škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2005 Fabia 1.2 Çok Fazla Yakıyor. 1 Depo - 300 Km.

Faboct · 36 · 11555

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;379874
Termostat gibi çok basit bir nedeni de olabilir. Termostat ısıyı eksik gösterir, ECU motor henüz ısınmadı diye sürekli zengin karışımla çalıştırır (yani jikle çekili gibi:wnk:) ve bu da yüksek tüketime neden olabilir.

Bana kalırsa araç titizlikle incelenmeli.

Tam diyicektim zengin karışımla çalışıyor olabilir diye :)
-------------------------------------------------

Çevrimdışı hakantuna

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yeni bir hava filitresi taktırın yada sanayide eskisine bir hava tutturup temizletin. az bucuk faydası olacaktır. kullanım tarzı, trafik, bakımın geç yapılması vs. hepsi yakıtı arttıran sebepler.

Çevrimdışı ogeredeli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Faboct;379721
Dün akşam deneme şansım oldu. Şehir içi sakin trafikte 2500 devirde vites değiştirerek denedim. Yol bilgisayarında değerler 9,5 ve 12,5 arasında gidip geliyor. Klima kapalıydı.

Birde ışık yandıktan sonra kaç km gidebilirim.

normal şartlarda ışık yandıktan sonra 100 km gidersin yol bilgisayarı doğru sonucu vermez, şehir içi ortalaması 7,5-8,5 litre normal hatta 9'a kadar normal diyebilirim, senin hesabına göre 9'u geçiyorsa çok yakıyordur. ayrıca hesaplamayı nasıl yaptın bilmiyorum ama, ben nasıl yapıyorum? depoyu tam doldurup (genleşme-taşma tankı var, pompacılar yedek tank diye orayıda dolduruyorlar sakın doldurtma yaklaşık 8 litrede orası alıyor doldurursan hesap karışır yani, pompa kendiliğinden atınca tamamdır) neyse tam doldur 100 km yol yap tekrar tam doldur, ne kadarlık aldı, atıyorum 30 lira böl 30 lirayı 100'e km de 30 kuruş...:) şahane, daha ne olsun...

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracı bugün sabah arkadaşım olan özel servise verdim. Akşam bana sorunun çözüldüğünü söyledi.

-Boğaz Kelebeği feci durumdaymış.
-Bujilerin değişmesi gerekiyormuş.

-Boğaz kelebeği alındığından beri hiç temizlenmemiş dedi. İçi çok dolmuş. Temizledim ve adaptasyonunu yaptım dedi.
-Bujiler yenisi ile değiştirmiş.
-Filtreler bakımı yapılmış.(Benim isteğimle)

Sizce bu yukarıda ki işlemler yakıt sorunuma çözüm olabilirmi?
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2012, 19:31:53 Gönderen: Faboct »

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Faboct;390070
Aracı bugün sabah arkadaşım olan özel servise verdim. Akşam bana sorunun çözüldüğünü söyledi.

-Boğaz Kelebeği feci durumdaymış.
-Bujilerin değişmesi gerekiyormuş.

-Boğaz kelebeği alındığından beri hiç temizlenmemiş dedi. İçi çok dolmuş. Temizledim ve adaptasyonunu yaptım dedi.
-Bujiler yenisi ile değiştirmiş.
-Filtreler bakımı yapılmış.(Benim isteğimle)

Sizce bu yukarıda ki işlemler yakıt sorunuma çözüm olabilirmi?

Yukarıda ki işlemler ile bir sonuç alamadık. Usta test cihazında çıkmadıktan sonra bakacak bir yer yok diyor.

Bende geçen ay Atiker Lpg kit taktırdım. Yakıt tüketimi olmasada hiç olmazsa yakıta verdiğim tutar azaldı. 1 depo LPG ile 200 Km gidiyorum. Buda 75 TL ye geliyor.

Usta katalizör için egzoscuya göstermiş. Bir sorun yok demişler. Ama lpg işlettikten sonra ben katalizör ettirip öyle deneyecem.
Oksijen sensörü ne işe yarar? Yakıt tüketiminde bo kadar etkisi olurmu?

Çevrimdışı canturgut

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Faboct;398594
Yukarıda ki işlemler ile bir sonuç alamadık. Usta test cihazında çıkmadıktan sonra bakacak bir yer yok diyor.

Bende geçen ay Atiker Lpg kit taktırdım. Yakıt tüketimi olmasada hiç olmazsa yakıta verdiğim tutar azaldı. 1 depo LPG ile 200 Km gidiyorum. Buda 75 TL ye geliyor.

Usta katalizör için egzoscuya göstermiş. Bir sorun yok demişler. Ama lpg işlettikten sonra ben katalizör ettirip öyle deneyecem.
Oksijen sensörü ne işe yarar? Yakıt tüketiminde bo kadar etkisi olurmu?

Dostum senin arabada mutlaka bir sorun var 1 depo lpg ile 200 km yol gitmene şaşırdım doğrusu

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
75 tl 200 km çok fazla ben benzinle daha fazla gidiyorum en son 30 tl lik benzinle 105 km gittim( bnzn 4.78 tl) yol bilgisayarı tük. 6.2 litre buda 30 tl lik benzininle eşdeğer bi rakam ortaya çıkıyor.mesafe genelde 5 km ve çok dur kalk yok..

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mustafabh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2005 fabia ambiente aracım var.
yol bilgisayarı ile yaktığım uyuşuyor bende de.
85 liralık gaz ile(gaz 2,61TL) 420 km yapıyorum şehiriçi.

detaylı bir bakıma sokun aracı derim.
beklettikçe zaten masraf çıkarıyor size yakıttan.

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?60847-Aşırı-Yakıt-Tüketimi-ve-Gaz-Sorununa-ECU-Resetleme-ile-Değişik-Bir-Çözüm.

ECU ile ilgili araştırma yaparken benimkiyle aşağı yukarı aynı sorunu yaşayan bir araç buldum. Kendi aracımı aldığımda olanları göz önüne aldığımda sorunumun bu olduğunu düşünüyorum.

- Aracı aldığımda katalizör yenilenmişti(Orjinal değil). Özel serviste ECU resetlenmiş olma ihtimali çok yüksek.
 - Ben aracı şehir dışından aldığım için gelirken hem yol müsait olduğu için hem de denemek adına baya bir devirli gelmiştim. ECU da LTFT değerlerini buna göre oluşturmuş ve aynen devam ediyor olabilir diye düşünüyorum.

Düşünce hakkında yorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ECU resetleme yapınca aracın kilometresi sıfırlanmaz değil mi?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Faboct;399653
ECU resetleme yapınca aracın kilometresi sıfırlanmaz değil mi?

Hayır, o kadar kolay değil km sıfırlama ;)

Çevrimdışı Faboct

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;399670
Hayır, o kadar kolay değil km sıfırlama ;)

Sıfırlanmasın zaten ;)

İrfan hocam;

ECU resetleme hakkında düşündüğüm olay sizce nasıl. Aracımda ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum. Yazılımsal olarak küçük bir hata var gibi geliyor. Katalizör değişiminden sonra yapılması yada ayarlanması gereken birşey yapılmamış gibi geliyor.