škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

0-100 km Hızlanma Testi

Symbol · 30 · 14357

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;107987
zaten araç bir devirden sonra hızlanmayı keser,yani çok yavaş hızlanır misal bizim araç 60 bin devir ve 4800den sonrası kırmızı çizgi ve devir 4500ü aşınca hızlanmayı kesiyor.
en atik zamanı ise 2800-3800 arası gibi,yani bir devirden sonra hızlanma yerine sadece süre kaybı olur

1.9 TDI çok iyi bir örnek değil. Tıpkı 1.4 TDI'da olduğu gibi 4000'den sonra saçma bir tork düşüşü var. Muhtemelen 4500 devirin bile geçilmemesi gerekir verimli bir hızlanma için.

Alıntı yapılan: kadir_;108000
Dizelse normal ama devir şu yönden iyi bir üst vitesi yüksek devirden yakalarsın ve daha seri olur araç. .

Dizelse normal demek çok değil Kadir. Bizim 1.4-1.9 TDI'lar böyle. Pek çok "üst devirde güç üretebilen" modern dizelde gayet de yüksek devir kullanımı söz konusu. Örneğin bir 90 hp'lik 1.3 CDTI kesinlikle üst devirlerin zorlanmasını isteyen bir tork bandına sahip.

Ama bizim 1.4 TDI'da bizim aracın şanzıman oranlarıyla hiçbir şekilde 4300 devir civarının aşılmaması gerekiyor. Tabii her viteste ayrı bir değer var. 1. vitesten 2'ye geçerken 4300, sonra sırasıyla 4200, 4100 ve 4000 devir değerlerini kullanmak lazım. Bu değerleri tork grafiği ve şanzıman oranlarını kullanarak hesaplamıştım 3-4 ay önce. (insan finallere çalışırken nelerle uğraşıyor.:++:)

Bu değer aşılırsa ne olur ? Teorik olarak örneğin bir 4. viteste 4000 devirde vites büyütmeyip 4300 deviri zorlarsan o sırada kullanabiliyor olabileceğin 5. vites devri; yani 4. vites 4300 devirde yaptığın hızı 5. vitesle yapacağın motor devrindeki güç, yola daha üstün aktarılıyor.

Çok karışık olduğunun farkındayım; şöyle basitleştireyim:

4. viteste 4300 devirdeki hızınız: 4.3(devir) x 34 = 146

Bu hızı 5. viteste yaparsan 5. vitesteki motor devri: 146 / 43.8 = 3.3 (yani 3300 devir)

Bizim motorun 4300 devirdeki torku 112 nm civarı. 3300 devirdeki torku 165nm civarı.

Yani ya 1000 devirde 34 km/s çeviren şanzımanla 112nm tork kullanılacak, ya da 43.8 km/s çeviren şanzımanla 165 nm kullanılacak.

Burda ikisini kıyasladığımız için ters orantılı olarak çarpıyoruz. (kıyas olduğu için kanıtlamak için yeterli) 165 x 34'ün sonucu 112 x 43.8'den büyük olduğu için 5. vites 3300 devirdeki teker torkunun yani teker gücünün yani yere aktarılan hakiki gücün 4. vites 4300 devirden daha iyi olduğu görülüyor.

Bu son "kıyaslama" olayı dediğim gibi sadece birbiriyle kıyaslamak için. Diğerleri şak diye bulamazsınız bu kadar basit bir matematikle. Ben bayağı bayağı deneme yanılma yoluyla buldum bu değerleri. Yani örneğin 4200 devirde vites büyüttüğümü varsayarak bu karşılaştırmaları yaptım. Baktım fazla geldi, 4100'ü denedim. Baktım fazla geldi 4000'i denedim. Baktım az geldi; o zaman yaklaşık 4000-4100 arasıdır dedim. Zaten o arası dediğim değer "eşit" değer olduğu için çok da kasmaya gerek yok açıkçası. 4100'ün biraz üstüne bile esnetilebilir kanımca. (Kendi başımıza DSG şanzıman değiliz tabii:hanz:)

Burdaki önemli noktalar motorun tork bandının eğriliği ve şanzıman oranlarının birbirleriyle ilişkisi. Eğer birbirine pek yakın olmayan oranlara sahip bir şanzımanınız ve düz denilebilecek homojen bir tork eğriniz varsa bu hesabı yapmaya gerek yok. Örneğin muhtemelen 101'lik 1.4 Fabia'da her vites büyütme sırasında mevcut vitesin en son devirinde elde edilen teker torku bir üst vitesin teker en yüksek teker torkundan büyüktür. Yani daima düşük vitesi kullanmak gerekir. Bu durum düzgün eğrili ve yakın şanzımanlı araçlarda böyle olacaktır.

Alıntı yapılan: hakanerdogan;108035
Aslında fabrika verisinden daha aşağıda çıkması gerekmez mi? Yol durumunu merak ettim şahsen.

1 kişi ile yapılan bir test için haklısın. Ama hem kendisi pilotaj için garanti vermiyor, hem Yunus Emre'nin belirttiği gibi LPG tank ağırlığı var hem de aracın en verimli hızlanma karakteri belirsiz. Zira 1.4 8V Renault motorunun çok saçma, çift tepeli acayip bir tork eğrisi var.:hanz: Son kısmında da bizim 1.4-1.9 TDI'ları anımsatır şekilde ciddi tork kaybı var. Bizim araçta olduğu gibi çok üst devirlerin zorlanmaması gerekiyor bile olabilir. Şanzıman hızlarını bilsem hemencecik bakarım aslında.:)
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2010, 22:11:00 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;108082
Benim arabada devir kesici olmadığı için göremiyorum , o sebeple hep kesiciye giripte değiştirdim vitesleri. 1 haftaya kadar scangauge'um gelecek benimde devir saatim ve bir sürü özellikli yol bilgisayarım olacak :)

Uvvv, ofsayt.:D

Devir saati yoksa gayet iyi bir değer bile bence.:ok: Ben şimdi uğraşa uğraşa her vites için devir bile bulsam işe yaramayacak...

Alıntı yapılan: Symbol;108083
Şu işaretli yerlerde kesiciye girdi zaten. Dediğiniz gibi zaman kaybı hep o noktalar.

2. vitesin sonunda hakikaten ciddi bir kayıp olmuş; bence de gayet normal bir değer.:ok: Yalnız 1. devir kesici "mola"sı bana biraz ilginç geldi. Nasıl oluyorda 1. vites 25 km/s civarında son buluyor ? 1.4 Clio'da 35-40 km/s arasında olmasını beklerdim.:confused:
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2010, 22:15:12 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Sallamış olabilirim ilk arayı, bir kontrol edeyim  :D:D

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Devir saati yoksa hız kadranı çift moda alınacak :rm: Hız kadranınız aynı zamanda devir saatiniz olacak :rm:
1-2-3'de hızlanarak tam devir kesiciye girdiği anda hıza bakılacak tek tek, sonra bunlar not alınacak, sonraki temiz uygulama için :rm: Ondan sonra o hızlara yaklaştığı anda devir kesiciye girmeden vites atılacak :rm: Devir saati kadar hassas değildir ama kesiciden kurtaracaktır en azından uygulama.
Sonuç gayet iyi bu şartlara göre. Sadece bir stepne lastiği bile 1 sn'ye yakın fark oluşturuyor hızlanmada :rm:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;108202
Sallamış olabilirim ilk arayı, bir kontrol edeyim :D:D

Abi ben tahminimi söyleyeyim:

Patinajla kalkış yapılmış, tekerler derhal 20 küsür km/s'ye ulaşmış, 25 km/s sularında araç ciddi ciddi yerinden kımıldamaya başlamış.:D 1 saniyeden sonra da patinaj sona ermiş ve normal hızlanma başlamış.:)

Bence ilk mola beklediğim hıza da uygun olarak 36-39 km/s aralığında gerçekleşmiş.:)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet muhtemelen patinajdan kaynaklanmış, çünkü grafiğe bakarsak sanki araç 5 km hızla başlıyor gibi hızlanmaya. Dedimya iyi bir pilotajım yoktur :)

Haftaya, sipariş ettiğim scangauge isimli cihaz geliyor. Bu cihaz sayesinde hem yol bilgisayarı ( anlık tüketim vs ), hem araç sensörlerine ait bilgileri görebileceğim. Haliyle devir bilgiside görülebilir olacak :) Çıkma devir göstergeli kadran alacaktım, 200 lira ona vermektense daha gelişmiş olan bu cihazı almaya karar verdim.

http://www.scangauge.com/

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Muhtemek vites oranlarıda aşağıdaki gibi

Vites Oranları :
1-3.73,
 2-2,05,
 3-1.32,
4-0.97,
5-0.79,
geri-3.555.
Viteste :13.1 sn
Son Dişli :4.21

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;108210
Evet muhtemelen patinajdan kaynaklanmış, çünkü grafiğe bakarsak sanki araç 5 km hızla başlıyor gibi hızlanmaya. Dedimya iyi bir pilotajım yoktur :)

Haftaya, sipariş ettiğim scangauge isimli cihaz geliyor. Bu cihaz sayesinde hem yol bilgisayarı ( anlık tüketim vs ), hem araç sensörlerine ait bilgileri görebileceğim. Haliyle devir bilgiside görülebilir olacak :) Çıkma devir göstergeli kadran alacaktım, 200 lira ona vermektense daha gelişmiş olan bu cihazı almaya karar verdim.

Shift Light al birde tam olsun derim valla :ok:

Çevrimdışı Antalyalogy

• Antalya Aşığı
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.citliyo.com
Alıntı yapılan: Symbol;108055
Var bende :) Hangi versiyonunu kullanıyorsun.
Ercan 1.6 ..

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Özgür PM gönderdim, başka pro. ihtiyacın olursa söylersin ;)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;108210

Estafurullah, gene de gayet iyi kalkış olmuş. Hatta bu kadar kayba rağmen 0-50'nin 3.8 saniye civarında olması beni bir kez daha bu aracın 0-50 ataklığına dikkat etmeye sevk etti.:D Temiz bir kalkış ile neredeyse 3.3 falan bile mümkün sanırım.:rock1:

Bu cihazın devir sayacı hızlı güncelleniyorsa gayet iyi. Ha o kadar çabuk güncellenmeyip değerleri gecikmeli veriyorsa bile diğer işlevleri bile yeter hakikaten.:ok:

Alıntı yapılan: Symbol;108215
Muhtemek vites oranlarıda aşağıdaki gibi

Vites Oranları :
1-3.73,
2-2,05,
3-1.32,
4-0.97,
5-0.79,
geri-3.555.
Viteste :13.1 sn
Son Dişli :4.21

Tamamdır; uygun bir zamanımda inceleyeceğim.:ok: Bir de tekerlek ölçülerini bilirsem daha iyi olur. Şanzıman oranlarının birbirleriyle oranları dedim; ama ben biraz daha uzun ama daha kolayıma gelen "1000 devir hızını baz alarak" hesaplama tekniğini kullanıyorum. Bunun için teker ölçüleri lazım.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2010, 21:00:59 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;111690
...tekerlek ölçülerini bilirsem daha iyi olur. Şanzıman oranlarının birbirleriyle oranları dedim; ama ben biraz daha uzun ama daha kolayıma gelen "1000 devir hızını baz alarak" hesaplama tekniğini kullanıyorum. Bunun için teker ölçüleri lazım.
Benzinli olmasını dikkate alarak, 175/65/14 olması kuvvetle muhtemel diyorum.:wnk:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;111719
Benzinli olmasını dikkate alarak, 175/65/14 olması kuvvetle muhtemel diyorum.:wnk:

Aynen abi.:ok: Ama başka bir ölçü olmadığından da emin olamadım.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;111727
Aynen abi.:ok: Ama başka bir ölçü olmadığından da emin olamadım.
Ercan' ın orijinalci olduğunu hatırladığım için başka ebatta değildir diye düşündüm.:wnk:

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:) Evet lastikler full orjinal 175 ve 14" olduğunu biliyorum ama 65 olup olmadığını bilmiyorum, hiç merak edip bakmadım.

Semboller ilk kalkışlarda fena değildir, ancak uzaması yok bu araçların. Tipik reno mantığıyla üretmişler:) Sizler her ne kadar beğensenizde üzerindeki tarihi motorun şehir içi katolog yakıt verisi 9,7lt/100km :S R9 un modern hali :)

Scangauge olayına gelirsek;
Bu cihazı uzun zamandır almak istiyordum ama bir türlü paraya kıyamamıştım. ELM327 filan alıp denemeler yaptım ancak çin malı kopya cihazlar çok hızlı tepki vermediği için istediğim sonucu alamadım.4-5 parametreye kadar yeterliler ancak sonrasında işe yaramıyor :)
Bu cihaz hızlı tepki veriyor, LCD ekranına istediğiniz sensör verilerini yerleştirebiliyorsunuz vs vs. Aracı sattığınızda başka bir araca bağlayabilirsiniz, anlık yakıt tüketimini gösteriyor olmasıda ayrı bir güzellik.