škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

19 inç janttan 16 inçe geçilir mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaşlar,

Aracıma kışlık lastik almak istiyorum. 19 inçlerin tanesi Nokian - Conti gibi markalarda 1000 lira civarı. [MENTION=6802]OZDI[/MENTION]l arkadaşımız sağolsun Kumho lastik önerdi ancak onun da ıslak zemin performansı E, ben İstanbul'da yaşadığım için ıslak zemin performansı önemli.
Maliyeti düşürmek adına 16 inç jant ve lastik alsam bizim araçlarda sıkıntı yaratır mı? Active araçlarda 16 jant var, benim araç Prestige. Altyapı olarak bir fark var mıdır?

Çevrimdışı Tazmanic

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Görünüş olarak baya bir fark olacak, ancak benim için sorun değil derseniz sorunsuz kullanabilirsiniz, jantın 5*112 olması şartıyla. Bende de 18 vardı aynı dertten müzdarip olduğum için uygun fiyata takım olarak passat jant ve lastikleri aldım. Araç hem konforlu oldu hemde çukurlara balon yapacak mı korkusu olmadan girebiliyorum. Kışlık lastik olarak nokian yada ultragrip öneririm. Lastik ölçüsüde 215-60-16 olmalı.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tazmanic;627782
Görünüş olarak baya bir fark olacak, ancak benim için sorun değil derseniz sorunsuz kullanabilirsiniz, jantın 5*112 olması şartıyla. Bende de 18 vardı aynı dertten müzdarip olduğum için uygun fiyata takım olarak passat jant ve lastikleri aldım. Araç hem konforlu oldu hemde çukurlara balon yapacak mı korkusu olmadan girebiliyorum. Kışlık lastik olarak nokian yada ultragrip öneririm. Lastik ölçüsüde 215-60-16 olmalı.

Yemişim görüntüsünü, ben aracın içindeyim nasıl olsa, dışarıdan bakanlar düşünsün. :)

Çevrimdışı alpers

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Oyle elbette ama oncesi haline gore oyuncak gibi duracak :)

Ama kucuk jant uzun vadede hesapli olur tabii ki.

Çevrimdışı Mecheng89

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracınızı sportif kullanıyorsanız problem yaşayabilirsiniz. Yoksa al gitsin.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: namre3kutuk;627777
Selam arkadaşlar,

Aracıma kışlık lastik almak istiyorum. 19 inçlerin tanesi Nokian - Conti gibi markalarda 1000 lira civarı. [MENTION=6802]OZDI[/MENTION]l arkadaşımız sağolsun Kumho lastik önerdi ancak onun da ıslak zemin performansı E, ben İstanbul'da yaşadığım için ıslak zemin performansı önemli.

Maliyeti düşürmek adına 16 inç jant ve lastik alsam bizim araçlarda sıkıntı yaratır mı? Active araçlarda 16 jant var, benim araç Prestige. Altyapı olarak bir fark var mıdır?

Lastik ebatı aracınıza uyumlu olduktan sonra teknik anlamda hiçbir problem yaşamazsınız. Görüntü olarak değişiklik yaşarsınız ki o da sadece kış periyodunda, yani kısa bir süre. Bununla beraber superb aracım olsa kışlık olarak linkini attığınız kara jant yerine orjinal 16” veya 17” jant bakardım.

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
19 inclik orjinal jantı değiştirmeden diğer Superb lerde kullanılan 215 60 R16 veya 215 55 R17 lastik ebatlarını kullansanız sorun olur mu? Bu konuyu bende merak ediyorum.
https://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25 linkindeki ebat hesabında maksimum +- %2.5 luk çap farkı için tolerans tanınmış. 16 inçte % 1.04 çap farkı çıkıyor. 17incte bu fark % 0.45 e düşüyor. Bilgi sahibi arkadaşlar konuya açıklık getirirse sevinirim.

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rifle44;627812
19 inclik orjinal jantı değiştirmeden diğer Superb lerde kullanılan 215 60 R16 veya 215 55 R17 lastik ebatlarını kullansanız sorun olur mu? Bu konuyu bende merak ediyorum.
https://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25 linkindeki ebat hesabında maksimum +- %2.5 luk çap farkı için tolerans tanınmış. 16 inçte % 1.04 çap farkı çıkıyor. 17incte bu fark % 0.45 e düşüyor. Bilgi sahibi arkadaşlar konuya açıklık getirirse sevinirim.

Bahsettiğiniz site farklı çapa sahip iki janta hangi yanak kalınlığına sahip lastik takılması gerektiği konusunda hesaplama yapıyor.  
Sorunuzu yanlış anlamadıysam 19 inçlik janta 16 veya 17 inç lastik takılıp takılayacağını sormuşsunuz. Bildiğim kadar bu mümkün değil. Ayrıca sürüş güvenliği için çok riskli.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
16 janta sakin gecmeyin, 17 janti tercih edin cunku 16 jant 6,5j ve max 215 tabanli lastige uygun olmasina ragmen 215 tabanli lastigin disleri acilip yola tutunamiyor. 16 jant ve michelin lastikle gelen aracimda bu sorunu yasadim, lastikciler soylediklerindebbende inanmadim ama 17 janta gecince kumho lastikle iyi bir yol tutus elde edebildim.

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mecheng89;627796
Aracınızı sportif kullanıyorsanız problem yaşayabilirsiniz. Yoksa al gitsin.

Yok ya, yaşlılar gibi kullanırım, mümkün mertebe sakin. Sadece tehlike sezgilersem (örnek, ışıklarda iki aracın arasında kalırsam) ani hızlanırım. Otoyolda bile en fazla 120 ile giderim.

Alıntı yapılan: mcb951;627800
Lastik ebatı aracınıza uyumlu olduktan sonra teknik anlamda hiçbir problem yaşamazsınız. Görüntü olarak değişiklik yaşarsınız ki o da sadece kış periyodunda, yani kısa bir süre. Bununla beraber superb aracım olsa kışlık olarak linkini attığınız kara jant yerine orjinal 16” veya 17” jant bakardım.
Büyük ihtimalle VW grup için üretilmiş bir jant bakacağım. Teşekkürler.

Alıntı yapılan: Rifle44;627812

[MENTION=16020]fusel[/MENTION] belirtmiş,benim de bildiğim kadarıyla teknik olarak herhangi bir janta daha küçük ya da daha büyük inç lastik takmak mümkün değil. Ölçüsü 30 olan bir parmağa, daha küçük ya da daha büyük yüzük takılamadığı gibi düşünebilirsiniz.

Alıntı yapılan: Forever;627826
16 janta sakin gecmeyin, 17 janti tercih edin cunku 16 jant 6,5j ve max 215 tabanli lastige uygun olmasina ragmen 215 tabanli lastigin disleri acilip yola tutunamiyor. 16 jant ve michelin lastikle gelen aracimda bu sorunu yasadim, lastikciler soylediklerindebbende inanmadim ama 17 janta gecince kumho lastikle iyi bir yol tutus elde edebildim.
Mutlaka doğrudur ancak 17 inç maliyetleri çok arttırıyor, bu durumda direk 19 lastik almak daha mantıklı olacaktır.

Çevrimdışı fatakan33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
mutlu jant lastik heasplama deyin google oradan rahatca hesaplama yapıp hangi jant lastik takılır görürsünüz.ama ben yinede yazayım olacak olanları
215 60 16, 215 55 17,235 45 18bu ölçülerde ki lastik jantları takabilirsiniz

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=11865]namre3kutuk[/MENTION]

Bana 16 jant bu arabaya el arabası havası verdiriyor gibi geliyor.Sanki kasa lastiklerin üstünde emanet gibi çok itici geliyor.Ayrıca konfor artsada yol tutuşu azalacaktır ıslak zemin demişsiniz 235 genişliğe sahip 19 jant lastikler ıslak zeminde de 16 janttan iyi tutunur.Hem görüntü hem yol tutuş için kesinlikle 19 öneriyorum 16 jant d segment arabada emanet gibi durıyor ve arabanın prestijini çok aşağıya çekiyor.Sırf görüntüsü için bile 16 jant takmam ayrıca virajlarda çok esner araç 19 a göre.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cagri33;628087
[MENTION=11865]namre3kutuk[/MENTION]

Bana 16 jant bu arabaya el arabası havası verdiriyor gibi geliyor.Sanki kasa lastiklerin üstünde emanet gibi çok itici geliyor.Ayrıca konfor artsada yol tutuşu azalacaktır ıslak zemin demişsiniz 235 genişliğe sahip 19 jant lastikler ıslak zeminde de 16 janttan iyi tutunur.Hem görüntü hem yol tutuş için kesinlikle 19 öneriyorum 16 jant d segment arabada emanet gibi durıyor ve arabanın prestijini çok aşağıya çekiyor.Sırf görüntüsü için bile 16 jant takmam ayrıca virajlarda çok esner araç 19 a göre.

Geniş lastikler ıslak zeminde, özellikle de birikmiş suda aquaplaning'e daha meyillidir.

Geniş lastikler suya daha zor batar ve aquaplaning riskini arttırır. Geniş lastiklere geniş çevresel oluklar yerleştirilerek bu risk azaltılabilir.

http://vehicletire.blogspot.com.tr/2014/10/

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: namre3kutuk;628094
Geniş lastikler ıslak zeminde, özellikle de birikmiş suda aquaplaning'e daha meyillidir.

Geniş lastikler suya daha zor batar ve aquaplaning riskini arttırır. Geniş lastiklere geniş çevresel oluklar yerleştirilerek bu risk azaltılabilir.

http://vehicletire.blogspot.com.tr/2014/10/

O lastiğinde su kanalları ve yapısı ona göre tasarlanıyor :) kuru zeminde veya karda zaten çok net bir şekilde sonuç belli.