škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI Turbo sorunu?

rduran · 39 · 21939

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Artvin merkezdeki PO ve Aytemizden sırasıyla 50 TL'lik banzin alıp denedim hopadan aldığım ve memnun kaldığım benzin bittikten (ışık yanıp ibre kırmızı alanda 1-2 çizik arasını gösteriyordu) sonra.

Ne yazıkkı artvin Opet gibi bunların benziniyle de araç çok fazla avans vuruyor ve performans düşüklüğü  yaşatıyor. Nasıl söyleyeyim sanki araca bir ton yük yüklemişim gibi, gaz verdikçe belli bir yerden sonra devir yükleliyor ama hız sabit kalıyor. Araba sadece bağırıyor.

Önceki mesajımda dediğim gibi 2. viteste 80 km/s yaptığım rampada denedim birkaç kez daha fazla gaz vermeme rağmen araç zor ivmeleniyor ve 60 km/s hızı mümkün değil geçmiyor 2. viteste.

POAŞ için şikayette bulundum, Hopadan aldığım benzin ile artvin istasyonunundan aldığım benzinde kalite farkı olduğunu aracımın avans vurduğunu söyledim. İnceleyip adresinize sonuç dosyasını göndereceğiz dediler ancak zannetmem ki birşey çıksın.

Benzin almak için de git gel 140 km yapamayacağıma göre böyle çaresiz kaldım. Oktan artırıcı alıp denemeyi düşünüyorum ancak würt 40 tl sonax 20 tl gibi fiyatları var görünüyor. benzinin yanında sürekli bi de bunlara mı masraf edeceğiz anlamadım.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;448666
Artvin merkezdeki PO ve Aytemizden sırasıyla 50 TL'lik banzin alıp denedim hopadan aldığım ve memnun kaldığım benzin bittikten (ışık yanıp ibre kırmızı alanda 1-2 çizik arasını gösteriyordu) sonra.

Ne yazıkkı artvin Opet gibi bunların benziniyle de araç çok fazla avans vuruyor ve performans düşüklüğü  yaşatıyor. Nasıl söyleyeyim sanki araca bir ton yük yüklemişim gibi, gaz verdikçe belli bir yerden sonra devir yükleliyor ama hız sabit kalıyor. Araba sadece bağırıyor.

Önceki mesajımda dediğim gibi 2. viteste 80 km/s yaptığım rampada denedim birkaç kez daha fazla gaz vermeme rağmen araç zor ivmeleniyor ve 60 km/s hızı mümkün değil geçmiyor 2. viteste.

POAŞ için şikayette bulundum, Hopadan aldığım benzin ile artvin istasyonunundan aldığım benzinde kalite farkı olduğunu aracımın avans vurduğunu söyledim. İnceleyip adresinize sonuç dosyasını göndereceğiz dediler ancak zannetmem ki birşey çıksın.

Benzin almak için de git gel 140 km yapamayacağıma göre böyle çaresiz kaldım. Oktan artırıcı alıp denemeyi düşünüyorum ancak würt 40 tl sonax 20 tl gibi fiyatları var görünüyor. benzinin yanında sürekli bi de bunlara mı masraf edeceğiz anlamadım.

Şikayet etmenizin muhakkak etkisi olacaktır, firmalar bayisini bu konuda cezalandırır da. Ellerinde sözleşmeleri var. Bir istasyon için büyük firmalar ismini lekelemek istemez.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;448671
Şikayet etmenizin muhakkak etkisi olacaktır, firmalar bayisini bu konuda cezalandırır da. Ellerinde sözleşmeleri var. Bir istasyon için büyük firmalar ismini lekelemek istemez.

Doğrudur ama şöyle de bir durum var; Artvin küçük bir yer ve TSI gibi sıkıştırma oranı yüksek turbo benzinli araçlar zannetmiyorum ki fazla olsun. Kalitesiz benzindeki oktan düşüklüğünden atmosferik benzinliler o kadar etkilenmiyordur belki. Bu sebeplede çoğu kişi farkında değildir benzin kalitesinin. Dizel olsa sıkıntı çabuk farkedilir, nede olsa son yıllardaki dizel motorlar da yakıta karşı hassas. Ancak benzinlide durum daha vahim gibi. Dünyanın en pahallı benzinini alalım üstüne bide bunlarla uğraşalım.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Opet türkiyede enson almayı düşüneceğim değil türkiyede yokmuş gibi davranacağım tek markadır bir yakınım koç çalışanı olmasına rağmen kesinlikle kullanmaz ve önermez zaten son reklamını iyice izlerseniz yakıtını değil de tuvaletlerine aldığı ödül ile övünüyor. aytemizi ciddi bi şekilde öneririm ancaakkk önerimiz temelinde BAYİİ var tabiki benim Aytemiz aldığım bayiii çok ciddi dir parayı kaybetmemek için sattığı yakıtı kendi tahlil ettir. Bence sizde öncelikle bayiler içinde güvenebileceğiniz markayı tercih edin derim. ancak gerçekten opet çok avans vurdurur supap öttürür. Shell de daha az yaşarsınız bu olayı benim bayii önceden Shell idi 2 yıldır Aytemiz bende çok rahatım işiniz rast gitsin, amin
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı ytas11

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşım sen artvindesin benzin yok diyosun. Gürcistan oradan kaç km yaa. Bastırırsın bir    saatte ordasın 100 küsür oktan benzin bile alırsın.. Hem de 2,5 lira..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: muallim45;448702
Opet türkiyede enson almayı düşüneceğim değil türkiyede yokmuş gibi davranacağım tek markadır bir yakınım koç çalışanı olmasına rağmen kesinlikle kullanmaz ve önermez...
Yeni nesil araçlar hassas olduğu için benzin sıkıntısı daha da barizleşiyor olabilir. 1993 model Favorit' e Opet' ten aldığımda hantallığı bariz hissedebiliyorum ve daha az kilometre gidebiliyorum. Biraz ilerisinde PO var. Oradan aldığımda hem hantallık olmuyor hem de daha fazla kilometre gidebiliyorum.

Enteresandır ki Peugeot 508SW araca dün mecburiyetten Opet' ten aldım mazotu. Otomatik vitesin geçişleri iyice belirginleşti ve sıkışık trafikte gaz kesip vermelerde yığılma bariz oalrak başladı. Hani psikolojik diyeceğim ancak araç yaklaşık üç gündür bende idi. Üç gündür Shell' den alınmış mazotla gezindim. Opet' ten aldıktan sonra bariz performanstaki sıkıntılar.:hmm::blm:

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim şirketin fiorinoları da opetten alıyorduk. Geçen mecburiyetten aytemizden aldım. Ki orası daha önce shell'in bayiliğini yapıyordu. Neyse biz benzini aldık. Araba uçuyor resmen. Allah kimseyi opetten benzin almaya düşürmesin :(

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;447827
Tekrar merhaba arkadaşlar.

Kurban bayramı için 9 gün tatil dolayısıyla Samsuna gittim. Giderken depoyu Artvin Opet istasyonunda doldurdum. Samsun/Çarşambaya vardığımda yol bilgisayarı 5,5 lt/100km ve 537 km yol gösterdi. Genelde 110 km ile gittim. Trabzon ve ordu/ünye/termede çok fazla kırmızı işığa yakalandım.

Dönüş zamanı gelene kadar aracı memlekette hiç kullanmadım. Benzin almadan kalan benzinle yola çıktım. Merakım bir depo beni götürüp getirir mi idi. Yine gündüz geri döndüğüm için ışıklarda takıldım. Genelde 90-95 km/s hızla aldım yolun çoğunu. Rizeden sonra yoğun sağnak yağış vardı 70 km ile gittim oradan sonra. Arhaviye 8-10 km kala yakıt ışığı yandı, menzil 90 km daha gider gösteriyordu. Hopada menzil 70km'ye düştü ve riske etmedim hopada 50 TL'lik benzin aldım Petrol Ofisinden. Eve vardığımda tüketim değerleri 4,8 lt/100km idi.

Asıl söyleyeceğim ise Hopada yakıt aldıktan sonra arabanın gidişinde, gaz tepkilerinde hemen iyileşme gözlemledim. Dikkat ettim artık rampalarda da avans vurma sesi şıkırtı falan kesildi. Araç gerçekten ilk güngü gibi oldu. Hatta bugün işe arabayla geldim, rampaya gaza yüklenerek girdim ve 2. viteste 80 km/s hıza çıktım hiç sorunsuz. Gerçekten de 4000 km sonra moralim yerine geldi. Artık Artvin Opetten yakıt almam. Burada da PO var, bitince bi 50 TL de oradan alacağım. Yine avans vurursa Aytemiz var. O da olmazsa bilgiğim bütün küfürleri edeceğim artık. Aracı Trabzondan almıştım ve orada depoyu Shellden doldurmuştum ve hiç sıkıntı falan yoktu. Nezaman ki artvinden benzin almaya başladım şıkırtı sesleri, performans düşmeleri başladı.
Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda şikayetleriniz son bulur. Trabzon'da hangi Shell'den yakıt aldığınızı sorabilir miyim?

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: genious61;448786
Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda şikayetleriniz son bulur. Trabzon'da hangi Shell'den yakıt aldığınızı sorabilir miyim?

Teşekkür ederim hocam. Trabzon'da bayinin adını bilmiyorum ama Skoda CKR bayinden çıktıktan sonra 5-10 dk ileride (Artvin'e doğru) sağda Shell istasyonu vardı oradan doldurmuşrum.

Malesef Aytemiz'den de memnun kalmadım. Hopadan Artvine gelirken yolu bilenler bilir bir miktar düz yoldan sonra Cankurtaran geçidine doğru tırmanış başlar ve hem yokuş hemde sürekli virajlı bir yoldur. Üstüne bir de gidiş geliş tek şerit bölünmemiş yolda yoğun tır trafiği var. Yani yokuş yukarı fırsatını bulana kadar uzun süre tırların ardında 1. vites ve 2. viteste sürmeniz gerekir. Hopadan aldığım yakıtın da kalitesini bu yüzden hemen fark ettim zaten. Tırın ardında 2. viteste giderken bile aracın avans vurmadığını, boğulmadığını, gaza çok güzel tepki verdiğini gördüm. Yani o durumda bile gaza biraz daha dokundukça araç her an ileri atılmaya istekliydi. Oysa kalitesiz yakıtla aynı şartlarda (örneğin Artvin içinde kuyruk halinde giderken) arac 1. viteste bile boğulma eğilimi gösteriyor, çok fazla avans vuruyor ve sanki bagaja taş yüklemişim gibi 2. viteste sollama, hızlanma gibi durumlarda gaza yüklendiğim halde oldukça isteksiz hızlanıyor.

Acaba oktan arttırıcılardan sonax ile würth arasında çok fazla kalite farkı varmıdır? Aralarında 20 tl oynuyor.

http://sonaxshop.net/index.php?route=product/product&product_id=101
http://shop.wurth.com.tr/oktan-yukseltici-300ml
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2013, 08:21:36 Gönderen: rduran »