škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sifir superb de vernik sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Haluk Çakmakcı

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Arkadaşlar Merhaba, ikinci el 2016 Superb 1.4 TSI 48 binde araç aldım, Araç GAziantep'de idi gitmeden bir gün önce DOD da bir tanıdık vasıtasıyla ekpertiz yaptırdık araçta hata kusur çıkmadı, Aracı aldıktan sonra kendim boya ölçüm cihazı ile tekrar baktım tüm kaporta 100-130 mikron arası kalınlık veriyor fakat şöför kapısında 160-180 mikron arası geliyor, biraz derinlemesine incelemeden sonra kapı altında vernik akıntısı kabarcıkları buldum yani kapı boyanmamış, civataları orjinal sök tak yok fakat içli dışlı ince bir kat vernik atılmış, sağa sola sordum bunun fabrikada yapılmış olma ihtimalinin çok yüksek olduğu zira kapıda ne macun ne de boya olmamasına rağmen bazen boya üstündeki kusurların giderilmesi için böyle uygulamalar yapılabildiği söylendi, sizce bu mümküm mü? bu tür birşey başına gelen var mı?

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mümkündür hocam. Fabrikalar son kontrolde boya hatalarını tekrar boyayarak düzeltebilirler. İyi bir boya ustası bu boyanın robotla veya elle atıldığını gözle anlayabilir. Robotla boyamada araç şasesine ve boyaya zıt elektrik verildiği için boya kaportaya tam yapışır, akma, harelenme veya boya tozları olmaz.
Mesela Honda kullanma kitapçığında aracın fabrikada birden fazla defa boyanabileceğini ve 300 mikrona kadar boya kalınlığının normal olduğunu yazıyor.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haluk bey, Tarcanlar ekspertizi hiç izlemediğiniz belli :) Youtube'tan videolarını izleyin, göreceksiniz. Birkaç tane bu şekilde araç geldi ellerine ve incelemede anlattılar. Hatta bir Jetta'nın tamamı çift kat boyalıydı. Fabrikanın 3 defa boya atma hakkı olduğunu anlatmışlardı.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;653837
Haluk bey, Tarcanlar ekspertizi hiç izlemediğiniz belli :) Youtube'tan videolarını izleyin, göreceksiniz. Birkaç tane bu şekilde araç geldi ellerine ve incelemede anlattılar. Hatta bir Jetta'nın tamamı çift kat boyalıydı. Fabrikanın 3 defa boya atma hakkı olduğunu anlatmışlardı.

Tarcanları çok defa izledim ama benim kafamı kurcalayan kapının iç kısmının da verniklenmiş olması normalde sadece dıştan boyanır kapının iç kısımlarına dokunulmaz eğer araç taşınma esnasında ufak bir çizik falan oluştuysa macunsuz şekilde belkide bu işlem bayide yapılmış olabilir...

Çevrimdışı Cihangir Emre

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Haluk Çakmakcı;653831
Arkadaşlar merhaba,

Arkadaşlar Merhaba, ikinci el 2016 Superb 1.4 TSI 48 binde araç aldım, Araç GAziantep'de idi gitmeden bir gün önce DOD da bir tanıdık vasıtasıyla ekpertiz yaptırdık araçta hata kusur çıkmadı, Aracı aldıktan sonra kendim boya ölçüm cihazı ile tekrar baktım tüm kaporta 100-130 mikron arası kalınlık veriyor fakat şöför kapısında 160-180 mikron arası geliyor, biraz derinlemesine incelemeden sonra kapı altında vernik akıntısı kabarcıkları buldum yani kapı boyanmamış, civataları orjinal sök tak yok fakat içli dışlı ince bir kat vernik atılmış, sağa sola sordum bunun fabrikada yapılmış olma ihtimalinin çok yüksek olduğu zira kapıda ne macun ne de boya olmamasına rağmen bazen boya üstündeki kusurların giderilmesi için böyle uygulamalar yapılabildiği söylendi, sizce bu mümküm mü? bu tür birşey başına gelen var mı?
Boya kalitesi leş ne yazıkki skodalarda, kalın vernikli sıkı olmayan bir boya yapısı var haliyle boya kopmaları, boya şişmeleri yan aracın kapısı hafif dokunduğunda yumurta kabugu gibi çatlayıp kopmalar oldukça fazla. Bu zamana kadarki araçlarım içinde en kötü ucuz bulduğum boya bu skodasuperb lerde.

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracim 2017 model ve Style paket... Alirken on kaputa tas , vs... zarar vermesin diye kaplama yapmislardi... Gecenlerde, ondeki kamyonun lastik arasindan firlattigi bir tas once sofor tarafindaki kaput uzerinde sektikten sonra, cama geldi ve camda ince de olsa bir delik acti... Cam kasko'dan degisti, ancak kaput uzerindeki kaplama ve boya da zarar gordu... Yani, kaplama bir ise yaramadi... Kaplamayi sokturdum ve gocuk duzeltme ile kaputu hallettiler ancak tas vernik ve boyaya da hasar vermis...  
Duzelttirmek icin kucuk hasar kapsaminda Auto King'e gittim... Vernik de kalktigi icin, sadece o kismi boyamayi reddettiler ve tum kaputun boyanmasi gerektigini soyluyorlar.
Servis zaten tum kaputun boyanmasi gerektigini soyluyor... Bunun bir oluru yok mudur?
Boyatmali mi? oyle mi birakmali? Hafif belli olacak da olsa, sadece 5 x 5 cm gibi bir alani boyatmak daha mi mantikli? Tum kaput boyanirsa, yarin birgun, satarken muhakkak hasarli diye sikinti cikaracaklari muhakkak... Tavsiyeniz nedir???
Sevgiler
Engin Tunçay

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: EnginT;654034
Aracim 2017 model ve Style paket... Alirken on kaputa tas , vs... zarar vermesin diye kaplama yapmislardi... Gecenlerde, ondeki kamyonun lastik arasindan firlattigi bir tas once sofor tarafindaki kaput uzerinde sektikten sonra, cama geldi ve camda ince de olsa bir delik acti... Cam kasko'dan degisti, ancak kaput uzerindeki kaplama ve boya da zarar gordu... Yani, kaplama bir ise yaramadi... Kaplamayi sokturdum ve gocuk duzeltme ile kaputu hallettiler ancak tas vernik ve boyaya da hasar vermis...  
Duzelttirmek icin kucuk hasar kapsaminda Auto King'e gittim... Vernik de kalktigi icin, sadece o kismi boyamayi reddettiler ve tum kaputun boyanmasi gerektigini soyluyorlar.
Servis zaten tum kaputun boyanmasi gerektigini soyluyor... Bunun bir oluru yok mudur?
Boyatmali mi? oyle mi birakmali? Hafif belli olacak da olsa, sadece 5 x 5 cm gibi bir alani boyatmak daha mi mantikli? Tum kaput boyanirsa, yarin birgun, satarken muhakkak hasarli diye sikinti cikaracaklari muhakkak... Tavsiyeniz nedir???
Sevgiler

Öncelikle geçmiş olsun. Benzer durum önceki aracımda başıma geldi. Kaputtan seken taş tavana geldi ve hem kaput hem de tavanda boyaya zarar verdi. Göçük olmadığından kendi imkanlarımla rötuş ve üzerine boya koruma cilalarından uyguladım ve o şekilde 2 yıl kullandım. Bir zararını görmedim. Yerinizde olsam lokal dahi boyatmazdım. Düzelttirip rötuş boyası sürün ve o şekilde kullanın derim. Eğer uzun dönem aracınızı kullanacaksanız ve ileride sizi rahatsız eder ise o zaman belki lokal boyatabilirsiniz. O zamanda hasarlı halinin birkaç detay fotoğrafını çekip o şekilde hareket edin derim. Noktasal boya hasarları için komple parça boyatmak gereksiz diye düşünüyorum. İyi günler.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sevgiler

Geçmiş olsun. Lastik arası taşlar ciddi problem yaratabiliyor.

Tüm kaputun boyanmasını istemelerinin nedeni, 2 senelik bir aracın boyasıyla yeni boyanın renk uyumunu tutturmanın zorluğundan geliyor. Beyaz bile olsa, güneş her boyanın rengini ya sarartıyor ya açıyor. Renk geçişi olmasın diye büyük parça boyarlar ama sizin bahsettiğiniz 5x5 cm'lik alan için bu biraz fazla söylenmiş. Kaputun boyalı olması değil, kaput altındaki destek kemerlerinin eğilme, düzeltme yapılıp yapılmadığına bakarlarsa zaten büyük sorun olmadığı anlaşılabilir. Ancak Türkiye'de kaputta boya varsa, ölü fiyat çekmek de adettendir, maalesef.

Eğer gözünüze fazla çarpıyorsa, boyayı da korumak için tekrar kaplama yaptırın. Satacak olduğunuzda durumu izah eder, gerekirse söktürürsünüz, alıcı da ona göre alır.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sadece orayı boyatın, komple boyatmayın aracınıza pert muamelesi çekerler.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sevgiler

Geçmiş olsun benimde daha başımdan şöyle bir olay geçti,
Ankarada bir yaya aniden önüme çıktı ve ford focus aracımla sol ön köşeden kadına çarpıp yaraladım, Allahtan kadına fazla birşey olmadı ayakta tedavi ve 1 hafta istirahat, trafik raporunda tüm suç yayada idi o yüzden kasko benim hasarsızlık indirimini bozmadı muhtemelen tüm masrafları kadından almıştır, kazadan sonra benim ön sol-sağ farlar, ön panjur, ön cam vb değişti, sağ ön çamurluk dışa bombe yaptığı için servis düzeltme ve boya dedi, ön kaputta kadının el bileği derin bir çizgili iz şeklinde göçük oluşturmuş o kısmı servis lokal boyayamam dedi bende hiö elletmedim ve boyatmadım o şekilde 2-3 sene binip sattım eğer boyatsaydım en az 3-5 binlira fiyat aşağı düşerdi benim görüşüm sakın boyatmayın rutüş yapıp binin gitsin.

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Gecen aylarda arkadasim, 2019 Honda Civic araciyla, aniden parktan cikip karsi sokaga girmek isteyen bir araca carpiyor... Kusur parktan firlayan araca veriliyor... Distan pek hasar gorunmese de, servis "onu da degiselim, bunu da degiselim" deyip on tarafta ne varsa yeniliyor... Degisen parcalarla (farlar da dahil) tam 21.000 TL hasar cikmis... Sonrasinda satmak istedi... Bu sefer aracin servis/sigorta gecmisine bakip "senin aracta 21.000'lik hasar olmus" deyip, araca neredeyse hurda fiyati verdiler...
Bu isler, bizde maalesef boyle yuruyor...

Goruslerini paylasan arkadaslara tesekkurler...
Sevgiler
Engin Tunçay

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evin boyanılmışına atlayan, arabanın boyalısından kaçan milletiz malesef. o yüzden bence arabada vuruk kırık ezik de olsa sakın boyatmayın. çok gözünüze batıyorsa lokal çözümler üretin. yine içinize sinmiyorsa boyatmadan öylece satın en azından zarar etmezsiniz. belki bu durum sizi istemeden bir 2013/14 E180 sahibi yapar:)

Çevrimdışı Cihangir Emre

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kolgezer;654098
evin boyanılmışına atlayan, arabanın boyalısından kaçan milletiz malesef. o yüzden bence arabada vuruk kırık ezik de olsa sakın boyatmayın. çok gözünüze batıyorsa lokal çözümler üretin. yine içinize sinmiyorsa boyatmadan öylece satın en azından zarar etmezsiniz. belki bu durum sizi istemeden bir 2013/14 E180 sahibi yapar:)

Her şeyin altında bir sebep yatar. Bunun sebebide ağır hasarlı araçların geçmişte özellikle galerici alsatçı tayfa tarafından vatandaşa kakalanmasıdır. Haliyle vatandaş şurası çizikmiş burası az vurukmuş vs bakmıyor. Boyanmasın yeter diyor. Kimsenin kimseye güveni kalmadı. Bu arada fotolarada güvenilmiyor. Adam ağır hasarlı kaputu adam tamir ettirip bir güzel boyatıyor sonra üzerine çizik atıyor fotoçekiyor sonra tekrarboyatıyor sonrada hafif çizikten boyalı deniyor.