škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid yolcu koltuğuna da Emniyet kemeri uyarısı yapılabilir mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar tekrar merhaba,
Daha önce yağmur ve far sensörü eksikliğini gidermeyi uzun araştırmalar sonucunda hep birlikte çözmüştük.
Başlıktan da anlaşılacağı gibi bizim araçlardaki eksiklerden birisiyle daha karşılaşmış bulunuyoruz. Yolcu koltuğu Emniyet kemeri ikaz sistemi.
Birçok araçta bu özellik iki koltukta da var.
Benim fikrime göre sağdaki kemer kilitleme yerine soldaki gibi uygun bağlantıyı yapıp vag com ile kodlayabilrsek bu özelliği de aracımıza kazandırmış oluruz.

Konu hakkında fikirlerinizi ve önerilerinizi buradan paylaşmanızı rica ederim.
Herkese şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle Aynı şeyi düşünmekteyim. :) Aklın yolu birmiş.

Benim düşündüklerim şöyle,
Önce Emniyet kemeri tokasını aynı düzenekle bağlamak aklıma geldi ama bu sefer yan tarafta oturan olsun olmasın ötmeye devam edecek.

O yüzden yolcu koltuğuna ağırlık sensörü monte etmek gerekecek.

Sensör ve Emniyet kemeri tokası gerekli.

Parçalar bulunursa neden olmasın :)

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Atabey01;641238
Öncelikle Aynı şeyi düşünmekteyim. :) Aklın yolu birmiş.

Benim düşündüklerim şöyle,
Önce Emniyet kemeri tokasını aynı düzenekle bağlamak aklıma geldi ama bu sefer yan tarafta oturan olsun olmasın ötmeye devam edecek.

O yüzden yolcu koltuğuna ağırlık sensörü monte etmek gerekecek.

Sensör ve Emniyet kemeri tokası gerekli.

Parçalar bulunursa neden olmasın :)

Teşekkürler cevap için. Dediğiniz gibi olabilir. Denemek lazım. Ama önce uygun sensör ve toka bakmak lazım parçacılardan.

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;641239
Teşekkürler cevap için. Dediğiniz gibi olabilir. Denemek lazım. Ama önce uygun sensör ve toka bakmak lazım parçacılardan.

Tekrardan merhaba, küçük bir araştırma sonrasında bu sensörlere ulaştım.

https://tr.aliexpress.com/w/wholesale-emniyet-kemeri-sens%25C3%25B6r.html?spm=a2g10.search0104.0.0.4e282238GtDtYc&initiative_id=SB_20180808005155&site=tur&groupsort=1&SortType=price_asc&g=y&SearchText=emniyet+kemeri+sens%C3%B6r

Tahminimce bağlantıyı yapmak için uyarılı (kablolu) emniyet kemeri tokası ve bu sensörün birbirlerine bağlantısı.

Sensör, emniyet kemeri tokasına bağlanır
emniyet kemeri tokası, sürücü emniyet kemeri tokasına paralel bağlanır.

Sensör kısa devre yapmadığı için sadece sürücünün emniyet kemerini takması ikazı susturacaktır.

Yolcu bindiğinde, sensör kısa devre (devreyi tamamlayacak) ve ikaz aktif olacak.

Yolcu emniyet kemerini taktığında, sistem ikaz sesini kesecek.

Sadece kısa bir ön çalışma fikridir arkadaşlar, çalışma mantığı %80 bu şekildedir ama uygulama yapmadan bağlantının nasıl olacağına dair bir öngörüm şuan için yok :)

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Atabey01;641263
Tekrardan merhaba, küçük bir araştırma sonrasında bu sensörlere ulaştım.

https://tr.aliexpress.com/w/wholesale-emniyet-kemeri-sens%25C3%25B6r.html?spm=a2g10.search0104.0.0.4e282238GtDtYc&initiative_id=SB_20180808005155&site=tur&groupsort=1&SortType=price_asc&g=y&SearchText=emniyet+kemeri+sens%C3%B6r

Tahminimce bağlantıyı yapmak için uyarılı (kablolu) emniyet kemeri tokası ve bu sensörün birbirlerine bağlantısı.

Sensör, emniyet kemeri tokasına bağlanır
emniyet kemeri tokası, sürücü emniyet kemeri tokasına paralel bağlanır.

Sensör kısa devre yapmadığı için sadece sürücünün emniyet kemerini takması ikazı susturacaktır.

Yolcu bindiğinde, sensör kısa devre (devreyi tamamlayacak) ve ikaz aktif olacak.

Yolcu emniyet kemerini taktığında, sistem ikaz sesini kesecek.

Sadece kısa bir ön çalışma fikridir arkadaşlar, çalışma mantığı %80 bu şekildedir ama uygulama yapmadan bağlantının nasıl olacağına dair bir öngörüm şuan için yok :)

Öncelikle bu güzel araştırma için teşekkürler.
Evet mantıklı. Ancak bunların içinden hangisi bizim araçlara uyar? Onu bulmak lazım. Bunun için sürücü koltuğu tarafındaki emniyet kemeri tokasını açıp bakmak lazım sanırım.
Boş bir zamanda buna bakıcam mutlaka. :gaz:

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;641265
Öncelikle bu güzel araştırma için teşekkürler.
Evet mantıklı. Ancak bunların içinden hangisi bizim araçlara uyar? Onu bulmak lazım. Bunun için sürücü koltuğu tarafındaki emniyet kemeri tokasını açıp bakmak lazım sanırım.
Boş bir zamanda buna bakıcam mutlaka. :gaz:

Sensörün kodu falan olduğunu sanmıyorum. Yük geldiğinde devreyi tamamlayacak bir mekanizma sonuçta. Emniyet kemerini inceleyip uygun ve kablolu olan modelinden alınırsa yapılır. Sensörü kılıfın içerisine koymak biraz sıkıntı sanki :D

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Atabey01;641266
Sensörün kodu falan olduğunu sanmıyorum. Yük geldiğinde devreyi tamamlayacak bir mekanizma sonuçta. Emniyet kemerini inceleyip uygun ve kablolu olan modelinden alınırsa yapılır. Sensörü kılıfın içerisine koymak biraz sıkıntı sanki :D

Evet. Dediğiniz gibi, açıp incelemek lazım.
Ancak bu sıralar işlerden hiç boş vakit bulamıyorum malesef.
Bu konuyla ilgilenen ve boş vakti olan bir arkadaş kutuyu açıp içini ve sensörü resimlerse çok makbül geçer aslında.:)