škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ön Fren Balatası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 3 gün önce lastik havasının inme sebebinin sübap iğnesinden kaynaklı olduğunu tespit ettik. Lastik sökülmüşken fren balatalarına bir göz attım ve balataların neredeyse bittiğini fark ettim. Muhtemelen fren balataları hiç değişmemiş. Yetkili servis (And Otomotiv) 160 TL + 50 TL işçilik istedi. Bana fazla geldiğinden Ankara dönüşü Trabzon'da halletmeyi düşünüyorum. Aldığım fiyatlar şöyle.

Bosch = 100 TL
 Valeo = 100 TL
 VeKa = 60 TL

Orijinal balatanın ne marka olduğunu yetkili servisteki arkadaşlar bilmiyor. Ben Ferodo.dan yanayım ancak yukarıdaki iki balatayı kullanmış ve geri bildirim yapabilecek varsa memnun olurum.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kale markada iyi 70 tl falandir 30 tl de iscilik verirsin 100 tlye is biter.

Çevrimdışı deathbomb

• Superb Tutkunu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Orjinalin de Bosch var diye biliyorum. Benimkiler Bosch en azından :)

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Orijinal olarak kutudan dönem dönem farklı balatalar çıkabiliyor. Textar, Valeo, Bosch veya ATE tercih edeceğim.

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren Balatalarını Valeo aldım. (90 TL). 20 TL işçilik vererek taktırdım. Öncelikle şunu belirteyim yeni fren balatası takıldığında en az 3-5 km balatanın diske alışması gerekirdi. Bunda hiç öyle bir durumla karşılaşmadım. Balatayı taktığımız gibi frenler gayet normal bir şekilde çalıştı. Herhangi bir zayıflık göstermedi.

Araçtan çıkan orijinal fren balatalarının markası Galfer'di. Kenar bir köşesine küçük ibareyle yazılmış. Balatanın ön yüzünde Skoda logosu ve parça ref. no bilgileri yer alıyordu. Galfer markasını da daha önce Citroen araçlarımızda orijinal balata olarak kullanmıştık. Citroende de genelde Ferodo, Galfer, Valeo ve TRW çıkıyordu.
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2015, 23:51:12 Gönderen: bahcekapiliyavuz »

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, hazır konu açılmışken yeni konu açmak istemedim. Benim araba  Baz model olup, 2009 temmuz çıkışlı, yaklaşık 75.000 km. son zamanlar da değişik konumlar da fren lambası yanıyor ve sesli ikaz veriyor, balatalarımın azaldığını biliyorum, kış lastiklerini değiştirirken balataları da değiştirmeyi düşünüyordum. Merak ettiğim balatalar azaldığı zaman bu şekilde (sesli ve görsel) ikaz verip, vermediğidir. Hiç başına gelen var mı? teşekkürler.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;561297
Arkadaşlar, hazır konu açılmışken yeni konu açmak istemedim. Benim araba  Baz model olup, 2009 temmuz çıkışlı, yaklaşık 75.000 km. son zamanlar da değişik konumlar da fren lambası yanıyor ve sesli ikaz veriyor, balatalarımın azaldığını biliyorum, kış lastiklerini değiştirirken balataları da değiştirmeyi düşünüyordum. Merak ettiğim balatalar azaldığı zaman bu şekilde (sesli ve görsel) ikaz verip, vermediğidir. Hiç başına gelen var mı? teşekkürler.

Verir hocam. Aşınma ikaz kontağı var fren balatalarında. Balatalar iyice aşındığında bu kontak noktası diske temas eder ve aracın marka modeline göre görsel ya da işitsel ikazlar verir. Yalnız bu ikazı görebilmek için fren balatasının güvenli sınırının altına kadar inmesi gerekir. Bu ikazdan önce genelde sürtme sesi şeklinde veya da pedalda titremeler olur. Ben daha ikaz lambası yandığına şahit olmadım kullandığım araçlarda. Yani muhakkak ikazdan önce başka belirtiler ortaya çıkıyor balata beni değiştir diye dile geliyor adeta. :)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yavuz Bey, teşekkür ederim, belirgin bir değişiklik hissetmiyorum. Geçen sene temmuz ayında tatile çıkarken 3-5 bin km gider demişlerdi. Kışlık lastikleri takarken lastikci; abi,   yazlıkları takmaya gelirken bir takım ön balata alda değiştirelim demişlerdi. Her halde zamanı geldi.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;561297
Yanan ışık aşağıdaki gibiyse fren hisrolik seviyesini de kontrol et Hikmet Abi.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uğur Bey, teşekkürler. Işığın yanması ile sönmesi bir oluyor, tam olarak analayamadım, kontağı kapatıp tekrar açarak hangisinin olduğunu anlayabildim ve dediğiniz gibi  el freni çekik kaldığı zaman da aynı ışık yanıyor, hatta el freni takılı mı kaldı falan diye de kontrol ettim. Eve gidince bir kontrol edeyim.

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi el freni lambası ikazı yanıyorsa hidrolik seviyeni de kesinlikle kontrol et.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahcekapiliyavuz;561331
Abi el freni lambası ikazı yanıyorsa hidrolik seviyeni de kesinlikle kontrol et.

Teşekkür ederim. En kısa sürede yaptırmam lazım, arabayı benden çok eşim ve kızım kullanıyor.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sabah baktım hidrolik azda olsa eksilmiş, hafta sonu sanayideyim. Doğukan' ı buluabilirsem, oraya gitmeyi düşünüyorum. Telefonu olan bana Ö.M den verebilir mi?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;561434
Bu sabah baktım hidrolik azda olsa eksilmiş, hafta sonu sanayideyim. Doğukan' ı buluabilirsem, oraya gitmeyi düşünüyorum. Telefonu olan bana Ö.M den verebilir mi?

Abi gönderdim:ok:
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hikmet abi(amca) fren hidroligin azaldi yuzde 99. Uyariyi genelde yokus inis ve cikislarinda verir, duz yolda vermez. Fabiamda basima gelmisti. Hidroligi ekledik duzeldi hemen.