škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Yeti 1.6 TDI Görüş ve Öneriler

bazzam · 41 · 59466

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bazzam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar
Golf V marka tsi 140hp aracım var. Malum benzin fiyatları sebebiyle aracımı satıp dizel bir araç almak istiyorum. Hazır arabayı değiştirmişken de sınıfı da değiştirip Kompakt Suv araçlara baktım. İlk olarak olaya Tiguandan başladım ancak dizel olarak 2.0 motor olması ve Vw'nin fahiş fiyatı sebebiyle ibre Qashqai ve Yeti'ye döndü. Qashqaininde iç mekan kalitesinin kötü olduğunu düşündüğüm için tek seçenek Yeti kaldı. Aslında Balıkesir'de Skoda bayisi olmadığı için bu aracı henüz canlı olarak görme fırsatı yakalayamadım.

Maille 1.6 TDI motorun 2011'in son çeyreği veya 2012nin ilk çeyreğinde satılmaya başlanacağını öğrendim. Henüz bir fiyat veremiyorlar ama benim hesaplamalarıma göre 58-60 bin arasında olacağını düşünüyorum. Tabi ki en dolu modelinin. Hesaplamamda şöyle : 2.0 TDI modelinin fiyatı 72.000 TL. 1.6 TDI modelinde ÖTV %37 olacağı için 2.0 TDI'ın %37 ÖTV'li fiyatı yaklaşık 62.000 TL oluyor. 1.6 TDI da olsa olsa 58-60.000 arasında olur diye düşündüm. Sizce bu fiyatlara 1.6 TDI alınır mı? Yoksa olmuşken 2.0 TDI 4x4 olsun da her zaman ayağımızın altında güçlü bir araç mı olsun? Mantığım 1.6 TDI'dan yana ancak gönlümde 2.0 TDI olsun diyor. :) Durduk yere de bütçeyi zorlamasak mı acaba diye düşünüyorum. Gördüğünüz üzere bu konuda çok kararsız kaldım. Aramızda 2.0 TDI Yeti kullanan varsa yakıt ve motor performansı hakkında bilgi verirlerse sevinirim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Qahsqai iç mekan kalitesi bence gayet iyi benim kankada var, ama üst donanım...

Çevrimdışı dartgke

• Turbo Supercharger Inject
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hocam bence yetinin 16 tdi motorunu beklemene gerek yok 1.2 tsi dsg de alabilirsin emin ol piyasadaki birçok dizel kadar az yakıyo. Bir de hız yapmadığın sürece yakıtı kokluyor. Ben 3 ay önce 1.2 tsi dsg aldım çok memnunum 1.6 tdi e 10 milyar fazladan vermektense 1.2 tsi almak daha mantıkl gibi sonuçta 10 bin tl benzin parası olarak kaç yılda çıkar ki?

Son olarak 1.2 motor seni düşündürmesin 1.6 motorlara taş çıkartıyo düşük devirde verdiği tork u sayesinde hızlanmaları başarılı 1.2 motor çeker mi çekmez mi diye düşünme çok iyi kaçıyo valla :ok:

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı verirken o arada ki fark adama koymaz ama her benzin alışınızda aradaki fark adama koyar.Yazayım dedim.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 motor yıllık vergisi=697 TL
2.0 motor yıllık vergisi=1.931 TL

bana benzinden daha çok koyan mevzu bu mtv farkı...
6 ayda 617 tl vergi farkı var. yakıt kadar bunu da göz önüne alın bence...

son 3-4 yıldır o kadar sakin araç kullanıyorum ki, herhalde motorsiklet motorlu bir araba da kullansam farketmez... neticede zaten sıkışık trafikte yada şehir içinde kullanıyorum çok büyük çoğunlukla. yazları uzun yolda da 100-110 gidiyorum... ne yapayım 2.000 motorlu arabayı. herşekilde keseye zarar büyük motor... yarışlara mı katılacaksın gibi laflar ederlerdi gülerdim eskiden, şimdi ben diyorum ralli yapmıcam neyime gerek büyük motor...
1.3 motor 75 hp corsa mla mutluymuşum ben... :(

ikisi arasında benim tercihim de kaşiikayiii den yana olurdu.
dizellerinin fabrika verisi yakıt değerleri sınıfında çok çok iyi...
hatta benzinlileri bile birçok binekten düşük değerlere sahip...
kalitesi de bence son derece yeterli...

hakkınızda hayırlısı.
ne alırsanız alın umarım aracınızla mutlu olursunuz... en önemlisi o çünkü...

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yok abi ya yetiye 1,6 gıtmez.1,6 yeti 1,2 tsı ıle bırlıkte gelseydı daha cok satardı sımdıden sonra cok satmaz.hem arabanında gazına bastınmı gıdecek yetiye ya 2,0 yada 1,2 bence.

Çevrimdışı bazzam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;249282
Qahsqai iç mekan kalitesi bence gayet iyi benim kankada var, ama üst donanım...

Aracın içi çok boş gözüküyor. Aracın cd çalarının ekranı neredeyse benim telefon kadar. Bence biraz daha zengin bir iç mekan olmalı diye düşünüyorum. Tabi zevk meselesi... Kimisine Qashqainin içi güzel gelir kimisine Yetinin ki.

Alıntı yapılan: dartgke;249485
hocam bence yetinin 16 tdi motorunu beklemene gerek yok 1.2 tsi dsg de alabilirsin emin ol piyasadaki birçok dizel kadar az yakıyo. Bir de hız yapmadığın sürece yakıtı kokluyor. Ben 3 ay önce 1.2 tsi dsg aldım çok memnunum 1.6 tdi e 10 milyar fazladan vermektense 1.2 tsi almak daha mantıkl gibi sonuçta 10 bin tl benzin parası olarak kaç yılda çıkar ki?

Son olarak 1.2 motor seni düşündürmesin 1.6 motorlara taş çıkartıyo düşük devirde verdiği tork u sayesinde hızlanmaları başarılı 1.2 motor çeker mi çekmez mi diye düşünme çok iyi kaçıyo valla :ok:

1.2 motorun o kasayı kaldırıp kaldırmayacağı gibi bir şüphem yok zaten. Bende 1.4 tsi kullanıcısı olduğum için tsi motorun gücünün farkındayım. Ancak şöyle biraz gaza yükleneyim deyince araç benzini içiyor. Bu yüzden dizel bir araç alıp uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Alıntı yapılan: Sertan_c;249491
1.6 motor yıllık vergisi=697 TL
2.0 motor yıllık vergisi=1.931 TL

ikisi arasında benim tercihim de kaşiikayiii den yana olurdu.
dizellerinin fabrika verisi yakıt değerleri sınıfında çok çok iyi...
hatta benzinlileri bile birçok binekten düşük değerlere sahip...
kalitesi de bence son derece yeterli...

hakkınızda hayırlısı.
ne alırsanız alın umarım aracınızla mutlu olursunuz... en önemlisi o çünkü...

Dediğiniz gibi MTV de önemli bir etken. 1.5 dci motordan biraz gözüm korkuyor. Renault motoru olduğu ve bir çok forumda yüksek kilometrelerden sonra sorun çıkarmaya başladığına dair yorumlar okuduğum için bu motora biraz temkinli yaklaşıyorum.  Ancak geçen test sürüşü yaptım motorun ara hızlanması falan gayet yeterli. 1.6 tdi hiç test etmedim ama motorun fabrika verileri 1.5 dci'dan daha iyi göründüğü için bir sorun teşkil etmez diye düşünüyorum. Ama işte kerem61 arkadaşımızın da dediği gibi ayağının altında iyi bir güç olması ve 4x4 olması olası tehlikeli durumlarda da işe yarayabilir.

Çevrimdışı gunerkan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Qahsqai ile Ankara-Adana uzun yol tecrübem oldu, belirttiğiniz gibi içeride kullanılan malzeme kalitesi düşük. Dış görünüm güzel fakat şu aşamada yeti ile kıyaslamak zorlama olur. 1.2 Tsı motor yakıt tüketimi bakımında dizeli aratmıyor, 55 lt depo ile şehir dışı 900-950 km mesafe katediyor.

Çevrimdışı bazzam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yeti 1.6 TDI Teknik verileri
Azami Hız - km / s   176
Hızlanma 0-100 km   12.1
Şehir içi - L/100km   5.2
Şehir dışı - L/100km   4.2
Kombine - l/100 km   4.6

Nissan Qashqai 1.5 dci Teknik Verileri   
Azami Hız - km / s   177
Hızlanma 0-100 km   12.2
Şehir içi - L/100km   5.9
Şehir dışı - L/100km   4.7
Kombine - l/100 km   5.1

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dci ekonomik motordur bizim 1,6tdi yi yakalamis.gayet başarili.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
1.6 TDI alın geçin derim. TSI'ı bilerekten dizel düşünmenizi, iç mekanda kalite aramanızı, VW'den geliyor olmanızı hesaba katarak yazıyorum.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2011, 22:56:35 Gönderen: turker »

Çevrimdışı gunerkan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Teknik değerlendirmelerde genellikle 100 km hıza ulaşma süresi, azami sürat ve tüketim göz önünde tutuluyor. 100 km hıza 10 veya 11 saniyede ulaşılıyor olması bir tüketici olarak beni çok enterese etmiyor. Zaten limit bir hıza çabuk ulaşmak isteyen adam suv, pikap, station vagon araç almaz gider spor karakterli bir araba alır. Buna rağmen yeti nin yakaladığı değerler sedan bir aracı aratmıyor hatta bir çoğunu geçiyor.

Geçen süre zarfında istemeden de olsa acil fren durumunu denemek mecburiyetinde kaldım. Stabil sürüşü kaybetmeden ve şaşırtıcı derecede çabuk durabildim. İşte kaliteli araç bu gibi zamanlarda kendini belli ediyor. Yoksa elektrik tertibatı bozulmuş ve gece karanlığında görünmeyen bir kamyona poster olacaktık. Yani "100" kmden "0" a inme süresi çok çok daha önemli. Yetinin yol tutuşu, fren güvenliği ve uzun yol konforu gerçekten takdire değer.

Çevrimdışı Salih28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
valla imkanı olupda yeti almayı düşünenler 1.6 tdi beklesin derim. 1.2 tsi ocağıma incir ağacı dikti :(

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Salih28;253363
1.2 tsi ocağıma incir ağacı dikti :(

Nedir yakıt durumu, yol bilg. değerleri?

Çevrimdışı gleam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Eşimde Nissan Qashqai 1.6 bende Yeti Ambition 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt. var.
Benim aracım otomatik vites olduğu için Nissan Qashqai deneme şansım olmadı ama,eşime göre 1.2 Yeti kesinlikle bir çok açıdan Nissan Qashqai den daha iyi.Eşim bana Yeti alındıktan sonra Qashqaiye binmez oldu:)
Bizde 1.6 olmamasından tereddüt etmiştik ama test sürüşünden sonra tüm soru işaretlerimiz gitmişti.
Yaşasın Yeti...