škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

3 Defa Bip Bip Sesi

mustklc · 30 · 12759

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracımı 5 yıldır 130 bin km dir kullanıyorum.

Son bir kaç haftadır bir bip bip sesi peydah oldu.

Sert dönüşlerden sonra 3 defa tiz bir bip bip bip sesi geliyor. Ekranda hiçbir uyarı yok.  Yada hızlı geçiyor ben kaçırıyorum.

3 defa oldu toplamda. Hatta denemek için bir iki sert dönüş yaptım ses gelmedi

Ses bildiğimiz Fabia sesi değil. Yani kapı açık bıraktığımızda gelen ya da hava sıcaklığı 4 dereceden altına düştüğünde gelen o polifonik ses değil.

Eski model casio larda hani saat başı öter ya bip bip diye. İşte tam onun aynısı. (Kolumda saat yok bu arada)

Tekrar yazayım:
Aracımı 5 yıldır 130 bin km dir kullanıyorum. bu süre zarfında bu sesi ilk kez duydum

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2014, 09:43:58 Gönderen: mustklc »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arka koltuk sırtlığı kancalara tam oturmamış olabilir

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;481868
arka koltuk sırtlığı kancalara tam oturmamış olabilir

O uyarı Fabia Hb ve Combilerde var.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence o uyarı fren sistemiyle alakalı . videoda araba harekete etmeden el freni uyarısı veriyor. yazın benimde abs sigortası atmıştı sigortalarla oynarken hareket halinde olmadan el freni ikazı vermişti.

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;481857
...Sert dönüşlerden sonra 3 defa tiz bir bip bip bip sesi geliyor...

Aklıma kapı müşürleri geldi nedense? Araç hareket halindeyken kapı açılırsa buna benzer bir uyarı sesi geliyor. Dönüşlerde kapı müşürlerinde oluşan bir sorundan dolayı kapılardan birini açık olarak algılayıp uyarı veriyor olabilir mi araç?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren hidroliğine baktırın, bende de aynı ses çıktı ama ekranda fren sistemi uyarısı da çıkmıştı.Azalmıştır, azalınca da sert dönüşler sıvı dalgalnıyor ve min. altına düşüyor araçta uyarı veriyor, dedi usta.Bi ihtimal olarak baktırın derim.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pazar pazar ankarada Iskitler Sasmaz Ivedik Buyuk Sanayi karis karis acik bir vw servisi  aradım. 126  km yol yapmisim dusunun yol bilgisayarindan baktim.  Bir tek acik yer bulamadim gosterecek.

Burda Kırşehir in ilcesindeyim burda anlayan yok. Kirsehire gitsem git gel 150 km arti adam sadece pcye takmaya 20-30 lira istiyor. Kafam bozuldu.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Koltuk cengelindr sensor oldugunu ilk defa duydum cok ilginc.  Gene de kontrol edeceğim.

Ama buyuk ihtimal hidrolik. Sakaya gelmez ama zerre vaktim yok. Benden bir tane daha klonum olsa gene yetisemez basimdaki islere

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Niye bu kadar dert ediyorsunuz ki kontrolünü sizde yapabilirsiniz

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
koltuk sensörünü şimdi siz anlatınca bende gündeme getireyim.
geçenlerde 2006 model sedan fabia m da ortadaki gösterge panelinde HB lerde olabilecek koltuk açık uyarı lambası yandı. garip gelmişti.demek ki böyle bir sensör var gerçekten. bu lamba yandı işte.sonra kendiliğinden söndü.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;481920
Niye bu kadar dert ediyorsunuz ki kontrolünü sizde yapabilirsiniz

:D

Hocam baktım hidroliğe azalmış gibi durmuyordu. Dert ettiğim o değil.

Sıkıntı küçük ilçede yaşıyor olmam ve yaptıracak servisin olmaması.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;481930
:D

Hocam baktım hidroliğe azalmış gibi durmuyordu. Dert ettiğim o değil.

Sıkıntı küçük ilçede yaşıyor olmam ve yaptıracak servisin olmaması.
@mustklc,
Anlaşılan özellikle 2. el araç kullananların elinde fabianın kullanım kitabı yok yada var ama okumuyoruz.(sayfa 161)
Şu 3 defa bip sesinin 2 nedeni vardır. Ya arka koltuklar tam yerine oturmamıştır yada koltuğu tutan kanca zamanla aşınmış boşluk yapmıştır. Sabit çengeli 3-4 kat dar kağıt maskeleme bandı ile sararsanız sorun çözülür. 2. ise arkadaşların dediği gibi fren hidroliği ile ilgili. ama 2 nedenden sinyal verir. Biri seviye düşerse. Zaten düşme sözkonusu ise mutlaka fren sisteminde kaçak,sızıntı vardır yada farklı bir hidrolik eklenerek vizkozitesi bozulmuş. ve kaynama noktası sıcaklığı normalin altına düşmüştür. 2. önemli neden Hidrolik yağı hidroskopik yani havadan yada daha doğrusu ortamdan nem kapan bir maddedir. Kapılan bu nem hidroliğin altında ve hidrovak denilen içinde bir yığın piston ve lastiğin gidip geldiği kovanın (Fren merkez pompası) içini,tekerlek merkezlerinin kovanlarını karıncalandırır ve zamanla öldürür. Bu nedenle hidrolik, araç kullanılsın kullanılmasın 2 yılda bir mutlaka değiştirilmelidir.Eski aracımda tam 4 defa değiştirdim servisin itirazlarına rağmen,yeni aldığım Combi' nin ise Ankara'ya döner dönmez hem sistemi tek tek kontrol ettirdim hemde hidroliği değiştirttim. Hidroliğin vizkozitesi (Akışkanlığa karşı sıvının gösterdiği direnç demek yani nem kapan hidroliğin akışkanlığı hızlanır ve yoğunluk değeri suya yaklaşır) ayarlandığı değerin altına düşmeye başlamışsa bu uyarıyı alırsınız.

Kısacası 5 yıldır ve 135.000 km yaptığınız araç en az 7-8 yıllık. En az 3-4 defa hidroliği değiştirtmeniz gerekirdi. Frenlerimde bir sıkıntı yok demeyin. Fren sorunları bazen kendini unutturacak derecede yavaş yavaş gelişir ve farkedildiğinde hidrovak ve tekerlek merkezlerinin tümden değişimine gider. yada çok ani çıkar ve hareket halindeyken ortaya çıkarsa orasını ben yazmayayım.

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
aynı ses geçen gün benim araçtanda geldi, arka koltuk kancası yerine tam oturmamış düzelttim ses kesildi