škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI ile 1.6 dizeli gerçek kullanım şartlarımda karşılaştırdım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Araçlardan biri Fabia III 1.2 TSI 110hp DSG (arkadaşımız yeni aldı, 5000 km'de)
Diğeri benim Ceed 1.6 dizel manuel (46 bin km'de)

Ceed'in, Octavia 1.6 TDI'dan özellikle şehir içinde daha fazla yaktığını biliyoruz. O yüzden ceedin yakıtını biraz düşük farzederek Octavia 1.6 dizele uyarlayabilirsiniz.

Öte yandan Fabia'nın rodajda olduğunu da belirtelim. Test esnasında Fabiada 2 kişi, Ceed'de 1 kişi idim. Fabia ile Octavia arasında yaklaşık 80 kg yani 1 kişi kadar fark var. Yani Fabia'yı bu ağırlık fazlası ile Octavia 1.2 TSI gibi kabul edebilirsiniz.

Testi kendi ev-iş güzergahımda, biraz da sağa sola gidip gelerek yaptım. Ama iki araç için de aynı yoları aynı şekilde izledim. İki ölçümde de klimalar açık. İkisinin de test sonunda ort hız : 38 kmh.

Evim, okula göre yüksekte ve 3 km uzakta.

1. nokta eve gidiş
2. nokta evden okula dönüş
3. nokta ise okuldan tekrar çıkarak bu sefer düz yolda yer yer hızlanarak ve 2 tane kırmızı ışıkta bekleyip kalkarak gidiş geliş.
Toplam geçilen yol araç başına 13.4 km. İki araç da sabah kullanılmış, öğlene kadar biraz soğumuş.

Bu 3 noktadaki yakıt ortalamaları:

Fabia 1.2 TSI 110hp DSG ile,

11.1 lt - 9.6 lt - 8.6 lt

Dizel Ceed ile

8.6 lt - 7.4 lt - 6.7 lt

Ceed verilerini mesela 0.5 - 0.7 gibi düşürerek Octavia 1.6 TDI'ın ne yakacağını bulabilirsiniz.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tam homemade olmuş abi.
Yanlız iki arabada siklet farkı yok mu?
Ceed'i Octavia'ya uyarlarken biraz düşürdük,Fabia'yı da Octavia'ya uyarlayıp yarım lt eklesek mi?Sen Tsi Octavia'da kullanmıştın ona göre benzer mi tüketimler?

Alıntı yapılan: turker;531459
.... Yani Fabia'yı bu ağırlık fazlası ile Octavia 1.2 TSI gibi kabul edebilirsiniz.
.......

Burayı okumamışım.Pardon ellaam
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;531461
Tam homemade olmuş abi.
Yanlız iki arabada siklet farkı yok mu?
Ceed'i Octavia'ya uyarlarken biraz düşürdük,Fabia'yı da Octavia'ya uyarlayıp yarım lt eklesek mi?Sen Tsi Octavia'da kullanmıştın ona göre benzer mi tüketimler?

Burayı okumamışım.Pardon ellaam

:D Ağırlık hesabı fazla alengirli oldu.

TSI octavia testinde ortalamalar 7.8 (tsi) 6.4 (crdi) olmuştu.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ceed gerçekten epey fazla yakıyormuş Ceed gibi hatchback ve rüzgar direnç katsayısı düşük bir model için bence en az olan değeri (6.7) alırsak bile çok yüksek değerler. Ben 1.6 dizel DSG Yeti ile kısa şehir içi ve agresif sürüşler de dahi 5.8 üstünü görmedim uzun yolda 4.6 görüyorum kaldı ki Yeti DSG ile boş ağırlığı 1445 kg ve rüzgar direnç katsayısı sözü edilen modellerden çok çok yüksek yaklaşık her daim 200 kg üstünde yüklü bir şekilde ( Yolcular ve bagaj dahil ) 1.6 Octavia'nın yakıt tüketimi Yeti'den fabrika verileri çok daha düşüktür sanırım Octavia uzun yol DSG değerleri 3.5 lt şehir içi 4.2 lt ve ortalama 3.7 lt
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2015, 20:44:07 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;531480
Ceed gerçekten epey fazla yakıyormuş Ceed gibi hatchback ve rüzgar direnç katsayısı düşük bir model için bence en az olan değeri bile (6.7) alırsak bile çok yüksek değerler. Ben 1.6 dizel DSG Yeti ile kısa şehir içi ve agresif sürüşler de dahi 5.8 üstünü görmedim uzun yolda 4.6 görüyorum kaldı ki Yeti DSG ile boş ağırlığı 1445 kg ve rüzgar direnç katsayısı sözü edilen modellerden çok çok yüksek yaklaşık her daim 200 kg üstünde yüklü bir şekilde ( Yolcular ve bagaj dahil ) 1.6 Octavia'nın yakıt tüketimi Yeti'den fabrika verileri çok daha düşüktür sanırım Octavia uzun yol DSG değerleri 3.6 lt

Yakiyor canim. Hele sehir icini hic sevmiyor. Ama sehir disi sabit 90 kmh ile 3.5 lt minimum denemem oldu.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gerçekten 3.5 lt uzun yol değerleri olarak iyi bir değer. Yukarıda paylaştığım yeni Euro6 1.6 dizel 110 hp DSG Octavia'nın yakıt değerlerini güncelledim sitesinden alınan fabrika değerleridir.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2015, 20:49:57 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;531484
Gerçekten 3.5 lt uzun yol değerleri olarak iyi bir değer. Yukarıda paylaştığım yeni Euro6 1.6 dizel 110 hp DSG Octavia'nın yakıt değerlerini güncelledim sitesinden alınan fabrika değerleridir.

Gyzel deger de anca kasarak yakaliyor işte. Gercekci uzun yol tuketimi klimali 120 kmhbile 5.2 civari.

Sehir ici hele ki kisa mesafede 7 litre civari.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tabi basarsanız her araç gibi fazla yakacaktır. Dikkatli ve özenli kullanımda fabrika değerlerini çok kasmadan da yakalamak mümkün ben 1 yıldır Yeti ile fabrika değerlerini yakalıyorum az yaksın diye çok da kasmam yeri geldiğinde ara sıra nerede ise son süratlere kadar çıkarım ve gerçekten agresif kullanır ara hızlanmalar ve hızlı kalkışlar yaparım. Daha önceki iletimde de yazdığım gibi Yeti kasa olarak hem daha ağır ve rüzgarı sedan araçlardan daha çok tutar bu yüzden kullanmadım ama Octavianın çok rahat fabrika verilerini tutturacağını düşünüyorum. Zaten fabrika verilerinde de Yeti Octavia'dan fazla yakıt tüketir.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;531459
... Fabia 1.2 TSI 110hp DSG ile,

11.1 lt - 9.6 lt - 8.6 lt...
dün İbiş' in marşına bastım ve yaklaşık 1,5km sonra Gaziosmanpaşa rampasını tırmandım, peşine de dur-kalklı trafiğe kaldım. Bir ara ortalamayı 25,7lt/100km yazdı.:kork1::kork2:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;531507
dün İbiş' in marşına bastım ve yaklaşık 1,5km sonra Gaziosmanpaşa rampasını tırmandım, peşine de dur-kalklı trafiğe kaldım. Bir ara ortalamayı 25,7lt/100km yazdı.:kork1::kork2:

Bunları okuyunca İstanbulda olmadığıma şükrediyorum. Burada bile ışıklara tahammülüm yok :)

Bu arada az önce aklıma geldi, aynı testi arkadaşımın yeni aldığı 2012 Octi TDI ile de yapabilsem güzel olacakmış, yaparsam ilk mesajı güncellerim.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;531507
Bir ara ortalamayı 25,7lt/100km yazdı.:kork1::kork2:

Arkadaşlar anlık yakıt ortalamasına bakmayın ve dikkate almayın bazı durumlarda anlık bu gördüğünüz değerlerin çok daha üstüne çıkabilir ara hızlanmalarda kalkışlarda kick down yaptığınızda bu değerleri görmeniz gayet normaldir.

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Karabük'te az yakan bi araba olduguna inanmiyorum fabia 6 litrenin altina fluencede 6.5 litrenin altina hic inemedi :))

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;531537
Karabük'te az yakan bi araba olduguna inanmiyorum fabia 6 litrenin altina fluencede 6.5 litrenin altina hic inemedi :))

İşte o kisa mesafeler ve yokuslardan kaynakli, ama daha cok kisa mesafeler. Zaten max mesafe safranbolu 9km :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;531535
Arkadaşlar anlık yakıt ortalamasına bakmayın ve dikkate almayın bazı durumlarda anlık bu gördüğünüz değerlerin çok daha üstüne çıkabilir ara hızlanmalarda kalkışlarda kick down yaptığınızda bu değerleri görmeniz gayet normaldir.
Yalnız bahsettiğim anlık değil 1 numaralı ortalama tüketim ekranı.
Yoksa anlıkta dümdüz yolda sakin kalkıştan bir tık sert kalkarsam çok rahat 45,9lt/100km yazabiliyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Moral bozmasin diye benim arabaya anlik koymamislar, "loading" tarzi bir anlik gosterge var, artip azaliyor ama rakam yok. Kia psikolojik oynamis :D