škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Geri Viteste Gelen Ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mtlyhn06

• Amiral
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://Www.ayhanmutlu.net
Arkadaşlar Yeti 2014 model 1.6 TDİ DSG araca sahibim. araçtan oldukça memnunum lakin sormak istediğim bir şey var.

Aracın geri vitese takınca bazen tam hareket etmeye başladığında tak diye bir ses duyuyorum. Servise sordum normal olduğunu denge çubuklarının pozisyon değiştirmesinden kaynaklı olduğunu söylediler. Konu hakkında yada böyle bir sorunla karşılaşıp bilgi sahibi olanlar yazarsa sevinirim...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
denge çubuğuyla alakası yok dişliler pozisyon değiştirdiği için boşluğun vermiş olduğu ses

Çevrimdışı mtlyhn06

• Amiral
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://Www.ayhanmutlu.net
Alıntı yapılan: mşah;483166
denge çubuğuyla alakası yok dişliler pozisyon değiştirdiği için boşluğun vermiş olduğu ses

Peki bu normal bir ses mi hocam. Yani DSG şanzumandan feci tırsıyorum kötü bir şöhrete sahip malum...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bahsetiğim olay sa normal. benim araç da dsg li ama benzinli ben sesi duymuyorum ama vuruntuyu hissediyorum

Çevrimdışı technotibet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben de 1.2 Dsg benzinli kullanıyorum. Geri vitese taktığınızda direksiyon kırık vaziyette (örneğin;yanaşma esnasında mı?) bu ses geliyor?

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: technotibet;483510
Ben de 1.2 Dsg benzinli kullanıyorum. Geri vitese taktığınızda direksiyon kırık vaziyette (örneğin;yanaşma esnasında mı?) bu ses geliyor?
Bende bu ses tam olarak dediğiniz durumdayken geliyor benimde 1.2 dsg octavia

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mtlyhn06;483155
Arkadaşlar Yeti 2014 model 1.6 TDİ DSG araca sahibim. araçtan oldukça memnunum lakin sormak istediğim bir şey var.

Aracın geri vitese takınca bazen tam hareket etmeye başladığında tak diye bir ses duyuyorum. Servise sordum normal olduğunu denge çubuklarının pozisyon değiştirmesinden kaynaklı olduğunu söylediler. Konu hakkında yada böyle bir sorunla karşılaşıp bilgi sahibi olanlar yazarsa sevinirim...

Aynı aracı bende 2 ay 3200 km'dir kullanıyorum bahsettiğiniz ses benim aracımda yok hiç duymadım. Fakat bahsettiğiniz ses bana hill holder sesi gibi geldi.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mtlyhn06;483176
Peki bu normal bir ses mi hocam. Yani DSG şanzumandan feci tırsıyorum kötü bir şöhrete sahip malum...

Dün servisten bir ustayla epey sohbet ettim yeni nesil DSG ile tüm problemlerin giderildiğini ve bir sorun yaşanmadığı söylendi ve aracın kullanma prosedürlerine uyarsanız bir sorun çıkmayacaktır. Gerek turbo gerek DSG konusunda biraz itinalı ve dikkatli kullanmak gerekiyor bilhassa yokuşlarda park ederken aracın ağırlığını şanzımana bindirmemek gerekiyor.

Çevrimdışı technotibet

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Özellikle eğimi az olan noktalara park etmeye çalışmama rağmen, her zaman bu noktada duyarlı davranamadım. Rocky62 arkadaşımızın da söylediği gibi itina ve dikkat şart. Diğer otomatik şanzıman sistemlerini tecrübe eden biri olarak; Dsg benim vazgeçilmezim. Aracımız ile daha bir çok deneyime sahip olacağımız için buradaki paylaşımların birbirinden değerli olduğunu düşünüyorum.
Yine bu ses olayına gelecek olursam benim özellikle geri viteste iken yaşadığım ses devam ediyor, ancak daha dikkatli davranmaya çalışıyorum. İleride önemli sorunlar çıkartıp çıkartmayacağını zaman gösterecek.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: technotibet;484414

Yine bu ses olayına gelecek olursam benim özellikle geri viteste iken yaşadığım ses devam ediyor, ancak daha dikkatli davranmaya çalışıyorum. İleride önemli sorunlar çıkartıp çıkartmayacağını zaman gösterecek.

Bende de aynı ses bazen var ama ileri-geri vites değişimleri esnasında frene basıp şanzımana çok az bekleme süresi tanırsanız o ses gelmiyor!! yani acele vites değiştirmemek gerekiyor bence.
Yokuşta park ederken de; önce frene basarak el frenini çekip sonra P ye almak iyi oluyor. Sonra P 'den çıkarırken sorun olmuyor bu şekilde. (daha önce bu hususta açılmış konu vardı).

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Park yerine girerken bir kaç kez ileri geri manevra yapmak zorunda kalıyorum ama bahsettiğiniz sesler yok hiç duymadım belki aracım 2014 ve yeni nesil DSG 7 ondan da olabilir. Her durumda fren pedalına tam basmak gerekiyor aracı yarım debriyaja düşürmemek balataların sağlığı için önemli ve fren pedalına tam basılı halde 800 rpm olan devir frenden baskıyı azalttığınızda 1000 rpm'ye çıkıyor kavrama başlıyor bunu devir saatinden izleyebilirsiniz. Ben park etme sırasında frene basıp durduktan sonra önce N boşa alıp el frenini çektikten sonra ayağımı frenden kaldırıp aracın ağırlığını el frenine bindiriyor sonra P'ye alıp stop edip çıkıyorum. Durduktan sonra el frenini çekip P'ye alırsanız aracın yükünü şanzımana bindirirsiniz. Turbo sağlığı içinde aracı çalıştırınca 10-15 saniye rölantide bekleyip motora fazla yüklenmeden ve vites manuel modda hareket ediyorum ilk harekette manuel modda kullanmamın nedeni garajın çıkışının biraz dik olması D modunda araç çok kısa sürelerde vites değiştirdiğinden garaj çıkışındaki rampada 2'ci viteste oluyor ve haliyle soğuk motor çekmiyor o yüzden manuel modda 1'ci vitesle çıkıyorum biraz manuel devam ettikten sonra da D moduna geçiyorum. Uzun süreli ve yüksek devirli kullanımdan sonra stop etmeden önce 30-40 saniye kadar rölantide Turbo milinin yavaşlamasını bekliyor sonra stop ediyorum. Sizlerde bunları alışkanlık haline getirmeye çalışın alışınca kendiliğinden uygulamaya geçiyorsunuz zaten. Dikkatli ve itinalı kullanırsanız Turbo ve DSG ile ilgili sorun yaşama riskiniz de düşecektir. Bu yazdıklarımı servisle paylaştığımda yüzde yüz onayladılar bundan önceki aracım Toyota Corolla atmosferik 1.6 düz vites'ti 4 yıl kullandım içi dışı sıfır gibi sıfır hata ile çok iyi bir fiyata sattım. Neredeyse 30 yıldır araç kullanırım Yeti 7'ci aracım Yeti hariç hepsi atmosferik motor düz vitesti herkese araçlarını kazasız belasız sorunsuz iyi günlerde kullanmalarını dilerim.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2014, 22:19:23 Gönderen: rocky62 »