škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yazlık Lastik Tavsiyesi Hangi marka ve ebatı önerirsiniz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Yazlık lastik almayı düşünüyorum. Jantlar 15'lik
En önemliden daha az önemliye göre sıralamam şu şekilde ve bütçem 4 lastik için en fazla 1200-1300 lira.

1.Güvenli sürüş.. Kuru ve yağışlı havada yol tutuşu,fren mesafesi,virajlarda hakimiyet mümkün olduğunca iyi olsun

2.Sesiz olması. Yol sesi az olsun.

3. Sağlam olması. Özellikle lastiğin yanlarından balon yapmaması neye dikkat etmeliyim lastiği alırken.

4.Konfor

5.Lastiğin ömrü
Nokian'ın yaz lastikleri hoşuma gitti ama hiçbir deneyimim yok ve farklı farklı ölçüler var hangisi benim istediğim özelliklere daha yakın anlayamıyorum. Tavsiye ettiğiniz modeller nelerdir?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lassa driveways

Ayrıca eski konuları okusanız daha iyi olur. Bir sürü lastik başlığı olmuş

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nokian ın yazlık lastiklerine bende bakıyorum hatta sepete de attım ama almadım henüz, gayet yumuşak lastik

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Continental EcoContact yada SportContact.
EcoContact kullanıyorum. Gayet memnunum.

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;655282
Nokian ın yazlık lastiklerine bende bakıyorum hatta sepete de attım ama almadım henüz, gayet yumuşak lastik

Yumuşak olduğu için parçalanma,kolay yıpranma ihtimali var mı? 4 mevsim olanlarıyla ilgili hayli sıkıntı var. Türkiye yol ve iklim şartlarına uygun olmadığı için yazın sıcaktan ve yolların yapısından dolayı kısa sürede silgi gibi eriyip gidiyormuş. O yüzden çekiniyorım. Acaba yaz lastikleri için de benzer bir sıkıntı var mı?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yumuşak karakterli lastik, Türkiye şartlarında elbette çabuk yıpranır. 4 mevsim lastik önermem. Michelin'i hiçbir zaman mıcırlı, soğuk asfaltlı, köy yolu veya stabilize yolda kullanmak için önermiyorlar. Balon yapma ve çabuk yıpranmadan muzdarip. Bridgestone'u şehir dışında asfalt harici kullanım için tercih eden çok.

Nokian'ı satan Michelin bayisinde aşağı yukarı aynı fiyattaki wetproof ve primacy 4 için Nokian'ı önermişlerdi. Aslında kışlık lastikleriyle ün yapmışlar. Malum Finlandiya merkezli. Ben almadım ama Tyre Reviews'da olumlu yorumlar okudum.

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
https://www.adac.de/news/sommerreifentest/

Yazlık lastiklerle alakalı senelerdir bu testlere bakarak alım yapıyorum. 2020 için önerilen premiumcontact 6
Siz de testi inceleyip sonuçlara göre karar verebilirsiniz.

Çevrimdışı red vıper

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım. Nokian lastiklerin karakteri gereği çok çabuk deforme olması bir parça sorun gibi görünüyor. Lassa lastiklerde cidii bir ses sorunu var. Benim kriterlerim de üç aşağı beş yukarı sizinkilerle örtüşüyor. Sonuç olarak Brigestone Turanza T005 modeli en uygun lastik gibi görünüyor. T005 yeni üretilen bir desen ben bu lastikte karar kıldım. Bu lastiği de bir araştırın derim. Saygılarımla.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
15'lik jantlar için genelde ekonomik lastikler mevcut internette. Premium lastikleri bizim ebatlarda bulmak mümkün müdür?

PremiumContact 6 yok da EcoContact 6 var mesela.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;655316
15'lik jantlar için genelde ekonomik lastikler mevcut internette. Premium lastikleri bizim ebatlarda bulmak mümkün müdür?

https://www.tyrereviews.co.uk/Search/Size/185-65-15

185-65-R15 için arattım. Farklı ebatları en üstteki alandan yapabilirsiniz. Soldan premium'a tıklayın.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yok haklısınız lastik modeli var onda sıkıntı yok. satışta bulamıyorum sadece, bizim ebatlara fakir muamelesi yapılıyor gibi :) malum siteler üzerinde hep eco lastikler mevcut [MENTION=18203]octa[/MENTION]

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;655318
yok haklısınız lastik modeli var onda sıkıntı yok. satışta bulamıyorum sadece, bizim ebatlara fakir muamelesi yapılıyor gibi :) malum siteler üzerinde hep eco lastikler mevcut [MENTION=18203]octa[/MENTION]

İnternette değil de bayilerde daha rahat sonuca ulaşırsınız. Nette bulma ihtimaliniz zaten zayıf.

Çevrimdışı Engin E.

• H u r d a c ı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: okidoki;655268
...... Yazlık lastik ............Jantlar 15'lik
................ bütçem 4 lastik için en fazla 1200-1300 lira.

................ Tavsiye ettiğiniz modeller nelerdir?

Bu paraya istediğiniz lastiği alırsınız, iyi bir lastikçiye gidip, en kaliteli, en pahalı lastiği isteyin, alın takın..

Çevrimdışı okidoki

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;655316

Güzel bir lastiğe benziyor gerçekten. 2 sorum var. Dezavantajları nelerdir? (Mesela Nokian’ın biraz dayanıksız,bridgestoneun gürültü olması vb.gibi)
Bir de periumla eco’nun farkı nedir?

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam ben bahsettiğim lastiği almadım ama lastikte dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar:

Konforlu ve sessiz bir sürüş istiyorsanız: Yumuşak hamurlu lastik
Dayanıklı uzun ömürlü lastik istiyorsanız: Daha sert hamurlu lastik

Bunlar markadan markaya, modelden modele değişen detaylar. Tabii çentikler vb unsurlar da duruş mesafesi, ıslak zeminde kontrol ve ses gibi detayları etkiliyor. Bu detaylar için her lastiğin kendi sitesinde sertifika ve detayları mevcut.

Yaşadığınız yerde yollar düzgünse bizim araçlar için yumuşak hamurlu lastikler konforu bir tık arttırması açısından iyi olabilir ancak çukuru, kasisi, taşı bol olan yollara çok giriyorsanız çok iyi bir seçenek olmayabilir.

Örnek vermem gerekirse ailedeki diğer araç olan Golf 7 için jantların büyük olmasının getirdiği sertliği kırmak için yumuşak hamurlu bir lastik almıştık. Köy yolundaki ufak bir çukura 70 km hızlı girince sağ ön lastik parçalanmıştı. Ben Fabianın fabrika çıkış sert lastikleri ve 15 inç jantlarıyla o çukurlara istediğim gibi gireyim bir şey olmuyor.

Umarım açıklayıcı olmuştur. [MENTION=18378]okidoki[/MENTION]