škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

benzinde ilk çalışma problemi -- çözüldü--

hakan · 8 · 13554

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık iki ay önce 2006 fabia ambiante 75 bg alarak bende bu aileye katıldım. aracı almadan sevgili türker in de tavsiyesi ile epey araştırma yapıp fabia da karar kıldım. siteyi takip ettikçe de yeni yeni özellikler keşfediyorum. aldıktan sonra sıralı lpg taktırdım. ve çok memnunum. hemde 205 lira ile 1450 km yaptıktan sonra daha da bi memnun oldum.

yalnız son 3-4 gündür araçta ilk çalışma zorluğu yaşıyorum. son günlere kadar hemen almasına rağmen şimdilerde biraz marş basmam gerekiyor. benzinden mi diye düşündüm (farklı yerden almıştım) tekrar benzinde kullanıp benzini bitirdim. her zamanki istasyondan aldım ama yine aynı. ilk çalışmada biraz geç alıyo. daha sonra stop edip tekrar denediğimde hemen çalışıyo.

skoda tutkunu olan arkadaşım benzin pompasından olabilir demişti. son zamanlarda arka sağ koltuğun altından eski buzdolaplarının sesi gibi bir tiz ses geliyor. Araç lpg ye geçtiğinde de ses az da olsa devam ediyor. bende yavaştan ondan şüpheleniyorum. ama başka zaman yapmıyor. sadece uzun süre stop ettiğimde (10-12 saat falan) bu sorunla karşılaşıyorum.

sorunun neden olabileceğine ve çözümüne dair yorumlarınızı bekliyorum.

Cümleten iyi forumlar..
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2010, 23:26:53 Gönderen: hakan »

Çevrimdışı diseqc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
evet arkadaşım sorunun benzin pompasında kan kaybediyor yakında hiç çalışmayacak benimde daha önceki aracımda başıma geldi.. benzin pompası benzinin içinde duruyor ve benzin pompaladıkça soğuyor araç lpgye geçince benzin pompası pompalamaya devam ediyor ama enjektörlere elektrik gitmediği için benzin dolaşmıyor buda benzin pompasının ısınarak bozulmasına neden oluyor ankara ivedik organize sanayisinde şimdi adını hatırlamadığım bir usta koltuğun altına küçk bir kutu taktı cihaza 50 tl verdim cihazın görevi ise araç lpg ye geçtikten 20 sn sonra motoru durduruyor ve her 20 dkk. 20 sn çalıştırıp tekrar kesiyor bunun nedeni de sistemde benzinin eksilmemesi için olurda birden benzine geçersen ara teklemesin diye ve benzine geçince tekrarpomapyı alıştırıyor faydalı birşey yada diğer bir yöntem ise depoyu hi yarım deponun altında kullanmaycaksın ... pompayı iyice bozmadan baktır zira yenisi çok payalı 250 tl den başlıyor...

Çevrimdışı hakan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
cevabınız için teşekkür ederim.aracı ankarada oldukça ünlü bir yere taktırdım. ülke çapında bir servis. biraz dainternet ten araştırdım. benzin pompasını durduran röleyi tavsiye etmediklerini söylediler. depomda benzin genelde yarıya yakın olur. bunların yakıt pompaları tamir edilirmi bilmiyorum. sanki direk değiştirilir gibi geliyor. bu konuda bilgin varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı hakan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sanırım başka fikri olan yok.

araçla geçen hafta 3 günde 1600 km yol yaptım lpg ile. ve bu sorun ondan sonra baş göstermeye başladı. acaba uzun süre lpg ile kullanmadan olabilirmi ??

Çevrimdışı ugurseyhan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
benzin pompası fazla ısınmış olabilir uzun yolda devirdaimi sürekli aynı benzinle yapan pompa ısınır ve hadinden fazla ısınan pompa zannedersem contaları vs. biyerlerden gevşiyor uzun yolda saat başı veya ideal süreyi kendiniz belirleyip ara ara benzine geçmeklazım...

Çevrimdışı mert0640

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benzin pompasından önceki ihtimal geri dönüş valfidir bence...
Detailing Garage
0537 623 54 52

Çevrimdışı hakan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
olabilir. ama yavaştan benzin pompası ihtimali biraz çelişkili. çünkü kontağı çevirdiğimde panel ışıkları sönünceye kadar benzin pompası yeterli basınç gelinceye kadar çalışıp duruyor. bende ısrarla onun bitmesini bekliyorum. sonra marşa basıyorum. ancak bugün ilk çlıştırma yine uzun oldu. çalıştı 5 saniye sonra stop ettim. motor ısınmamıştı. tekrar bastım hemen aldı.

bir diğer ihtimal lpg tesisatında problem olabileceği..

araştırmalarıma göre manifold da veya pistonlar civarında lpg kalırsa motor lpg yi yakamıyo ve fakir karışım oluşuyo sonra biraz marş basınca benzin yeterli düzeyde püskürtülmüş oluyo ve lpg nin oluşturduğu fakir karışım ortadan kalkıyo.  bugün kapatmadan bi kaç dk önce benzine geçtim. bakalım devam edecekmi?? bu ihtimal üstteki çelikiyle de uyuşuyo!!

biraz araştırınca epey kişinin aynı sorundan mağdur olduğu görülüyor...denemeye devam bakalım sorun ne çıkacak??

yorumlarınızı bekliyorum..
« Son Düzenleme: 24 Mart 2010, 01:12:04 Gönderen: hakan »

Çevrimdışı hakan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selam dostlar

yazdığım gibi fabişimde bir benzinde ilk çalışma problemi olmuştu. geçen hafta itibari ile sorunu tamamen çözdük. genellikle lpg takılan vw grubuna kontak birleştirme diye bir işlem yapıyorlarmış. tabi sorun ortaya çıkmazsa birşey yapılmıyor. bazen ertesi gün ilk çalıştırma zor oluyor bazense geç ortaya çıkıyormuş. yaptıkları lpg beynine giden iki kabloyu birleştirmek. 4 gündür gayet memnunum. lpg li fabianız zabah (motor soğukken) zor çalışıyor ise bi göstermekte fayda var..
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2010, 23:27:08 Gönderen: hakan »