škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1,4 tdi depo dolumu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı adnk55

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba,aracımı daha 3 gün önce aldım, yakıt ışığı yaktı.
petrole gittim doldur dedim, dolum sırasında pompacı abi yedek depoyu da doldurayımmı dedi. bende hayır kalsın dedim
ara. 40 lt. dizel aldı. arabamda ışık yanıyor ve daha 100 km gider gösteriyordu.

bu yedek depo dediği nedir? dolması mı gerekiyor?
pombacının dediği mazot bittiğinde yedek depo devreye giriyor dedi. ne kadar doğru?

depo 45 lt. lik değil mi? neden 40 lt. aldı
tşk

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ışık yandığında bende de kalan km 100 olarak gözüküyor normal.

depo hacmi 45 litre.orada gözüken kalan 100km değeri ortaladır, biraz da sizin kullandığınızı düşünürsek 40lt mazot alması çok çok normaldir.

yedek depo dediği genleşme tankıdır.yakıt -ki özellikle benzin içindir bu depo- sıcakta malum buharlaşır. bu buharında motora zarar vermemesi için böyle bir tank mevcuttur.benzinli araçlarda kesinlikle tavsiye etmem ve tavsiye edilmezde bu deponun doldurulması.depo kapağını açın depo girşinin içinde sağ tarafta bir çıkıntı göreceksiniz.belki fındık kadar.ona parmağınızla bastırınca hareket ettiğini göreceksiniz.işte onu ittirince yedek depo denilen genleşme tankının doldurma kapağı açılır içeride ve borularla beraber toplamda 10 lt daha mazot alırsınız.

depodaki bittiğinde değil aynı anda kullanılır orasıda. özellikle merkezden uzaklaşacak kadar uzun yol yapacaksanız doldurun.aracı düzgün kullanırsanız 1000 km gider diyen arkadaşlar var forumda.

Çevrimdışı adnk55

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
o zaman doldurmaya gerek yok orası da eksik kalsın zorlamayalım. zaten şehir dışına senede 1 sefer anca çıkarım o da bir gidiş 800 km zaten. pompacıda sallamış biraz :)
teşekkür ederim.

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence de çok gerek yok.evet doldurunca uzun bir sure (300km civari) ibre düşmüyor. Bu keyif veriyor insana.ama ben özellikle son indirimli günlerde çok kullanmadigimdan  genelde 30 TL felan alıyorum.ama yazın fullenebilir.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chemistanbul;491255
Bence de çok gerek yok.evet doldurunca uzun bir sure (300km civari) ibre düşmüyor. Bu keyif veriyor insana.ama ben özellikle son indirimli günlerde çok kullanmadigimdan  genelde 30 TL felan alıyorum.ama yazın fullenebilir.

Yedek depo dolmadığı sürece 300km ibre düşmemesi diye bir durum olamaz.:) 7yıldır 1.4 TDI kullanıyorum imkansıza yakın bir durum..

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;491320
Yedek depo dolmadığı sürece 300km ibre düşmemesi diye bir durum olamaz.:) 7yıldır 1.4 TDI kullanıyorum imkansıza yakın bir durum..

Bende ayni şeyi soylemisim :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chemistanbul;491364
Bende ayni şeyi soylemisim :)

Hahaha kusura bakmayın ya tersten okumuşum:)

Çevrimdışı adnk55

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
depoyu dolduralı 120 km oldu. ort. değer 5,7 lt. ibrede oynama olmadı henüz

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ahhhh o ilk günler.ibre düşmüyorya hazzını magnuma değişmem :D

ben aracı yeni almışım.cepte biraz parada var.çektim benzinliğe; DOLDUR dedim. :D
neyse biniyorum sürüyorum.ama ibre milim oynamıyor :)
babamı aradım; dedim ibre düşmüyor.ne mübarek araba. :D
sonra düşmeye başladı.anladım işin aslını. :D ama olsun o keyif bile güzeldi.
bu arada ben aracı aldığımda 4,40 tı mazot az önce aldım 3,69.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yedek depo diye birsey yoktur. İnsanimizin yorumu tamamen. O fazladan dokdurduklari sey tasma haznesidir. Ozellikle sicakta genlesen yakitin oraya tasmasi icin tasarlanmistir. Yani doldurulmasi sakincalidir. Sadece uzun yola cikmadan hemen once dolduruluyorsa depo doldurulabilir (1-2 saat icerisinde bosalacagi icin orta vadede buyuk sikinti acmaz).

Ancak heleki yaz ayinde sehir ici kullanimda doldurulmasi basiniza is acabilir.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O değil de bugun kirikkalede  mazotu 3.25 den aldim. Nasil sevindim anlatamam.
Ortalama da 4.0 oldu. 135 km yol bana 17 lira 50 kurusa getirdi.
Yani km de 13 kurus yakmis. Gel de sen bunu aliciya anlat iste. Boyle deyince inanmiyor hihi diyorlar.
Seviyorum la bu arabayi.

Ayni yol otobüsle 20 lira. 2.5 tl cepte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;491569
O değil de bugun kirikkalede  mazotu 3.25 den aldim. Nasil sevindim anlatamam.
Ortalama da 4.0 oldu. 135 km yol bana 17 lira 50 kurusa getirdi.
Yani km de 13 kurus yakmis. Gel de sen bunu aliciya anlat iste. Boyle deyince inanmiyor hihi diyorlar.
Seviyorum la bu arabayi.

Ayni yol otobüsle 20 lira. 2.5 tl cepte.

Abi iyi hoşta depo ortalaması 13 kuruş olmuyor işte.Millet ve ben dahil ondan inanmıyoruz..:)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;491603
Abi iyi hoşta depo ortalaması 13 kuruş olmuyor işte.Millet ve ben dahil ondan inanmıyoruz..:)

1.86 dan 50 lira aldım bugün arada 4 arada 3 ışık yanıyo havalar soğuk olmayacaktı da size bu kadar ucuzken tüketim şov yapacaktım amma heç uğraşamam muhtemelen bu halde yardırking olarak 16 krş falan yakicam :D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;491604
1.86 dan 50 lira aldım bugün arada 4 arada 3 ışık yanıyo havalar soğuk olmayacaktı da size bu kadar ucuzken tüketim şov yapacaktım amma heç uğraşamam muhtemelen bu halde yardırking olarak 16 krş falan yakicam :D

Babamlar iş yerinde lpgli bi araç almışlar kızılcahamama git-gel için.30 liraya 160km gidiyoruz diyo.Hemde yardıra yardıra.:) LPG cidden iyi bu aralar:D

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;491607
Babamlar iş yerinde lpgli bi araç almışlar kızılcahamama git-gel için.30 liraya 160km gidiyoruz diyo.Hemde yardıra yardıra.:) LPG cidden iyi bu aralar:D

Turbo motor+lpg can şuan cennetten yeryüzüne inmiş bir nimet resmen :D