škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia mkII Rcd330G Plus ve Geri Görüş Kamerası Montajı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
2017 Ocak'ta navigasyonu kullanmadığım sattığım Columbus(Rns510)'ın ardından desay üretimi 187A kodlu Rcd330G Plus aldım.Bir yılı aşkın süredir gayet memnun bir şekilde kullanıyorum.Ürün öğrendiğim kadarıyla Vw'nin yoğunlukla uzakdoğu ülkelerine gönderdiği arabaların üzerinde bulunan teyplerden.Arabanın yazılımını okuyan görebilen bir ürün.Örneğin;
Geçenlerde teyp far açık kaldı arabayla uğraşırken.Teyp uyarı verdi akü seviyesi azalıyor lütfen aracı çalıştırınız diye.Bir diğer örneği de bagaj kapağı açıkken kamerayı çalıştırmıyor.Kamerayı çalıştırmak için Vagcom'dan kodlamak gerekiyor.
Arayüzü dokunmatiği işlevselliği kullandığım makyajsız Golf7 Highline'da ki teyple aynı.Teyp için epey güncelleme vs çıkıyor.Özellikle Ruslar tam bir manyak bu konuda.Ben aldığımda sadece orjinal desay üretimi 187a modeli vardı.Şuan piyasa da noname isimli 187b-c modelleri var.Bütün modellerde standart usb, sd kart ve bluetooth var.Modelden modele bazılarında carplay bazılarında mirrorlink var.Bazıları linux işletim sistemli bazıları andoride çevrilebiliyor.Aslında android olanlardan alıp birde bluetooth obd alınca aracın tüm bilgilerinin teypten görülebileceğini düşünüyorum.Eğer teybi almayı düşünürseniz rcd330plus forumunu ziyaret edin derim.

Benim araba 2006 model olduğu için akü bitirme problemi yaşamamak için üst versiyon gateway değişimi yapmıştım.Ayrıca park sensörleri OPS olmadığı için teybin ekranında park sensörünü göremiyorum ayrıca direksiyondan kumanda edemiyorum.(Direksiyon kumandası ile ilgili çalışmalar var  onunla daha sonra ilgileneceğim.)

Bu cihazın iyi yönlerinden biriside herhangi bir geri görüş kamerası takılıyor.Columbusta orjinal kamera gerekiyor ki.Fiyatı geçen yıl 1000 lira üstüne çıkıyordu.

Gateway değişimi ile ilgili fotoğrafları bulamadım ama eğer ihtiyaç duyan olursa özel mesaj yolu ile ulaşsın mutlaka yardımcı olurum.
Gelelim kamera montajına.Çok fazla resim çekmemiştim açıkçası bende ki resimler ve internette bulduklarımı paylaşacağım.

Öncelikle kamerayı bagaj kapağına ve kabloları arabanın içine gönderecek şekilde takmamız lazım.
Ben çinden aldığım şu 5 dolarlık kamerayı kullandım.Görüntü kalitesi gece gündüz gayet güzel ama yeni olduğu için ya ben alışamadım ya da daha geniş açılı bir kamera tercih edilebilir.
Kamera:
https://www.aliexpress.com/item/Universal-Waterproof-Rear-View-Camera-Wide-Angle-Car-Back-Reverse-Camera-CCD-4-LED-Light-Night/32729074980.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2wO6u5

Öncelikle bagaj trimini şu şekilde çıkardıktan sonra

Octaviada malum kamera soketlerini ve kablusunu içeri sokabileceğimiz tek yer plaka aydınlatmaları.Plaka aydınlatmasını söktüm.Bu kabloları içeri aldıktan sonra kamerayı dışarı sabitleyince içeri giren görüntü kablosunu sokabilmek için plaka lambasının kenarından ince bir kısmını havya ile eritip kablonun içeri girmesini sağladım.Haftasonu aydınlatma lambasının araba gövdesine bakan tarafa bant çekip.Dışarı bakan kısmınıda silikonla kapatmayı düşünüyorum.Direk plaka lambası ile entegre kameralar var 15-20 dolar arasına onlardan almanızı öneririm.

Burada gördüğünüz bağlantı elemanlarını çift taraflı bant ile iç kısma yapıştırdım ardından plastik kelepçe ile tıkırtı yapmaması için sabitledim.
Görünen siyah küçük kutucuk delay cihazı.Bu cihaz sayesinde enerji sigorta panelinden geliyor ve geri vites lambası sadece tetikleyici oluyor.Eğer bu olmazsa görüntü sadece birkez geliyor ve düzgün akım gelediğinden görüntü karıncalı geliyor. burada gerekli bağlantıları yaptıktan sonra sıra geldi en sıkıntılı kısıma.Aracın içine kabloları aktarmak.Orjinal hattın gittiği yerden denedim ama görüntü kablosunun jackları kalın olduğu için geçiremedim. bende şurada gördüğünüz yandaki plastik kolun içinden geçirdim.

Buradan geçirdikten sonra delay cihazından çıkan mavi ve siyah uçlar geri vites lambasının + ve - uçlarına gidiyor.Delay cihazında ki kırmızı uç ise görüntü kablosu üstündeki kırmızı uca bağlanıyor.
 Fotoğrafını bulamadadım ama sol arka taraftaki iç bagaj döşemesini sökmeniz gerekiyor. orada topladığınız kablolardan görüntü kablosunu kapı eşik plastiklerinide sökerek ön kısıma taşıdım.Tabi bu kadar uzun yol kullanınca görüntü kablosu yetmedi.Bir 5 metrelik daha temin ettim. ve teybin arkasına bağladım.
Bu kabloyuda buraya getirmek için direksiyonun altındaki plastik trim kısmını sökmeniz gerekiyor.

Sarı uçlu olan görüntü kablosu,kırmızı kablo ise sigorta kutusundan alacağımız besleme kısmı

Sigorta panelinden ise beslemeyi alırken şöyle bir aparat kullandım çok daha sağlıklı oldu.

Herşeyi topladıktan sonra görüntü.

Konu paylaşmayı pek düşünmediğimden fazla resim yok ama herhangi bir sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.

Bu işi yapma için gerekenler;

Kamera
fazladan bir adet daha görüntü kablosu
delay rölesi
sigorta kablosu
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, 19:47:21 Gönderen: ugurcnplt »
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fotoğraflar çok büyük çıkmış,önerdiğiniz fotoğrafların hemen uçmayacağı bir site varsa oradan tekrar upload edeyim.Veya akşam düzenleyip buradan tekrar yükleyim.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Çok uğraşmışsınız emeğinize sağlık. Ben şahsen cesaret edemezdim, söküp kablo fln geçireceğim :D:D Forum için değerli olabilecek konulardan biri.

Fotoğraflar büyük olmuş onu biraz ufaltalım hocam, hizliresim olabilir :)

Cihazı alma konusunda kesin karar verdim. 185 usd + 36usd kargo + %20 gümrük vergisine takılırsa + çerçeve sanırım 1200tl yi bulacak.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ilkerA5;637367
Çok uğraşmışsınız emeğinize sağlık. Ben şahsen cesaret edemezdim, söküp kablo fln geçireceğim :D:D Forum için değerli olabilecek konulardan biri.

Fotoğraflar büyük olmuş onu biraz ufaltalım hocam, hizliresim olabilir :)

Cihazı alma konusunda kesin karar verdim. 185 usd + 36usd kargo + %20 gümrük vergisine takılırsa + çerçeve sanırım 1200tl yi bulacak.

Ben başka bir forumdan tanıştığım Gence isimli bir arkadaştan almıştım.Ona tekrar sorayım eğer fiyatı daha cazip olursa ondanda söyleyebiliriz.
Birde unutmadan teybinizin çerçevesi değişmesi gerekebilir.Ben çerçeveyi değiştirmiştim.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ürün gayet kaliteli ve kullanışlı.Dediğin gibi bir kaç eksiği var ama artılarının yanında göze bile batmaz :)

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle