škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kendi Aracını Kendin Yıka , Stresten Uzak Dur

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuatromen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Malum yaz aylarındayız , Benim aracım siyah olduğu için hafta 2-3 kez yıkamam gerekiyor. Araç malum sürekli toz halinde. E haftada 2-3 kez yıkamacıya para versen (iç-dış 10 tl sadece dış 5 tl) Hadi diyelim dışını yıkatsam. 3x5 = 15 yapıyor ayda ise 15x4=60 TL e bu kadar para yazık günah değilmi?
Bende bir karar aldım kendi aracımı kendi imkanlarımla yıkıyorum. (Hem o yıkamacılardan daha iyi yıkıyorum hemde param gitmemiş oluyor tek farkı üstüm başım ter içinde kalıyor ama olsun , bir duş'ta kendim alınca hepsi gidiyor kar bana kalıyor)

Kendi aracımı temizleme listem
1- Benzinliklerdeki otomatik yıkama sistemine girin. (Benim araç eski olduğundan pek önem vermiyorum , dairesel çizikler oluşturmak istemeyen girmeyebilir) Elemana 1 TL verin aracınızı baştan aşağıya köpük sıksın. (Güvendiğiniz bir yer olmasına dikkat edin. Örneğin benim gittiğim yer 5-6 yıldır tanıdığım bir yer) Daha sonra bir güzel yıkansın aracınız.

2- Yeni ve kaliteli mikrofiber bezle aracı baştan aşağıya iyice durulayın. (Çoğu ıslak ıslak binip gidiyor bunu yapmayın! Aracınız koyu ise üzerinde su lekeleri kalacaktır)

3- AVM'lerde satılan torpido koruma sütü ve bir sünger alın (Kaliteli alın , carpex güzel ben kendim kullanıyorum ortalama fiyatı 2 TL). Aracınızın plastik aksamlarını bir güzel silin ve parlatın.

4- Son aşama aracın içini balkondan uzattığınız bir uzatma prizi ile veya şarjlı elek. süpürgesi ile bir güzel temizleyin. Paspaslarını silkeleyin.

Ve işte size yıkamacıdan daha iyi yıkanmış bir araç. En azından kendiniz yaptığınız için her ayrıntıya kadar giriyorsunuz. Yıkamacıların hiç biri bunu yapmaz unutmayın! Hemde paranız cebinizde kalıyor. Bu işi SADECE 3 TL'ye hallettiniz. Yıkamacılardan tek eksiğiniz lastiklerin parlaklığı. Onuda 15 TL 'ye satılan lastik parlatıcılardan alıp yapabilirsiniz. Ben almadım ama alıcam.

Vaktiniz varsa gerçekten öneririm hem keyifli bir iş. Hemde ekonomik.

Kullandığım malzemeler (Aşağıda fotoğrafını çektim kullandığım ürünleri)
1- Sonax hızlı cila . (Araç ıslakken püskürtülüp siliniyor ve aracın boyasını yaklaşık 1-1,5 hafta parlak tutuyor) (Fiyatı 18 TL)
2- Beyaz şişede gördüğünüz lastik parlatma sütü. (Hem lastik hemde araç dışı plastikler için çok güzel parlaklık sağlayan bir ürün) (Fiyatı 2,5 TL)
3-Turtle Wax (Lastik Koruma ve Parlatma köpüğü) (Fiyatı 16 TL)
4-Formula 1 Torpido koruma ve parlatma sütü vanilya kokulu (Fiyatı 12 TL)
5-Carpex mat torpido yenileme ve koruma sütü (Fiyatı 4 TL)
6- Sünger ve mikrofiber bez. (Fiyatı süngerin 50 kuruş bez ise carpex'in 12 TL)

Oto şampuanı almadım çünkü gittiğim petrolde zaten araca fırça vurdurmuyorum artık direk tazzikli su tutturuyorum ilk önce sonra aracıma bir güzel köpük sıkılıyor 1 tl karşılığı sonra yine tazzikli su. Sonuç ter temiz bir araç. Yani şampuana gerek yok.

« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2010, 10:31:26 Gönderen: kuatromen »

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eğer eknomik olsun diyorsanız torpido sütleri lastiklerde de güzel sonuç veriyor örneğin e-max ın sütü 1lt si 8 tl 1-3 sulandırıyorum gayet güzel br görünüm. buarada bazı benzinciler de 1tl ye sanayi tipi süpürgeler oluyor evde uğraştığınızdan daha zahmetsiz olur

Çevrimdışı 37fbli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
valla ben haftada 3 kere kendim yıkıyorum iddalıyım hertürlü yıkamacıdan 10 kat daha iyi yıkıorum

Çevrimdışı shadow

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kozmekolik.com
Ben 38 yaşındayım kendimi bildim bileli arabamı ben yıkarım.Çok titiz bir babam sayesinde arabam hep temiz olmak zorunda.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben de artık böyle yapmaya karar verdim

5 liraya detaylı köpüklü yıkatacağım aracı. sonra mf bezle kurulayıp srp+colli 476s ile boyamı da koruma altına alacağım

sonra da vrc ile içini ve lastikleri bir güzel sileceğim. sanayi tipi süpürgelerden benzin istasyonunun birinde var, onu kullanıyorum 2 dir. 6 liraya hem güzel zaman geçirme otomobil hastaları için hem de çok güzel ve detaylı temizlik.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı kuatromen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet isterseniz benzinliklerdeki süpürgeyle isterseniz balkondan uzattığınız prizle istersenizde benim gibi şarjlı el süpürgesi ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ben geceden şarja takıyorum süpürgeyi sabaha ekmek almadan evvel gidip arabamı bir güzel temizliyorum çekişide iyi. Beko'dan almıştık 2 yıl önce sıvıları çekme özelliğide var gayet kullanışlı.
Lastik için turtle wax'ın parlatıcısını kullanıyorum (köpük olan) normal 'den biraz daha büyük ayakkabı süngeri'ne sıkıp lastiği siliyorum hem parlıyor hem koruyor. Fiyatı 14 TL karfurdan aldım. Önereceğim bir ürün.
İnternetten getirtmeyin ben araştırdım internette çok daha pahalıya satılıyor. Üstelik kendiniz almanız daha iyi olur bu tür ürünleri.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2010, 08:56:34 Gönderen: kuatromen »

Çevrimdışı kuatromen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kullandığım malzemeler mesajın başına eklenmiştir. İlgilenen arkadaşlar bakabilir ...

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mertozbek;127183
eğer eknomik olsun diyorsanız torpido sütleri lastiklerde de güzel sonuç veriyor örneğin e-max ın sütü 1lt si 8 tl 1-3 sulandırıyorum gayet güzel br görünüm. buarada bazı benzinciler de 1tl ye sanayi tipi süpürgeler oluyor evde uğraştığınızdan daha zahmetsiz olur

Her kimyasalıda lastiğe sürme taraftarı değilim ben. Lastiklerde parlaklık için kimyasal'a ne gerek var arap sabunuyla tamamdır lastiklerin ömrü için önemli :ok:
-------------------------------------------------

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Arap sabunu kimyasal değil mi :)

Alıntı yapılan: gokcen59;134894
Her kimyasalıda lastiğe sürme taraftarı değilim ben. Lastiklerde parlaklık için kimyasal'a ne gerek var arap sabunuyla tamamdır lastiklerin ömrü için önemli :ok:

Çevrimdışı selchuk

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araç yıkarken bebe şampuanı kullanıyorum.hem asitliği nötr araca zarar vermiyor hemde gözleri pardon farları yakmıyor:D
2010 SKODA SUPERB 2.0 TDI 170 HP CR DSG ELEGANCE SİYAH
2011 SKODA YETI EXPERIENCE 140 HP DSG GUMUS

BerkerCELIK

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: selchuk;135425
araç yıkarken bebe şampuanı kullanıyorum.hem asitliği nötr araca zarar vermiyor hemde gözleri pardon farları yakmıyor:D

WAX'ı vb çözebilir... Kaliteli araç şampuanlarından şaşmamak gerekir... Ben hem ValetPro ile hemde Stjärnagloss ile acayip mutluyum...