulvarı - Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi istikametinde ilerlerken Beşevler Kavşağında 2. çocuk iniyor. Daha Sonra Bahçelievler 3. Cad. Emek 4. Cad bağlantısını kullanıp işyerime geliyorum. Siz tandoğan kavşağında tıkanıklık yaşıyorsanız biraz yakıt tüketiminiz artabilir. Benim kullandığım güzergahın akıcı bir trafiği var. Araç, dönüşler ve ışıklar hariç araç hiç 2. vitese düşmüyor. DSG ile çok fark edeceğini zannetmiyorum ama, aracım manuel benim. Aracı satın alırken Active (125 Bg ACT yok) alıp içini kafama göre doldurarak sipariş vermek istedim. Efe skoda satış müdürü bu aracı almamı tavsiye etti. Yakıt tüketimini fabrika verisine göre (fabrika verisi : 6.1 Lt) en yakın yakalayabileceğin motor 1.4 TSI ACT 150Hp dedi. Bende tavsiyesine uydum. Dediği gibide çıktı 6.5 biraz üstü biraz altında değerler yakalayabiliyorum.

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kartal1903;644326
Ben Kazım Karabekir kullanmadan opetin ordan sanayiye giriyorum. Ordan İstanbul Caddesi (Çevik Kuvvetin bulunduğu cadde). Ordanda konya yoluna ankamall kavşağından bağlanıyorum. Sabah 07.30 saatlerinde yarı akıcı veya akıcı bir trafik var. 3-4-5.viteslerde ACT yi kullanıp Balgat Ceyhun Atıf Kansu caddesine dönüyorum. Ordan Ziyabey Caddesi Dr.Binnaz Ege Anadolu Lisesi ilk durak 1.çocuk. Buradan Türk Ocağı Caddesi - İsmet İnönü Bulvarı - Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi istikametinde ilerlerken Beşevler Kavşağında 2. çocuk iniyor. Daha Sonra Bahçelievler 3. Cad. Emek 4. Cad bağlantısını kullanıp işyerime geliyorum. Siz tandoğan kavşağında tıkanıklık yaşıyorsanız biraz yakıt tüketiminiz artabilir. Benim kullandığım güzergahın akıcı bir trafiği var. Araç, dönüşler ve ışıklar hariç araç hiç 2. vitese düşmüyor. DSG ile çok fark edeceğini zannetmiyorum ama, aracım manuel benim. Aracı satın alırken Active (125 Bg ACT yok) alıp içini kafama göre doldurarak sipariş vermek istedim. Efe skoda satış müdürü bu aracı almamı tavsiye etti. Yakıt tüketimini fabrika verisine göre (fabrika verisi : 6.1 Lt) en yakın yakalayabileceğin motor 1.4 TSI ACT 150Hp dedi. Bende tavsiyesine uydum. Dediği gibide çıktı 6.5 biraz üstü biraz altında değerler yakalayabiliyorum.
Benden her halükarda az yakıyorsunuz, sıkışıklık Tandoğanda değil de Kazım Karabekir de çok oluyor. Sizin Ankamall dönüşünüzü deneyeceğim mantıklı geldi. Akşam dönüşte sürekli tırmanma benim tüketimi arttıran şey aslında. Tırmanırken de basıyorum biraz. 150'lik bu kasanın hakkı, böyle yakacağını düşünsem Tsi alırdım. :)

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilenler bilir, yaklaşık 3 yıl önce bu forumda bir analiz yapmıştım. bu analizde 2020'ye kadar benzinin litre fiyatının motorine oranının 1 olacağını(fiyatların eşitleneceğini) gerekçeleriyle beraber tablolaştırarak açıklamaya çalışmıştım. aradan 3 yıl geçti fiyatlar neredeyse eşitlendi.bu durumun temel sebebi gereksiz ham petrol ithalatının önüne geçmek. bugün ülkemizde kullanılan akaryakıtın %80 i motorinken; benzin-motorin kullanımının dengelenmesiyle, ham petrol ithalatında yaklaşık %35 lik bir azalmaya gidilebilir.Mesela dünyada pompa fiyatları incelendiğinde ülkelerin büyük çoğunluğunda motorinin; benzinle ya eşit ya da daha pahalı olduğu görülebilir.bunu ülkemiz de farketmiş olacak ki;2000 yılında 1.35 olan oran, 2015 de 1.14 e, bugün ise 1.04 seviyesine gelmiştir.

Üretim ekonomisinin değil tüketim ekonomisinin hüküm sürdüğü ülkemizde; bir araba alırken "dizel otomatik, en iyisidir,al geç"mantığıyla hareket etmek bana "broadway az yakar" denilen günleri hatırlatıyor.
Evet dizel günümüzde hala ekonomik olabilir. ama kimin için sorusunu da hemen sormak gerekir.araç tercih ederken satış bedeli,performans,yakıt tüketimi,sessizlik,bakım maliyeti,kullanım sıklığı,kullanılacak coğrafi bölge,ikinci el piyasası gibi unsurları dikkatle irdelemek gerek.ama bunlardan daha da önemlisi; ki benim en fazla dikkat çekmek istediğim konu gelecek planlaması.

Dizel araçların üvey evlat olmaya çoktan başladığı dünya piyasasında(birçok otomobil üreticisi 2020 den sonra dizel araç üretmeyeceğini duyurmuştur); ben sıfır araba alacağim 5-10 yıl binmeyi planlıyorum diyenlerin(ki çoğumuz sanırım bu düşüncedeyiz) 2-3 yıla kadar motorin fiyatlarının benzinin de üzerine çıkacağını,dizel araçlara ileride gelecek ek vergilerle ikinci elde dizel araçlarda talep düşüşü yaşanacağını gözardı etmemesi gerekir.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2018, 01:19:52 Gönderen: kolgezer »

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1.5 tsi style modeli baya kafama yattı fakat bu sefer de Antalya bayii den araç satışta değil bilgisini aldım. Şu sıfır faiz kampanyası bitmeden faydalanmak istiyordum bayii lere yolu düşüpte olursa net bilgi alan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. 1.4 style satışta var diyolar stok eritme politikası mı acaba?
Bu arada cevap yazan herkeze teşekkürler...
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=3290]ogulcanatmaca[/MENTION] Ankara skoda efenin satış müdürü arkadaşım. İsterseniz sorabilirim kendisine. Net bilgi alabiliriz.

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairfight;644422
[MENTION=3290]ogulcanatmaca[/MENTION] Ankara skoda efenin satış müdürü arkadaşım. İsterseniz sorabilirim kendisine. Net bilgi alabiliriz.

Çok iyi olur sonuçta 1.4 tsi ile verileri aynı gözükse de daha yeni bir teknoloji olacaksa onu tercih etmek mantıklı geliyor.

Hatta Ankara dan bile alabilirim aracı
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=3290]ogulcanatmaca[/MENTION] Tamam ben yarın sorayım kendisine. Ondan da benzer bir yanıt alırsak gerçekten ellerinde yok demektir.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=3290]ogulcanatmaca[/MENTION] Ben görüştüm satış müdürüyle. Aralık ayı için gelecek 1 araç görünüyormuş. 1.5 tsi style beyaz renk. Fiyat 179 bin ₺. Net düşünürlerse biraz daha indirim alabiliriz dedi. Siz alma kararı verirseniz özelden irtibata geçebiliriz.

Çevrimdışı Ramsey06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
dün yapılan indirimle benzinle motorin hemen hemen eşit duruma geldi. Dizelin bakım maliyetleri ve 100 binden sonra yüzüne bakılmaz gibi ön yargılardan dolayı (ülkemizde maalesef böyle) 1.5 TSI style sizin için doğru tercih olacaktır. Ben 1.4 TSI 125 bg kullanıyorum 2.5 yıl oldu araçtan çok memnunum tavsiye ederim.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Yakıt fiyatları aynıda olsa gerek şehiriçi gerek şehir dışı dizel ekonomik olmaya devam edecek Bakım masrafları eskiden yüksekti şimdiki
 Atmosferık benzinli motorların bakımıda dizelden aşağı değil Dizel  motorların ikinci eli benzinliden daha yüksek talep görüyor bunu ilanlardan görebiliriz
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2018, 18:01:43 Gönderen: ringcep »

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Az önce çektim, ortalama hızdan belli çok sıkışık trafikti. Açıklık bulunca bastım, genellikle dur kalk gibiydi yol. Tsi bu ortalama hızda kaç yakar ki? Bence bunu yakar. Arada hesaba katılacak bir tüketim farkı yok, uzun yol için Tdi alınır sadece.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Karoq 1.0 TSI DSG, 21 km ortalama hız ile şehir içinden bir kesit. Karoq 1300 kg ağırlıkta. Kullanım süre ve hızlar üstteki kare ile benzer olunca paylaştım...

Çevrimdışı ömer0618

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
https://i.hizliresim.com/WqW3pm.jpg

8 9 km değil 570km uzun yol daha düşüktü ama malesef rampaya denk geldi biraz yükseldi çekeyim dedim. 1.6 tdi octi. Not: Rodajı dolmadı.