škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 Fabia Benzinli Triger Seti Hakkında

Ziyaretçi · 21 · 10107

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bluedays

• Ziyaretçi
Dostlar,
Malumunuz bu günlerde skodada yedek parça ve işçilik (%20) kampanyası var. Benim aracım 2005 model ve 84.000 km'de. Bu yıl trigeri değiştirmem gerekiyor. Bu kampanyadan acaba yararlansam mı bilemedim. Açtım telefonu, and ve ata skodaya fiyatlarını sordum. And 960-TL, Ata 840-TL fiyat verdi.
Bir de, özel servise sordum. Parça fiyatı 350 TL işçilik 100 TL olmak üzere 450 TL'ye hallolur dediler. Parçaların orjinal olduğunu sadece şarj gergisinin yan sanayi olduğunu söylediler. Bu parçada bir sıkıntı olursa ilerde, motoru sökmek gerekmiyormuş. Dışarda bir parçaymış.
Yani baktığında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı var. Ne yapacağım bilemedim.
Sizce ne yapmalıyım? Değiştiren arkadaşların yorumlarını rica ediyorum.

Bluedays

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;354162
Özele git ;)

Özelde 1 saatte triger değişti :)
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1431
Peki, Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir özel servis var mı?

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen, özele gidin, triger değişimi çok havalı durduğundan çok yersiz paralar çekiyorlar, kullanılan parçaların fiyatını toplasanız 300 etmiyor bile, hele devirdaimi ellemezseniz bununda yarısı etmez.
Ankaralı arkadaşlar özel servis konusunda daha yardımcı olacaklardır, İstanbul olsa zibille varda :)

Bluedays

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;354196
Aynen, özele gidin, triger değişimi çok havalı durduğundan çok yersiz paralar çekiyorlar, kullanılan parçaların fiyatını toplasanız 300 etmiyor bile, hele devirdaimi ellemezseniz bununda yarısı etmez.
Ankaralı arkadaşlar özel servis konusunda daha yardımcı olacaklardır, İstanbul olsa zibille varda :)

Peki devirdaimi de bu kmde değiştirmek gerekiyor mu? Herkes, söktürmüşken, tamamını değiştirin diyor da, zaten özel serviste 100 TL işçilik alınıyor. Yani çok bi hammaliyesi yok gibi?

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bluedays;354205
Peki devirdaimi de bu kmde değiştirmek gerekiyor mu? Herkes, söktürmüşken, tamamını değiştirin diyor da, zaten özel serviste 100 TL işçilik alınıyor. Yani çok bi hammaliyesi yok gibi?

Aracı ilk sıfır alıp bu zamana kadar kullanan sahibiyseniz ben o km'de devirdaim değiştirmem açıkcası. Devirdaim çok daha yüksek km'lere kadar ömrü olan parçadır, normal şartlarda size ikinci trigeri değiştirmeye kadar dayanır. Açılınca bakılır kontrol edilir, zaten sağlıklıysa ellemeye gerek yok açıkcası, triger olayında en maliyetli parça zaten devirdaim, kayış ve gergiler bir para değiller. Ama içinize daha sinecekce onuda değiştirin, özel serviste değiştirirseniz toplam maliyet taş çatlasın 500 olacak zaten.

Bluedays

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;354219
Aracı ilk sıfır alıp bu zamana kadar kullanan sahibiyseniz ben o km'de devirdaim değiştirmem açıkcası. Devirdaim çok daha yüksek km'lere kadar ömrü olan parçadır, normal şartlarda size ikinci trigeri değiştirmeye kadar dayanır. Açılınca bakılır kontrol edilir, zaten sağlıklıysa ellemeye gerek yok açıkcası, triger olayında en maliyetli parça zaten devirdaim, kayış ve gergiler bir para değiller. Ama içinize daha sinecekce onuda değiştirin, özel serviste değiştirirseniz toplam maliyet taş çatlasın 500 olacak zaten.
Aracın ikinci sahibiyim fakat ilk sahibi sayılırım. 17.000 kmde iken aracı aldım. Ondan beri bende. Bütün bakımlarını zamanında, kendim yaptırdım. Gereksiz harcama yapmak istemiyorum daha doğrusu şu an yapacak durumda da değilim. Bu sebeple öğrenmek istiyorum. Servislere de güvenilmiyor ne yazıkki. Biz çok anlamadığımız için, değişmesi gerekiyor diyebilirler. Bu sebeple devir daimin gideri nedir? Yani ne kadar km dayanır? Mesela triger 90.000 deniyor, bununda bir değeri var mı bu şekilde?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bana ustamın dediği "triger sökülmüşken devir daimin milini elle çeviriyorum, pürüzsüz, tıkırtısız dönüyor ve su sızıntı izi görmüyorsam değiştirmiyorum"  ;)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bluedays;354541
Aracın ikinci sahibiyim fakat ilk sahibi sayılırım. 17.000 kmde iken aracı aldım. Ondan beri bende. Bütün bakımlarını zamanında, kendim yaptırdım. Gereksiz harcama yapmak istemiyorum daha doğrusu şu an yapacak durumda da değilim. Bu sebeple öğrenmek istiyorum. Servislere de güvenilmiyor ne yazıkki. Biz çok anlamadığımız için, değişmesi gerekiyor diyebilirler. Bu sebeple devir daimin gideri nedir? Yani ne kadar km dayanır? Mesela triger 90.000 deniyor, bununda bir değeri var mı bu şekilde?

Bakmadan birşey belirtmek çok zor, sıfır araçta bile parça sorunu çıkabiliyorken 80-90 binleri devirmiş parça haliyle bu zamana kadar çalışmış parça, elbette yıpranmalar vardır. Dediğim gibi açılınca bakılır, kontrol edilir, o kendini zaten belli ediyor. Şu dur ömrü demek zor ama normal şartlarda hiç olmadı 100 binleri devirmesi gerekir, ben 200 bin giden devirdaimde biliyorum 160 binleri devirmiş devirdaimde biliyorum, işin içerisinde birazda şans faktörü var maalesef. Lakin sizin devirdaiminiz kuvvetle muhtemel değişim istemez sanırım, şu ana kadar bir sıkıntı yaşatmadıysa gider sanırım ama mutlaka kontrol edilsin tabi.

Bluedays

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;354753
Bakmadan birşey belirtmek çok zor, sıfır araçta bile parça sorunu çıkabiliyorken 80-90 binleri devirmiş parça haliyle bu zamana kadar çalışmış parça, elbette yıpranmalar vardır. Dediğim gibi açılınca bakılır, kontrol edilir, o kendini zaten belli ediyor. Şu dur ömrü demek zor ama normal şartlarda hiç olmadı 100 binleri devirmesi gerekir, ben 200 bin giden devirdaimde biliyorum 160 binleri devirmiş devirdaimde biliyorum, işin içerisinde birazda şans faktörü var maalesef. Lakin sizin devirdaiminiz kuvvetle muhtemel değişim istemez sanırım, şu ana kadar bir sıkıntı yaşatmadıysa gider sanırım ama mutlaka kontrol edilsin tabi.
Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Ben özel servise bu işin tamamını 500 TL'ye hallettiririm. Bu sebeple, tamamını değiştireceğim.
Dediğim gibi, yetkili serviste indirimden faydalanıp, yaptırayım dedim fakat fiyatlar 2 katı düzeyinde oluyor ve indirim olduğu halde.
Bu sebeple, yaz ortasında yaptırmayı düşünüyorum.
Teşekkürler cevaplarınız için.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mümkünse parçayı ya kendiniz sağlam biryerden temin edin ya da kaliteli bir marka takmalarını rica edin, otostart gibi yerlerden parça fiyatlarına bakabilirsiniz.

Bluedays

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: sipartacus;355073
Mümkünse parçayı ya kendiniz sağlam biryerden temin edin ya da kaliteli bir marka takmalarını rica edin, otostart gibi yerlerden parça fiyatlarına bakabilirsiniz.
Sorduğum yer, orjinal alman malı diyor. Genelde isim vermiyorlar.
Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı?
Şunlar olabilir diyebileceğiniz?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Bluedays;355206
Sorduğum yer, orjinal alman malı diyor. Genelde isim vermiyorlar.
Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı?
Şunlar olabilir diyebileceğiniz?

Continental

Çevrimdışı ogeredeli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugün Fabia 1,4 16V Aracım için Şaşmaz Lojistik Skoda'ya saat 15:30 da gittim, Serkan usta ile görüşüp, trigerin değişeceğini ve ön soldan gıcırtı sesi geldiğini söyledim. Serkan usta önce benim adıma Skoda Yedek Parçacı Güven Otoyu arayıp parça fiyatı aldı, fiyatları bana söyledikten sonra işe başladı, bir ekip ön takımı indirdi, diğer ekipte trigeri söktü ama öyle özenle çalışan başka usta tanımıyorum. Serkan usta ile parçacıya gidip gerekli olan parçaları aldık ve benim adıma parçacı ile pazarlık bile yaptı :)  Neyse uzun lafın kısası Ankarada Skoda deyince Şaşmaz Lojistik Skoda Servisinden başkası hikaye,,, adam bu işe 15 yılını vermiş sonuçta.
Fiyatları merak edenler için;

Triger seti : 215 TL
V Kayış : 15 TL
V Bilya : 15 TL
Devirdaim su pompası : 70 TL
3 Litre Kırmızı Antifiriz : 30 TL
Ön Sağ ve Sol 2 Adet Salıncak Burcu : 30 TL
Ön Balata Seti: 60 TL
İşçilik : 200 TL

Ön takım için arabanın ön altını komple indirdi, işçiliği bayağı bir zor yani, triger içinde bayağı uğraştı, Toplamda bütün bunları 4 saatte tamamladı. Eline Emeğine sağlık SERKAN USTA, Aldığın paranın helali hoş olsun...
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2012, 22:10:18 Gönderen: ogeredeli »

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ustaların devir daimi değişmelerinin sebebi hazır herşey sökülmüşken işin kolay olması. sonradan değişeceğiniz zaman herşey bir daha sökülecek. az km'de değil arabanız. canınız yanacağına cebiniz yansın. içiniz rahat etsin. şaşmazda vw servisleri var. bir sorun skoda servisi yoksa onlarda yapabilir.