škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2011 Superb EGR arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nurettinyldrm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese iyi günler konuyu yanlış yere açtıysam affola
Aracım 2011 Superb 3 gün önce kızdırma bujisi arızası yaktı ve motor güçten düştü 2500 devirdi geçmemeye başladı aracın motoru ısındığında stop edip tekrar çalıştırınca sorun gidiyordu bende ustaya gittim bilgisayara bağladı ve Egr arızası dedi arızayı sildik ve tekrar denedik gene arıza verdi değişmesi lazım dedi parçayı yetkili servise sorduğumda yüksek fiyatlar aldım arkadaşlar bu sorunu yaşayıp halledebilen var mı ya da yardımcı olabilecek var mı çok teşekkürler

Çevrimdışı Alperr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nurettinyldrm;632046
Aracım 2011 Superb 3 gün önce kızdırma bujisi arızası yaktı ve motor güçten düştü 2500 devirdi geçmemeye başladı aracın motoru ısındığında stop edip tekrar çalıştırınca sorun gidiyordu bende ustaya gittim bilgisayara bağladı ve Egr arızası dedi arızayı sildik ve tekrar denedik gene arıza verdi değişmesi lazım dedi parçayı yetkili servise sorduğumda yüksek fiyatlar aldım arkadaşlar bu sorunu yaşayıp halledebilen var mı ya da yardımcı olabilecek var mı çok teşekkürler

Öncelikle merhaba Forum kuralları gereğince öncelikle kendinizi http://www.skodaturkey.com/forumdisplay.php?f=24 burdan tanıtmanız gerekmektedir.

Ancak ben yinede size yardımcı olayım. Benim aracım Seat Altea XL 2011 1.6 TDI. Sizin yaşadığınız gibi bende şehir içinde trafikteyken kızdırma bujisi lambası yandı ve aracın turbosunun devreye girmediğini hızlanamadığını farkettim. Uygun bir yere çekip motoru durdurup 1-2 dakika sonra tekrar çalıştırdım arıza ışığı kayboldu ve yaklaşık 2-3 ay yanmadı. Bende üstüne düşmedim fakat 2-3 ay sonra sık sık yanmaya başladı ve aracımı ALTUR a götürdüm.

Ustayla beraber bilgisayara bağladıktan sonra EGR arızası olduğunu tespit ettik bende onarım için servis yetkilisiyle görüşmeye çıktım takribi 2017 Ağustos ayıydı ve bana 3000 TL + İşçilik (+ 2 yıl garanti) gibi bir fiyat söylendi ve parçanın elinde olmadığı yaklaşık 1 - 2 ayda gelmeyeceğini söyledi. Olayı şaşkınlıkla karşılayıp Özel servisleri araştırdım en uygun işçilik dahil 2300 TL ye kadar buldum ve parçanın Garantisinin olmadığını söylediler. (Parça değişimi için motorun söküleceğinden bahsettiler) Bende uzak kaldım. Tekrar yetkili servisleri araştırmaya başlayıp Mez yetkili servisine gittim ve 2200 TL + İşçilikle 2500 civarı bir fiyata anlaştım ancak parça yoktu ve 1-2 ay parça bekledim. Parçayı beklerken sürekli arıza veriyordu ve çeşitli ustalardan arıza vermediği anlarda motor sıcakken arabayı yüksek devirli vaziyette kullanmamı önerdiler ve bir derece işe yaradığını fark ettim.

Velhasıl parça geldi Mez'de tüm işlemler yapıldı ayrıca V kayışından sesler geliyordu onu belirttim araç 7 yaşında ve Kilometre bandında sınırda olduğum için Triger Setini + Devirdaimi + Gergi rulmanlarını 1500 TL civarı fiyata değiştirdim. Eğer değiştirmediyseniz öneririm çünkü aynı işlemler yakın zamanda tekrar yapılabilir.

Dışarıda uygun fiyata EGR iptalinide yapıyorlar ancak çevre salınımı açısından önermem. Bu arada Mez yetkili servisi bildiğim kadarıyla Skoda'ya bakmıyor parça fiyatı için iyice araştırmanızı öneririm. Saygılar

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nurettinyldrm;632046

Şaşmaz'daki Uzman Pompa'ya gitmenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı nurettinyldrm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cevaplarınız için çok teşekkürler. Yetkili servis 3160 TL istedi zubizu üyelerine %20 parça indirimi olduğu için (aklınızda bulunsun) 2600 tl civarı bir fiyata anlaştık.