škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

oksijen sensörü tamiri denemesi ve temizliği

C@GL@R · 31 · 106107

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: xxAXNxx;103830

sorun çözüldü 20 km dir arıza lambası yanmadı. 150 kez okunum teşekkür edilmemesi ilginç herkese teşekkürler :D

Geçmiş olsun. Umarım bir kez daha tekrarlamaz.
Biz konuştuğunuz mevzuya biraz uzak kaldık o yüzden teşekkür gecikti.
Paylaşım için teşekkürler.:knp:

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı C@GL@R

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
teşekkürler inşallah tekrarlamaz..

ARIZA TESPİT CİHAZI TEMİN EDİLİR.....

Çevrimdışı Bimmer

• BMW Motorsport
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu yöntemle oksijen sensörünü değiştirmek yerine bir süre daha sorunsuz kullananlar oluyor.
Arıza lambası yakmaması temizliğin işe yaradığını gösteriyor.
Sonuçta çöpe atılacak bir sensör de kaybedecek bir şey yok elinizde diagnoz cihazı da varsa denenebilir. Fakat herkesin girişmemesini tavsiye ederim bu işe. Montaj esnasında kablolar zedelenirse, şase yaparsa vs.. ecu yu yakabilir.

Maddi imkanlar elverdiğince hassas sensörlerin belirli periyodlarla orjinal sıfır parça ile değiştirilmesi en iyi tamir yöntemidir.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bimmer;103856

Maddi imkanlar elverdiğince hassas sensörlerin belirli periyodlarla orjinal sıfır parça ile değiştirilmesi en iyi tamir yöntemidir.

Pek de tamir olmuyor öyle :)

Biz de abimin astranın EGR valfini temizledik. Fıstık gibi de oldu açıkçası :) Aylardır tek bir sıkıntı yok.

Çevrimdışı C@GL@R

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;103867

Biz de abimin astranın EGR valfini temizledik. Fıstık gibi de oldu açıkçası :) Aylardır tek bir sıkıntı yok.

bu egr yi bende temizleyeyim diyorum sorun yok ama mutlaka zamanla bu sensör gibiiçi kurum bağlamıştır.

Çevrimdışı C@GL@R

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
biraz önce bankaya gitmek için aracımı çalıştırdım motor iyice soğuk halde. bugun havanında massallahı var dün ile alakası yok buz gibi. soğuk havada daha çok hissediliyordu sensör arızası neyse çalıştırdım gayet güzel. daha önce çiğ benzin atıyordu gaz verince 1 dk onuda yapmadı. motor arıza labması zaten hemen yanıyordu ondanda eser yok lpg ye geçiş süresi de eskisine göre daha çabuk soğuk motorda rolantide 1-2 dk da geçti..sorun artık tamemen çözüldü diyebilirim tavsiye edebilirim şimdi kesin olarak

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
EGR yi söktüğünüzde dışarıda USTALARIN yaptığı gibi düm düz karbüratör temizleme spreyi basmayın, egrye dışardan voltaj verip içinin de açılmasını sağlayın. Uzun süre (yani eskiden ne kadar sürdü ise :) ) kurum bağlamayacaktır kanımca...

Çevrimdışı C@GL@R

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
en iyisi egr ye dokunmayım ben :) ben direk söküp elimle spreyle tinerle temizlemeyi düşünüyordum :)

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: xxAXNxx;104233
en iyisi egr ye dokunmayım ben :) ben direk söküp elimle spreyle tinerle temizlemeyi düşünüyordum :)

Üstten bir temizlik yapmış olursunuz. İşe yarar ama geçici olur.

Çevrimdışı LiLPlayya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Son durum nedir? Arıza lambası yandımı?
Bağımlılıklarım  var : içki, sigara, aşk, gerçeküstü, akıldışı ! Arada bir de nefes  alıyorum. O da fena sayılmaz...

Çevrimdışı Bimmer

• BMW Motorsport
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;103867

Motor ikaz lambası neden yanar?

Bir arıza dan dolayı yanar.

Arızayı tamir etmek için de  diyorum ki; sensörü temizlemek yerine imkan varsa değişimi daha iyi bir tamir yöntemidir.

Ayrıca örnek verdiğin egr valfi hassas ölçüm yapan bir sensör değildir, elbetteki temizlenebilir. Gereksiz bir örnek

Çevrimdışı ozrace

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aynı sorun ile karşılaştım,bende temizletmeyi düşünüyorum.bilgi için teşekkürler...

Çevrimdışı kutlay00

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
dikkat edin arıza lambasının yanması oksijen sensörünün bozulduğu anlamına gelmiyor.

bende 1 sene yandı servisine götürdüm her biri yerini kontrol etti arıza sensörde değil yakıt filtresinin kirlenmesinden dolayı oldugunu anlaşıldı. aracın çok yakması yakıt filtresinden de olabiliyor. fabia 2 deki   benzinli motorlar için kullanılan sensörler audi A4 benzinli motorda kullanılan sensörler. ha deyince bozulmaz. yanlız benzin kalitesine dikkat edin