škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

18' pirelli lastik sesi ve araç yalıtımı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Petlas kullanan var mı onlar nasıl acaba 230 45 18 fiyatı fena değil gibi öyle bir bakayım dedim de benim lastikler daha gider 36000 deyim.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
235 tabanda bircok lastik 71 ve ustu dB degerine sahip. Bu arada insan kulagi 3dB ve altindaki ses degisikliklerini algilayamaz. Yani 69 ile 72 yi ayirt etmeniz olanaksiz.
Lastik sesi olcumu arac belli bir hiza geldiginde motor stop edilerek yol kenarindaki sensorlerle yapiliyor. Bu degerler arac icinden elde edilmiyor. Yol tutus, guvenlik ve kullanim amaciniza uygun lastik secmenizde fayda var. fren mesafesindeki 50cm artma hayatinizi tehdit edecek sonuclara neden olabilir.
Conti ve michelin gibi yumusak yanakli lastikler ulkemizin bozuk kaplamali yollarinda titresimi ve sesi azaltabilir ama tanesi 750₺. Kumhonun ust seri lastiklerini oneririm. KU31, KU39, HS51 gibi. KU39 un etiketi C B 70 mesela.

Çevrimdışı ecz.taha

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;624864
235 tabanda bircok lastik 71 ve ustu dB degerine sahip. Bu arada insan kulagi 3dB ve altindaki ses degisikliklerini algilayamaz. Yani 69 ile 72 yi ayirt etmeniz olanaksiz.
Lastik sesi olcumu arac belli bir hiza geldiginde motor stop edilerek yol kenarindaki sensorlerle yapiliyor. Bu degerler arac icinden elde edilmiyor. Yol tutus, guvenlik ve kullanim amaciniza uygun lastik secmenizde fayda var. fren mesafesindeki 50cm artma hayatinizi tehdit edecek sonuclara neden olabilir.
Conti ve michelin gibi yumusak yanakli lastikler ulkemizin bozuk kaplamali yollarinda titresimi ve sesi azaltabilir ama tanesi 750₺. Kumhonun ust seri lastiklerini oneririm. KU31, KU39, HS51 gibi. KU39 un etiketi C B 70 mesela.

İlhan bey dediğiniz gibi desibel ayrımını yapmak mümkün olmayabilir ama bu lastikler için tam olarak öyle değil. Çünkü 3 db fark olması sadece 3 db artış gibi değil. Belki 2 kat daha ses anlamına geliyor.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha hic bir lastigi 25bin km den fazla kullanmadim ortalama 22-23bin km de degistiririm. O yuzden cok cesitli lastikleri kullandim, eski araclarim 16” jant oldugu icin fiyati uygundu hep markali lastik kullandim. Sadece yanaklari sert lastiklerin etiket degerleriyle uyumsuz sekilde ses yaptigini fark ettim. Pirelli sert bir lastik belki o yuzden cok ses yapiyordur. Superbin uzerinde gelen michelinler cok konforlu ve sessizdi fakat yol tutus diye bir sey yoktu lastikte. 6-7bin km de iken kislik lastik alip michelini cop fiyatina sattim. Simdi kislik kumho kullaniyorum ve memnunum, hatta simdiye kadar kullandigim hicbir lastikte bu yol tutusu bulamadigim icin yazinda kullandim, esimin aracinada 235 60 18 kumho aldim.
Sonucta altimizdaki arac Maybach degil zaten fazlaca ruzgar sesi var, lastik guvenli olsun yeter.

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;624879
Daha hic bir lastigi 25bin km den fazla kullanmadim ortalama 22-23bin km de degistiririm. O yuzden cok cesitli lastikleri kullandim, eski araclarim 16” jant oldugu icin fiyati uygundu hep markali lastik kullandim. Sadece yanaklari sert lastiklerin etiket degerleriyle uyumsuz sekilde ses yaptigini fark ettim. Pirelli sert bir lastik belki o yuzden cok ses yapiyordur. Superbin uzerinde gelen michelinler cok konforlu ve sessizdi fakat yol tutus diye bir sey yoktu lastikte. 6-7bin km de iken kislik lastik alip michelini cop fiyatina sattim. Simdi kislik kumho kullaniyorum ve memnunum, hatta simdiye kadar kullandigim hicbir lastikte bu yol tutusu bulamadigim icin yazinda kullandim, esimin aracinada 235 60 18 kumho aldim.
Sonucta altimizdaki arac Maybach degil zaten fazlaca ruzgar sesi var, lastik guvenli olsun yeter.

Aynı markanın farklı beklentilere göre lastikleri var. Michelin energy saver serisi lastikler sürtünme katsayısı az olduğu için yakıt tüketimini azaltır ancak bu nedenle yol tutuş konusunda göreceli olarak zayıftır. Primacy 3 performans lastiğidir ve yol tutuşu gayet iyidir. Plot sport serisi ise ultra yüksek performans lastiğidir, yol tutuşu harikadır, yakıt tüketimi ise buna paralel daha fazladır.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Primacy 3 kullandinizmi bilmiyorum ama hayatimda gordugum en berbat lastik. 1.4 motor arac 2.viteste patinaja dusermi. Primacy ile dusuyor ve lastik yere tutunamiyor 6000devire kadar pati cekiyordu. Eski aracimda energysaver vardi onunda farki yoktu.
Michelin mevcut kalitesinden ote dunya ve turkiye pazarinda eski ve bilinen bir marka olmasi nedeniyle bu kadar populer.

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Subaru Forester aracımıza bu yaz primacy 3 lastik taktırdım, dört çeker olduğu için olabilir ama gerek çekişte gerekse frenlemede (araçta brembo var) hiçbir sorun yaşamadım. Aşağıdaki Adac testinde ise 1. olmuş, başarılı bir lastik olmasa bu sonucu alamazdı sanırım. 2017 yılı testinde daha gerilerde ama yine de kalitesi belli bir lastik.

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Pirelli P7 lastikleri atıp yerine CSC 5 almıştım. CSC 5 çok daha dayanıklı bir lastik ve yol tutuşu ve yol sesi konusunda 1 tık daha iyi diyebilirim. Ama yine de jilet gibi bir asfalt olmadığı sürece yol sesi gerçekten rahatsız ediyor ve araç içinde sohbet etmek falan zorlaşıyor. Bence yol sesini azaltmak için araç yalıtımı ile ilgili bir şeyler yaptırmak faydalı olabilir.

Çevrimdışı ecz.taha

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;624890
Primacy 3 kullandinizmi bilmiyorum ama hayatimda gordugum en berbat lastik. 1.4 motor arac 2.viteste patinaja dusermi. Primacy ile dusuyor ve lastik yere tutunamiyor 6000devire kadar pati cekiyordu. Eski aracimda energysaver vardi onunda farki yoktu.
Michelin mevcut kalitesinden ote dunya ve turkiye pazarinda eski ve bilinen bir marka olmasi nedeniyle bu kadar populer.

o 1.4 dediğin araç 1500 devirden itibaren 250nm tork veriyor ki bir çok atmosferik 2.5 litre motor 230nm civarında kalıyor. patinajda kalması kadar doğal bir şey yok.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;624916
o 1.4 dediğin araç 1500 devirden itibaren 250nm tork veriyor ki bir çok atmosferik 2.5 litre motor 230nm civarında kalıyor. patinajda kalması kadar doğal bir şey yok.

1.4 motorun o torku verdiğini biliyorum ama lastiği değiştirince sorun tamamen kayboldu. Tanesi 650tl olan lastiği çöpe attım. Şimdi aynı o 1.4 motor 1.viteste dip gaz kalkışta 4000devirden sonra antipatinaj sistemininde etkisiyle kaymayı kesip yere tutunuyor, 2.viteste sorundan eser yok. Sonuçta 600Nm 3.0 tdi bir araç değil ve 2. vites rölantide giderken dip gaz verdiğimde 6000devire kadar patinaj yapmak gibi olağan dışı bir durumdan bahsediyorum.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim ebattan dolayı (19inç) michelin pilot sport alacağım. olsa yerli üretici alternatifi onu alırdım. hoş daha lastiklerde eskime belirtisi yok henüz.

Çevrimdışı ecz.taha

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün Michelin CrossClimate dört mevsim lastik takımı aldım. Ses nerdeyse tamamen kesildi. :)

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ecz.taha;625217
Bugün Michelin CrossClimate dört mevsim lastik takımı aldım. Ses nerdeyse tamamen kesildi. :)

Hayırlı olsun güle güle kullanın.