škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

75 km de 0 km araç almak.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;595903
Hocam araçla müşterilere birkaç test sürüşü yaptırılmış.
Daha önce Otomobil sektöründe çalıştığım için biliyorum.
Mercedes, Audi, Bmw dışındaki yetkili satıcıların hemen hemen hepsi yapar bunu. Nedeni ise şu; Aracı Türkiye'ye getiren distribütör firma, yetkili satıcılara test aracı bulundurma zorunluluğu getirir, bu test araçlarını da ücretsiz vermez, satar. Yetkili satıcılar da araçları bir süre müşterilere test ettirdikten sonra satarlar, test aracı kategorisinde satarlar. Malum km yapmış test aracı daha ucuza gidiyor, haliyle bu durum Yetkili Satıcıların hoşuna gitmiyor. Ellerinden geldiği kadar az test aracı almak, satmak için aldıkları araçları da arada test aracı olarak kullandırarak, test aracı açığını kapatmak gibi maliyet düşürme politikaları uyguluyorlar.
75 km yapmış bir araç test aracı değildir, yüksek muhtemel test aracı açığını kapatmak için kullanılmıştır.
Bunu ilk kez sizden duyuyorum, bu bahsettiğiniz olayın cezası bayi kapatmaya kadar gider kullandırılmış arac müsteriye sıfır diyerek satılamaz ayrıca o arabayla test esnasinda kaza yapilsa ortalık cok kötü karışır hic bi bayi sahibide bu riski almaz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam Yetkili satıcıların ne dolaplar çevirdiklerini anlatsam size, bu bahsettiğime risk demezsiniz. Ben Muhasebe Müdürlüğü yaptım yetkili satıcıda, pozisyonum gereği dönen her dolaptan haberim olurdu. Diğer yetkili satıcıların da aynı dolapları, hatta daha fena dolapları çevirdiklerinden nasıl haberdar oldum derseniz, toplantılara katıldım. Diğer yetkili satıcıların Muhasebe Müdürleri ile tanıştım. Neyse konumuz test aracı derine inmeyelim :)
Misal veriyorum; Skoda'nın en çok satan arabası Octavia, yetkili satıcı ayda 50 tane Octavia satıyor. Aylık 50 araç satışı olan bir bayiinin 2 veya 3 Octavia test aracı bulundurması gerekiyor. 3 tane test aracını bir süre testte kullandıktan sonra satmaya kalktığında, piyasa fiyatının 8-10 bin tl altına satıyor. Hele ki yıl geçmiş model düşmüşse daha düşüğe gidiyor. Bu durumda bayii 3 arabadan en az 25-30bin tl zarar ediyor. Tabbi araç satışından kat ve kat kâr ediyor, ne kadar kâr etse de ettiği zarar gözüne batıyor. Bayiide bu zararı minimize etmek için 1 tane test aracı bulundurup test aracı olarak gösterdiği diğer 2 aracı da eşine dostuna satıyor piyasa fiyatına veya kendi kullanıyor, bu 2 aracı hiç teste çıkarmıyor. Geriye kalan 1 tane test aracı, hali ile müşteriye yetmediği için satacağı araçları ara ara teste çıkartıyor 100km geçmedikten soran göze batmıyor. 75km yapmış bir araç ile nereden baksanız 25-30 kişi test yapmıştır.
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2016, 11:05:21 Gönderen: engin_z_engin »

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bunu ilk defa benden duymuş olmanız normaldir, bayii de bunu bilen patron dahil 2-3 kişiyi geçmez, ben sektörden ayrıldığım için rahatım :) Şunu da belirteyim hocam, bu olayın cezası bayii kapatmaya kadar gider demişsiniz. Hiç bir şey olmaz. Hiç bir şey ispatlanamaz. Her şey kılıfına uydurulmuştur. Bu işin tek çözümü; kilometre yapmış araç almamak.
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2016, 11:15:47 Gönderen: engin_z_engin »

Çevrimdışı Romario87

• MondiBAY
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://i.hizliresim.com/DJl7MZ.jpg

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Romario87;596098
55 km de ben teslim aldım :)

Hocam formülde gereken yerleri doldurursanız, aracın sizden önce kaç kişi tarafından kullanıldığını bulabilirsiniz. 55 km/(test alanı.....km)=kişi sayısı :)

Çevrimdışı Romario87

• MondiBAY
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://i.hizliresim.com/DJl7MZ.jpg
Alıntı yapılan: engin_z_engin;596104
Hocam formülde gereken yerleri doldurursanız, aracın sizden önce kaç kişi tarafından kullanıldığını bulabilirsiniz. 55 km/(test alanı.....km)=kişi sayısı :)

ben showroom' daki aracı aldım bile bile aldım indirimin üzerine ekstra 4.000 tl daha indirim aldım.  sıkıntı yok :D

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;596091
Bunu ilk defa benden duymuş olmanız normaldir, bayii de bunu bilen patron dahil 2-3 kişiyi geçmez, ben sektörden ayrıldığım için rahatım :) Şunu da belirteyim hocam, bu olayın cezası bayii kapatmaya kadar gider demişsiniz. Hiç bir şey olmaz. Hiç bir şey ispatlanamaz. Her şey kılıfına uydurulmuştur. Bu işin tek çözümü; kilometre yapmış araç almamak.
Bende bu sektördeyim iki farklı markada çalıştım ikincisinde halen çalışıyorum şu bahsettiginiz olayı ilk kez sizden duyuyorum ya ben cok dürüst firmalara denk geldim ya sizin çalıştıklarınız degisik insanlar, ayrica bunu bayi sahibinden baska iki üç kisi bilir demissinizde sase belli araç belli bunu bilmemek icin asiri bi caba sarfetmek gerek

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;596167
Bende bu sektördeyim iki farklı markada çalıştım ikincisinde halen çalışıyorum şu bahsettiginiz olayı ilk kez sizden duyuyorum ya ben cok dürüst firmalara denk geldim ya sizin çalıştıklarınız degisik insanlar, ayrica bunu bayi sahibinden baska iki üç kisi bilir demissinizde sase belli araç belli bunu bilmemek icin asiri bi caba sarfetmek gerek

Siz şase kontrolü yaparak hangi aracın test aracı olduğunu anlarsınız, bunu zaten kimse sizden saklamıyor, lakin testlerde hangi aracın kullanıldığını bilemezsiniz.    

Bayiilerin test aracı olarak merkezden satın aldığı araçların teste çıkarılmadığını, onun yerine satılacak araçların teste çıkarıldığını, test araçlarınında sıfır km olarak satıldığını söylüyorum. Buraya kadar anlaşılmayan bir şey var mı?
Bayii'ye gittiniz Octavia alacaksınız, "şu an elimizde test aracı olarak gelen bir Octavia var, lakin bu araç hiç testte kullanılmadı, sıfır km almak ister misiniz?"  fiyatı piyasa fiyatı ile aynı. Siz böyle bir aracı alır mısınız? Ben alırım, sonuçta sıfır km, test aracı olarak gelmiş olması beni bağlamaz.
Hiçbir bayiinin dürüst olduğuna inanmıyorum. Dürüst olsalar zaten bayii olmazlardı.
Siz yine şanslısınız hocam, forumu takip etmeseydiniz nereden bilecektiniz.
Forumu takip etmeyenler ne yapsın, etraflarında ne dolaplar döndüğünün farkında olmadan emekli olup gidiyorlar. :)
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2016, 11:54:25 Gönderen: engin_z_engin »

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;596209
Siz şase kontrolü yaparak hangi aracın test aracı olduğunu anlarsınız, bunu zaten kimse sizden saklamıyor, lakin testlerde hangi aracın kullanıldığını bilemezsiniz.    

Bayiilerin test aracı olarak merkezden satın aldığı araçların teste çıkarılmadığını, onun yerine satılacak araçların teste çıkarıldığını, test araçlarınında sıfır km olarak satıldığını söylüyorum. Buraya kadar anlaşılmayan bir şey var mı?
Bayii'ye gittiniz Octavia alacaksınız, "şu an elimizde test aracı olarak gelen bir Octavia var, lakin bu araç hiç testte kullanılmadı, sıfır km almak ister misiniz?"  fiyatı piyasa fiyatı ile aynı. Siz böyle bir aracı alır mısınız? Ben alırım, sonuçta sıfır km, test aracı olarak gelmiş olması beni bağlamaz.
Hiçbir bayiinin dürüst olduğuna inanmıyorum. Dürüst olsalar zaten bayii olmazlardı. :)
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum sistemde test aracı olarak görünen araçlarımız su an test araci olarak kullandığımız kapının önünde üzerinde test sürüşü yazan araçlarımız dürüst olsalar bayi olmazlardi diyosunuz ama emin olun cok dürüst çalışan ve bayi olabilen yerler mevcut sizin karşınıza çıkmadı böyle bayiler muhtemelen

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;596211
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum sistemde test aracı olarak görünen araçlarımız su an test araci olarak kullandığımız kapının önünde üzerinde test sürüşü yazan araçlarımız dürüst olsalar bayi olmazlardi diyosunuz ama emin olun cok dürüst çalışan ve bayi olabilen yerler mevcut sizin karşınıza çıkmadı böyle bayiler muhtemelen

Her test sürüşü yazanın test aracı olduğuna inanma, çoğunda yazmaz zaten.

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;596212
Her test sürüşü yazanın test aracı olduğuna inanma, çoğunda yazmaz zaten.
Hepsinde yaziyo buyrun gelip bakabilirsiniz nissan baykoclar otomotiv

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;596216
Hepsinde yaziyo buyrun gelip bakabilirsiniz nissan baykoclar otomotiv

O zaman buyur sen açıkla, arkadaşın aldığı Octavia neden 75km'de ???

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben onun hakkinda bi iddaada bulunmadim sadece tüketici hakem heyeti kararı var 150 km yasal sınır var dedim farkindaysaniz ben sizin yazdiklariniza istinaden bunlari söylüyorum

Çevrimdışı Reader_007

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selamlar, bende 2015 model oktavia a7 aldim. ama km si 9km idi. bence sikinti yok araba galeriye gelene kadar cok yer degistirmis

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;596218
Ben onun hakkinda bi iddaada bulunmadim sadece tüketici hakem heyeti kararı var 150 km yasal sınır var dedim farkindaysaniz ben sizin yazdiklariniza istinaden bunlari söylüyorum

Hocam, açıklama yapamazsın. Sektörden haberin yok. Biz bildiklerimizi paylaşırız, muhalefet olursun. Burası senin patronunu savunacağın bir yer değil, bildiğin varsa paylaş, yoksa yazma. İnsanları meşgul etme lütfen