škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kalkışlarda gelen sürtme sesi

gouz · 15 · 12816

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gouz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
Aracım 2016 1.2 TSI 90. yaklaşık 14000 km de. son 2 aydır kalkışlarda freni ayağımdan çektiğim zaman gaz vermeden kendi itmesiyle hareket etme esnasında 2-3 saniyelik sürtme sesi ( hafif tok ve kalın bir ses) geliyor. Yaklaşık 10 km/sa hıza ulaşınca ses gidiyor.
böyle bir tecrübesi olan var mı? sizce neden kaynaklı olabilir? yakın zamanda servise gireceğim ayrıca orada sorun tespit edilirse sizinle paylaşırım.

Çevrimdışı ugurcan_61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
o ses bendede var 14binden beri genelde yokuşda çıkıyor o ses bende hill holderdan(yokuş kalkış desteği) dır diye düşündüm ama rahatsız edici bir ses. Biribirine sürten metal sesi

Çevrimdışı koraycan35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de var servise götürmüştüm 20 bin de ilgilenmediler şimdi 132 bindeyim ses devam ediyor

Çevrimdışı gouz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
21.01.2017 de aracı bakıma soktum. şikayetimi de söyledim. aldığım cevap; disklerin tozlanması ve kirlenmesinden dolayı ilk kalkışta balataların açılma esnasında oluşuyor, diskleri kimyasalla temizlettik, dediler. ancak ses yine oluyor dediğiniz gibi özellikle hafif yokuşlarda gaz vermeden kendi itişiyle kalktığında sesi duyabiliyorum.

Çevrimdışı Coolex

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun bende de vardı. Fakat havalar soğuduktan sonra ses kesildi. Sanırım ses kavrama balatalarından geliyor. Yoğun trafikte, yokuşlarda daha belirgin ses geliyordu. İlk bakımda balata ölçülerini kontrol ettireceğim.

Çevrimdışı koraycan35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben baskı balatayı değiştirdim ses gitmedi,sinir bozucu.hepsinden gelmiyor dikkat ettim

Çevrimdışı solidfact

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
sorun yokuş kalkıştan kaynaklı be normal görünüyor. Gazla kalkınca normal olarak sistem hızlı devreden çıkıyor. Sonuçta yarım fren yapmış gibi oluyor. Bence direksiyon dönmüş durumdayken daha fazla gelir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Düşünüldüğü gibi bahsettiğiniz durumlar yokuş kalkış desteğinden (hill holder) kaynaklı olabilir. Resimde de göründüğü gibi; normal, erken ve geç seçenekleri mevcut. Birden fazla kişide benzer bir durum olduğuna göre bu seçeneği eleyebilmek için VAG-COM ile bakmakta fayda var.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen hafta düz yolda giderken bahsettiğiniz gibi metal sürtme sesi gibi bir ses başladı birden. Ama nasıl bir ses cayır cayır. Hemen kenara çektim, daha önce başıma gelen birşey olmadığı için hemen yol yardımı aradım. Yol yardımın direktifi ile şöyle bir manevra yaptım

1-geri vitese takıp, gazı kökleyerek hızlı bir şekilde kalkış yaptım, 15-20mt yol alıp durdum, bunu iki defa tekrarladım.
2-sonra ileri yönde aracı 60km hıza kadar hızlandırıp ABS devreye girecek şekilde freni kökledim.

ve ses ortadan kalktı. Dediğine göre fren sistemine giren kaş, çakıl benzeri yabancı parçalar buna neden oluyormuş, ya kırdık yada çıkardık. Bu tip ses problemi yaşayan arkadaşlar deneyebilirler.

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;608633
Geçen hafta düz yolda giderken bahsettiğiniz gibi metal sürtme sesi gibi bir ses başladı birden. Ama nasıl bir ses cayır cayır. Hemen kenara çektim, daha önce başıma gelen birşey olmadığı için hemen yol yardımı aradım. Yol yardımın direktifi ile şöyle bir manevra yaptım

1-geri vitese takıp, gazı kökleyerek hızlı bir şekilde kalkış yaptım, 15-20mt yol alıp durdum, bunu iki defa tekrarladım.
2-sonra ileri yönde aracı 60km hıza kadar hızlandırıp ABS devreye girecek şekilde freni kökledim.

ve ses ortadan kalktı. Dediğine göre fren sistemine giren kaş, çakıl benzeri yabancı parçalar buna neden oluyormuş, ya kırdık yada çıkardık. Bu tip ses problemi yaşayan arkadaşlar deneyebilirler.

Tek bir kez bende böyle bir sürtme sesi duydum. Sanki kaliper sacı diske sürtüyormuş gibi bir ses. Zorlama yapmıyor, arabanın hareketine engel olmuyordu. Bende bir kez geri vitese alıp hareket ettim, sonra tekrar ileri yaptım ses gitti. sanırım araya brişeyler girmişti bilemiyorum

Çevrimdışı Türkmen4278

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, yeni üyeyim. skoda fabia 1.4 2012 model manuel arabamdan gıcırtı, demir sürtmesine benzer ses  geliyor. ilk kalkışlarda yani sabahları, veya uzun bir süre durduktan sonraki kalkışlarda, genelde direksiyonu bir tarafa kırıp kalkış yaparken. ve hafif bir yokuş varsa. debriyaj kavrayıp harekete yeni geçerken demir sürtmesi gibi bir gıcırtı, bir iki saniye ses geliyor. ön taraf soldan geliyor gibi. benim araçta hill holder yok, ama bu ses var. bu konuda tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2019, 16:37:07 Gönderen: Türkmen4278 »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz! Yokuş kalkış desteği (Hillholder) olmadığına emin misiniz? Eğimli bir yerde iyice frene basıp bir süre tuttuğunuzda eğimin tersi yönde vitese attığınızda freni bıraktığınızda kaymaya başlıyor mu? Benim 2011 active paket yokuş kalkış desteği var.

Çevrimdışı melih_irmak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese selam,
Aracım 2016 model 1.2 TSI Style paket. Henüz 16bin KM de. Son üç aydır kalkışlarda özellikle yokuş yukarı kalkışta vık vık şeklinde ses gelmektedir. İlk bu sorun başladığında yarım saat trafikte kaldığım zaman kalkıştan hemen sonra 2 kez bu ses gelirdi. Şimdi ise arabayı çalıştırdıktan kısa bir süre sonra 3 saniye kadar bu ses devam ediyor(Aslında 10km hıza ulaşana dek desem daha doğru). Ayrıca direksiyonu sağa sola kırdığımda gaza hafif dokunduğum zaman(2. veya 3. vites) yada yokuş aşağı araç durmaya yakın yine bu şekilde bir yada iki kez ses gelmektedir. Burda anlatılanlar gibi metal ya da kayış sürtme sesi gibi.
Aracımda kalkışta(bu ses olduğu zaman) herhangi silkeleme, titreme vb. yok. Ses kaydedebilirsem sizlerle paylaşacağım.

Buna benzer sorunla karşılaşan arkadaşlar deneyimlerini yada servisin verdiği yanıt/çözümü paylaşabilirse sevinirim. Umarım şanzıman ile ilgili bir durum değildir.

Teşekkürler

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: melih_irmak;654561
Herkese selam,
Aracım 2016 model 1.2 TSI Style paket. Henüz 16bin KM de. Son üç aydır kalkışlarda özellikle yokuş yukarı kalkışta vık vık şeklinde ses gelmektedir. İlk bu sorun başladığında yarım saat trafikte kaldığım zaman kalkıştan hemen sonra 2 kez bu ses gelirdi. Şimdi ise arabayı çalıştırdıktan kısa bir süre sonra 3 saniye kadar bu ses devam ediyor(Aslında 10km hıza ulaşana dek desem daha doğru). Ayrıca direksiyonu sağa sola kırdığımda gaza hafif dokunduğum zaman(2. veya 3. vites) yada yokuş aşağı araç durmaya yakın yine bu şekilde bir yada iki kez ses gelmektedir. Burda anlatılanlar gibi metal ya da kayış sürtme sesi gibi.
Aracımda kalkışta(bu ses olduğu zaman) herhangi silkeleme, titreme vb. yok. Ses kaydedebilirsem sizlerle paylaşacağım.

Buna benzer sorunla karşılaşan arkadaşlar deneyimlerini yada servisin verdiği yanıt/çözümü paylaşabilirse sevinirim. Umarım şanzıman ile ilgili bir durum değildir.

Teşekkürler

Videodaki sesin aynısı ise kesin kavrama:  https://www.youtube.com/watch?v=_Q_kktjiLk0

Çevrimdışı melih_irmak

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selam,
Evet kesinlikle bu şekilde bir ses geliyor. Yakın zamanda kavrama değişimi yaptıran oldu mu? Yetkili serviste Octavia 1.2 TSI DSG için fiyat nedir?
Bu şekilde kullanmanın ileride ne gibi zararı olabilir?
16bin km araç için olacak iş değil. DSG nin sıkıntılarını bildiğim için tüm hususlara dikkat ederim. Aracımı yoğun trafikte kullanmam, trafikte kaldığım sürece 1-2 vites geçişleri çok sık olmasın diye manuel 1. viteste tutmaya çalışırım. Yokuşlardan mümkün olduğunca kaçınırım. Ani gazlamalarım hiç olmaz. Bu kadar dikkat etmeme rağmen 16binde kavramanın sorun yaratması oldukça can sıkıcı.
Teşekkürler bilgi için