škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç içi led uygulaması sakıncalı mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enesamab

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;
Aracımdaki bazı aydınlatma ampullerini led ampuller ile değiştirdim.

1) Ön ve arka tavan lambaları
2) Ayakaltı aydınlatma
3) Bagaj aydınlatma
4) Ön park lambaları
5) Yan ayna altı lambalar.

Emin değilim. Ama sanki birtakım elektronik anormallikler bundan sonra başladı. Mesela;

1) Bir ara kadranın bulunduğu kısımdaki bilgi ekranının elektriği tamamen gitti. Kısa bir müddet sonra (tahmini 1 saat) düzeldi.

2) Araç çalışırken geç çalışıyor. Akü durumunu ön panelden kontrol ettiğimde %80 görüyorum. Normal mi? ve şuan aklıma gelmeyen 1, 2 şey daha. Bi forum sitesinde bu sonradan takma ledlerin elektronik aksama zarar verebileceği yazıyor.

Bir çoğumuz bu ledleri kullanıyor. Sizde durum ne acaba?

Çevrimdışı Haluk Çakmakcı

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enesamab;652142
Merhabalar;

Aracımdaki bazı aydınlatma ampullerini led ampuller ile değiştirdim.

1) Ön ve arka tavan lambaları

2) Ayakaltı aydınlatma

3) Bagaj aydınlatma

4) Ön park lambaları

5) Yan ayna altı lambalar.

Emin değilim. Ama sanki birtakım elektronik anormallikler bundan sonra başladı. Mesela;

1) Bir ara kadranın bulunduğu kısımdaki bilgi ekranının elektriği tamamen gitti. Kısa bir müddet sonra (tahmini 1 saat) düzeldi.

2) Araç çalışırken geç çalışıyor. Akü durumunu ön panelden kontrol ettiğimde %80 görüyorum. Normal mi? ve şuan aklıma gelmeyen 1, 2 şey daha. Bi forum sitesinde bu sonradan takma ledlerin elektronik aksama zarar verebileceği yazıyor.

Bir çoğumuz bu ledleri kullanıyor. Sizde durum ne acaba?
Asla standart dışı ampul kullanmam, daha önce forumda Çin malı Led ampuller yüzünden araç beyninin yandığını söyleyenler olmuştu, hatta bu ampuller arıza lambası yatırdığı için direkt olarak değilde sanırım bir elektronik devre aracılığıyla kullanılıyor..

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bazen sönmeyip çok hafiften yanarak kafayı bulandırmaları cabası  :)

Düşük akım çekiyorlar, sıkıntı oradan, her noktaya da bir devre işi çok tatsız hale getiriyor. Ve o devreler ciddi ısınıyor bazen

Çevrimdışı enesamab

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki kullanan arkadaşlar. Sizler hiç olumsuz bir durum ile karşılaştınız mı acaba? Cevap verirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Standart ampul ve LED lambalar tamamen farklı elektronik komponentlerdir.
Ampuller, her iki yönde de aynı resistans değerini gösterirken, LED lambalar diod olup, iki yöne farklı resistans değerine sahipler.
Hal böyleyken, LED lambaları ile birlikte aynı devrede, farklı elektronik komponentler kullanılarak, ilgili devrede ampul varmış gibi "kandırmaca" yapılmaktadır. Bu devreler zamanla sistemin dengesini bozabilirler. Devredeki resistans toleransı ve çekilen akım değerleri, standart ampule göre ayarlanmış olduğu için (devre tasarımı esnasında) zamanla olumsuz durumlar yaşanabilir. "Kesin yaşanır" veya "kesin yaşanmaz" olarak, ilgili devre tasarımcısı haricinde hiç kimse size taahütte bulunamaz. Aksini iddia eden varsa yalan söylüyordur.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lambaları yakıp söndüren patlak ampülü tespit eden vs. konfor beyni dedikleri bir ünite var. Ben LED taktıktan 2 yıl sonra LEDler patlayıp kısa devre yaptı ve beyin yandı. Sıradan elektrikçiler aracın heryerini kurcaladılar sorun bulunamadı. VW servisinden ayrılan bişr usta ile işi çözdük.
Piyasadaki sonradan takılan LED ampüllerin hepsi çin malı ve kaliteleri düşük ısınınca muhtemelen eriyip içinden kısa devre yapıyor.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;652212
Lambaları yakıp söndüren patlak ampülü tespit eden vs. konfor beyni dedikleri bir ünite var. Ben LED taktıktan 2 yıl sonra LEDler patlayıp kısa devre yaptı ve beyin yandı. Sıradan elektrikçiler aracın heryerini kurcaladılar sorun bulunamadı. VW servisinden ayrılan bişr usta ile işi çözdük.
Piyasadaki sonradan takılan LED ampüllerin hepsi çin malı ve kaliteleri düşük ısınınca muhtemelen eriyip içinden kısa devre yapıyor.
Yararlı bilgiler için teşkkürler. Peki ilgili beyin arızası giderildi mi?

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;652214
Yararlı bilgiler için teşkkürler. Peki ilgili beyin arızası giderildi mi?

Mesajı görmemişim kusura bakmayın. Beyin arızası giderildi. Fakat beyin sıkıntılı bir parça, normalde su geçirmez olması için yapıştırıcı ve presle kapatılıyor. 3-5 vida sökerek içini açamıyorsunuz. Düzgün kapatılmazsa su ve nem alıp korozyona uğrayabiliyor. Açıldığında da arızalı devreyi bulmak zor olabiliyor.
Servis tamir yoluna gitmeden direkt değişim yapıyor ama maliyet yüksek. Sanayideki usta servisten bir tanıdık vasıtasıyla beynin seri numarasına uygun projesini buldu. Bunu beyin tamiri yapan ustaya verdi, bu sayede geri vites lambası devresi bulunarak sadece ona müdahale edildi.
VAG grubu çıkma parça kullanılmaması için tüm parçalarda 2-3 yılda bir küçük değişiklikler yapıyor. Eski araçlara ustalar alışık iken yeni modellerde arızayı tespit ve tamirde sorun yaşanabiliyor.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;652488
Mesajı görmemişim kusura bakmayın. Beyin arızası giderildi. Fakat beyin sıkıntılı bir parça, normalde su geçirmez olması için yapıştırıcı ve presle kapatılıyor. 3-5 vida sökerek içini açamıyorsunuz. Düzgün kapatılmazsa su ve nem alıp korozyona uğrayabiliyor. Açıldığında da arızalı devreyi bulmak zor olabiliyor.

Servis tamir yoluna gitmeden direkt değişim yapıyor ama maliyet yüksek. Sanayideki usta servisten bir tanıdık vasıtasıyla beynin seri numarasına uygun projesini buldu. Bunu beyin tamiri yapan ustaya verdi, bu sayede geri vites lambası devresi bulunarak sadece ona müdahale edildi.

VAG grubu çıkma parça kullanılmaması için tüm parçalarda 2-3 yılda bir küçük değişiklikler yapıyor. Eski araçlara ustalar alışık iken yeni modellerde arızayı tespit ve tamirde sorun yaşanabiliyor.
Kardeş geçmiş olsun ucuz atlatmışsın, bir iki tane ampul beyaz görünecek diye arabanın beynini falan bozmaya değmez, kapalı bir kutu ellendikçe arıza verir, o yünden milletimiz alışmış şahine doğana yaptığı herşeyi yeni nesil arabalarada yapmaya çalışıyor sonra hooppp sanayide kucaktasın..

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aslına bakarsanız tüm bahsettiğiniz ampuller 5w lık ampuller canbus olan ledler dahılı dirençe sahip oldugu için benzer direnç değerleri nedeniyle akkor halojen ampullerden akım konusunda farkı yoktur akkordan farkı dahili direncin zamanla değerlerini kaybetmesi sonucu akım dalgalanması yaratmasıdır. tüm elektrikli kablolama sistemleri arclarda beyine ulaşmadan sigorta kutusuna uğrayarak geçirir. arac konfor beynınde olusacak hatalarda oncelikli sorun sigorta kutusundaki patlamış yada değişmesi gereken sigorta kaynaklıdır. tüm ampullerin arızalı bile olsa sigortan sağlamsa sıkıntı çıkmaz. ancak bu uzun süreli dalgalı akım yani tam anlamıyla patlamamış ampul bu dalgalanma ile sigortayı yakar. mesela bizim araçlardaki sigorta son bağlantı ampulu sağ arka ayak aydınlatmasıdır. bu nedenle ayak altı uygulamasında son led buraya takılmalı ve çalıştırılmalı yoksa ampuller hızlı biçimde bozulur. 4 yıldır sadece philips photon marka kullandım tum tavan ve ayak altı aydınlatmaları ayna altı 1 kere bile arıza yaratmadı veya yanma oluşmadı.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba ekteki videoda olan sesin kaynağını bilen varmı? Ben kayışlardan şüpheleniyorum ama volan dişlisinden geliyor diyen de var? http://cloud.tapatalk.com/s/5d8e7b16866c1/youcut20190829120637398-1567070554.mp4

Çevrimdışı Tuny

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Haluk Çakmakcı;652500
Arkadaşlar merhaba ekteki videoda olan sesin kaynağını bilen varmı? Ben kayışlardan şüpheleniyorum ama volan dişlisinden geliyor diyen de var? http://cloud.tapatalk.com/s/5d8e7b16866c1/youcut20190829120637398-1567070554.mp4

İyi bir ustaya göstermekte fayda var. Vag grubu araçlarda oynar göbek volan var diye duymuştum. Bu da hareketli bir parça olduğundan zamanla arıza yapabiliyormuş. Umarım öyle çıkmaz...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi