škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2017 ÖTV düzenlemesi onaylandı!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Öyle yada böyle bu uygulamanın vatandaşa bir faydası yoksa ve artık octavia, jetta gibi arabalar lüks sayılacak paralara satılıyorsa devlete ne kadar faydası olursa olsun yanlış bir uygulamadır. Alım gücü artıyor diye de herseyin fiyatı artmamalı. biz alım gücü artıyor diye habire fiyatları da artırıyoruz. Umarım ilerleyen zamanlarda ötv kaldırılır. Bi umudum 2023 :DD
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2016, 18:16:18 Gönderen: touran06 »

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yazılanlara gülüyorum inşallah benzin 15 lira olur i10 tarzı arabalarda 100.000 tl den başlar. Ne öyle geniş geniş arabalara biniyorsunuz lüks arkadaşım lüks anlamıyor musun? Bu burada kalsın çok değil bu fiyatları görmenin sadece (iyimser bir tablo ile) 6-7 senesi var.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anlaşılmayan durum şu bu araba bu ülkeye 60 bin tl ye geliyor bu malın o ülkenin koyduğu vergisi yol ücreti işçisi fabrikası yatırımcısı kazanarak bu paraya getiriyor biz ne yapıyoruz 0 masraf ile aynı araba parasını devlete üretmeden veriyoruz işte ben bunu anlamıyorum ötv zaten depremden sonra depremzedelerin masrafları için geçici olarak çıkartılmış bir vergi.şimdi parası olmayan ya da evinden çocuğundan kısıp araca yatıranlara bir dizi laflar var o ayrı herhangi bir yatırım olmadan ya da bağ bahçe satıp araba alanlara akıl verme 'inde bir anlamı yok onun sıkıntısını evlatları çekecek ben mi düşüneyim araba almak iş değil zaten de özeniyor insanlar kredi ile ticari araç dışında zaten vermemeleri lazım

Çevrimdışı evrencell

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şimdi uymayan arabalarında fiyatını arttırır firmalar ortalalma 10000 tl zam olacak gibi duruyor Yeni yılda

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yahu o sacma sapan hareket edip de varini yogunu arabaya telefona vs yatiran gene yapar. Sirf o yapamasin die vergi konuyorsa geri kalan vatandasin gunahi ne.

Ama gorun bakin gene her markanin kapisi kuyruk olur, sanki bedava dagitiliyormus gibi. Su gelir kapisini kapamak icin birlesilip 3 yil boyinca cogunluk 0km araba almasa acaba ne olur neler degisir

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Birisi çıkacak 4.0 motor hacminde, çıplak fiyatı da 20.000TL olan bir araba getirecek, işte o gün felaketimiz olacak.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mrk etme, o zamanda taban fiyata bakilmaksizin 4.0 ve uzerine %500 koyarlar

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: touran06;596001
Öyle yada böyle bu uygulamanın vatandaşa bir faydası yoksa ve artık octavia, jetta gibi arabalar lüks sayılacak paralara satılıyorsa devlete ne kadar faydası olursa olsun yanlış bir uygulamadır. Alım gücü artıyor diye de herseyin fiyatı artmamalı. biz alım gücü artıyor diye habire fiyatları da artırıyoruz. Umarım ilerleyen zamanlarda ötv kaldırılır. Bi umudum 2023 :DD

Aslında baktığımızda alım gücümüz de artmıyor sadece daha kolay kredi alıp daha rahat araba alabiliyoruz ki bu alım gücü değildir. Bence devletin yapması gerekensin gücünü artırmaktır. Şahsen kendi adıma konuşuyorum çok şükür iyi bir mesleğim ve gelirim var ama benim mesleğimin eskileri kadar bir alım gücüm yok onlarla yarışacak bir durumum dahi yok. Bana göre lüks kavramı octavia ya da kartta değildir bunlar aile arabasıdır ve fiyatları uygun olmalıdır. Ha sen devlet olarak halkını düşünüyorsan git 250.000 liralık aracı 300.000 lira yap ki bilelim senin bizi düşündüğünü. Zaten o arabayı alacak adam kredi ile mi alacak ya da o parayı mı düşünecek. Biz aracımız basıl daha az yakar diye düşünüyoruz. Bu yapılan bize haksızlıktır!

Teşekkürler

Çevrimdışı md05

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hesaplamalar doğru ise alıntı örnek bir çalışma paylaşmak isterim.

Kimler Etkileniyor?

Yüksek donanımlı C sınıfı araçlar ve üst segment tüm 1.6L ve altı araçlar diyebiliriz.

Spesifik birkaç örnek vermek gerekirse;
Ford Focus Titanium 1.5 Tdci PowerShift 98.320 TL’den 118.680 TL‘ye,
Ford Mondeo Titanium 1.6 TDCi Man. 113.895 TL’den 137.300 TL‘ye,
Vw Golf AllStar 110 PS DSG 104.700 TL’den 126.240 TL‘ye,
Vw Passat Comfortline 1.4 TSI Manuel 97.000 TL’den 117.100 TL‘ye,
Opel Astra Excellence 1.6 Dizel 136 HP Man 99.400 TL’den 119.975 TL‘ye,
Hyundai Tucson STYLE 1.6 T-GDI 4X2 DCT 99.000 TL’den 119.564 TL‘ye,
Renualt Megane HB GT Line 1.5 dCi EDC 110 bg 99.150 TL’den 119.660 TL‘ye,
Mercedes A 180 Style 7G-DCT 122 BG 110.100 TL’den 132.850 TL‘ye
Mercedes C 180 Style 7G-TRONIC 156 BG 139.400 TL’den 167.900 TL‘ye,
BMW 118i Pure 136 BG Otomatik 103.000 TL’den 124.280 TL‘ye,
BMW 520i Sedan Pure 170 BG Otomatik 179.000 TL’den 215.448 TL‘ye çıkmış olacak.
kaynak = http://www.memurlarahaber.com/haber/otv-duzenlemesi-yeni-arac-fiyatlari-9401.htm

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azureusecz;596062
Aslında baktığımızda alım gücümüz de artmıyor sadece daha kolay kredi alıp daha rahat araba alabiliyoruz ki bu alım gücü değildir. Bence devletin yapması gerekensin gücünü artırmaktır. Şahsen kendi adıma konuşuyorum çok şükür iyi bir mesleğim ve gelirim var ama benim mesleğimin eskileri kadar bir alım gücüm yok onlarla yarışacak bir durumum dahi yok. Bana göre lüks kavramı octavia ya da kartta değildir bunlar aile arabasıdır ve fiyatları uygun olmalıdır. Ha sen devlet olarak halkını düşünüyorsan git 250.000 liralık aracı 300.000 lira yap ki bilelim senin bizi düşündüğünü. Zaten o arabayı alacak adam kredi ile mi alacak ya da o parayı mı düşünecek. Biz aracımız basıl daha az yakar diye düşünüyoruz. Bu yapılan bize haksızlıktır!

Teşekkürler

Ben şahsen alım gücünün de arttığını düşünüyorum tamamen geçmişimizle kıyaslayarak söyledim. Tabiki kredi imkanları vs gelişti ama artık 10 sene para biriktirip araç alınmıyor birkaç sene de ikinci el bir araç alabiliyoruz mesleğe yeni başlayan memurlar olarak tabi peşin ödemekten bahsediyorum. Bu tabi tartışılır asgari ücretliler mesela eskisi gibi hala daha aysonu derdindeler. Kime göre arttı dersek genel itibariyle arttığını düşünüyorum. Ama dediginiz de doğru kredi imkanları da artınca almak istediklerimizi hemen elde ediyoruz lakin kaç yılda ödüyoruz? Eskiden biriktirilip alınırdı şimdi önce alıp sonra biriktirmiş gibi oluyoruz o da ayrı mevzu. Fakat dediğim gibi buna rağmen octavia gibi araçları herkesin ulaşabileceği fiyatlarda tutmak gerekirken lüks fiyatlara çıkarttık. Madem zam yaparken adaleti sağlayacaksın o zaman orta halli ailenin gelirine göz dikme kardeşim git 300 binlik 500 binlik araçların vergisini artır. O konuda çok haklısınız. Ama bizde bence şu anlayış var; zam yapsam da yapmasam da o ürün alınacak madem zam yapayım o zaman diyorlar buna da kılıf uyduruyorlar. Buna en basit örnek bir benzin zamları iki elektronik zammıydı. Şahsen benzin 4.30da olsa 4.80 de olsa ben her ay aynı kmyi yapıyorum mecbur alıyorum. Yine baktılar milletin elinden iphone düşmüyor nasılsa herhalde alınıyor deyip bastılar zammı ha ama ne oldu insanlar daha fazla borcun altına girdi. Birde üstüne taksiti kaldırdın ve vatandaşı küçük çaplı krediler almaya ittin sonra ne oldu 2000 liralık telefon zamla 2180 oldu kredi ile 2600tl olarak ödendi yani eskiden 2000tl borç altına giren insanı 2600 tl borç altına soktun. Yetmedi vestel zammı yaptın yerliye destek olsun diye. Biz nasılsa öderiz biz nasılsa alırız. Tamam eyvallah devlet olarak paraya ihtiyacın vardır zor dönemlerden geçiyoruz maliyeti milyar liraları bulan bir küçük çaplı savaş yürütüyoruz ben razıyım paramı vermeye de ne diye bahane üretiyorsun kardeşim paramı almak için? Neden saçma bahanelerle zamları artırıyorsun? Ötv zammıyla amaç adaletli vergi almakmış(!) 116bin liraya golf alıyoruz yemişim adaletini! Benim en çok kızdığım bi mesele Devletin yaptığı zamlara bahaneler uydurmaya çalışması. Açık açık söyle para lazım zam yapacağım de adaleti sağlayacağım zam yapıyorum deme! Çünkü orta halli aile aracını 100binin üzerine çıkarmak adalet değil. O zaman kaldır motor hacmine göre vergilendirmeyi şu vergileri bi sıfırla sonra otur şu araç şu fiyat olsun de belirle. Yada 55bin tl altinı yüzde 30 belirle üstünü yuzde 55 belirle. Sürekli artışa yönelik vergi düzenlemesinde Adalet nerede?

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2016, 02:44:39 Gönderen: touran06 »

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya da yap kendi arabanı belli standartlarda orta halliye kendin sat. O zaman daha iyi dengelersin

Teşekkürler

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
konu dallanıp budaklanmış, ÖTV zammından hükümete verip veriştirmeye kadar ilerlemiş. en üzücü tarafı da böyle bir forumda yine ikili atışmalara sahne olmuş. hiç gerek yok.
ben de olaya siyaseti vb karıştırmadan birkaç yorum katmak istiyorum. öncelikle yaşım 34 ve 10 yıldan uzun süre vergi uzmanlığı yaptım, 1 seneye yakın zamandır da finans alanındayım. her neyse başlayalım...
Anayasamızın 73. maddesi "Herkes,kamu giderlerini karşılamak üzere,mali gücüne göre,vergi ödemekle yükümlüdür." der. Vergi toplamanın esas amacı doğrudan vergilerden yüksek oran sağlamaktır. Nedir doğrudan vergi? Kişinin  gelirleri üzerinden alınan vergiye doğrudan vergi, harcamalar üzerinden alınan vergiye dolaylı vergi denir.
Aslolan dediğim gibi doğrudan vergidir çünkü adil olan odur. Dolaylı vergilerde (KDV, ÖTV, ÖİV vb) ise zengin, az gelirli ayrımı olmaz. Yani ayda 100 bin kazanan da benzine 4,8 verir, asgari ücretli de...
Maalesef devletimiz (hükümetlerden bağımsız konuşuyorum) yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi kolay vergi toplamanın verdiği hazza kapıldı. Bu işin kolay tarafı ve gayet de yağlı olduğu için vazgeçemedikleri gibi üstüne sürekli bindiriyorlar. Sonra da biz burda vay efendim neden 50 binlik aracı 100 bine alıyoruz tartışması yapıyoruz. Peki bu politika sürdürülebilir mi? Kısmen evet. Dikkat ettiyseniz 10 yılı aşkın süredir kredi kolaylığı, harcama pompalama kampanyaları, yastık altındakileri eritip ekonomiye katma çabaları kapsamında sayısız oyun dönüyor. Maalesef vatandaşımız da ayağını yorganına göre uzatmayı bilmediği için bu "lale devri" güzelliğine çok çabuk kapılıyor.
İşin sosyolojik ve psikolojik tarafıyla ilgili o kadar yazılacak şey var ki. Ama bu yazı çok uzayıp gider. Peki devlet nereye kadar dolaylı vergilere bindirmeye devam edecek? Çok basit, herkes üstüne düşeni yerine getirdiği zaman. Vergi vereceksiniz arkadaşım. Şirketleriniz vergi verecek, şahıslar vergi verecek. Herhangi bir dükkana girdiğinizde alacağınız perde için "Fiş almazsam kaça olur?" anlayışı yıkılmalı. Siz fiş almadığınızda ödemekten yırttığınız aslında sadece KDV değil. Satıcı aynı zamanda o maldan elde edeceği karın vergisini de cebe atıyor. Onun farkında mısınız?
Vergi işi zihniyet meselesidir. Devlet kendi vatandaşını herkesten iyi tanıyor.
Vergi affı safsataları ise ayrı boyuttur, evet doğrudur bu uygulama vergisini zamanında ödeyeni cezalandırır, ödemeyeni mükafatlandırır. Ama bir sonraki sefere sorumlu vatandaş da ödememeye başlar. Nasılsa af çıkar der. Vergi affı şöyle olursa adil olabilir: kaçak göçek işlere af yapılmaz (stok, kasa fazlası falan filan), zamanında ödeyen vatandaşa da indirim yapılır, bu iş 2 senede 3 senede bir olmaz. Bu şartlarda işe yarayabilir. Ama belli ki devlete çokça para lazım. Satacak yer de kalmadı, mecburen gene en iyi bilinen şey yapılıp dolaylı vergiye bindirme yapılacaktır.
Bu başlıktaki konuya sebep olan ÖTV düzenlemesinin gerçekten adil olması istenseydi gümrük bedeli 100 bin TL ve üzerine yüklenebilirdi. Ama yine devlet biliyor ki en güzel kar satış bedeli 60-100 bin arasındaki arabadan elde edilecektir.
Dediğim gibi yazımı siyasetten bağımsız olarak yazdım. İçinden lütfen cımbızla bazı kelimeleri çekip ikili atışmalara sebep olmayalım.
Sevgiler, saygılar...
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2016, 11:49:44 Gönderen: civanmukti »

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mert bey size şunu söyleyeyim malum belli kesime stok affı geldi ve %8 kdv olan oran %4 e düştü ve gelir vergisinden de muaf tutuldu. Sizin dediğiniz gibi düzenli vergisini ödeyen cezalandırıldı. (bakın ben stok affından faydalandığım halde düzenli ödeyen insanlar için yanlış uygulama olduğunu söylüyorum ) Ama ben bundan yararlanırken eski muhasebecim nedeniyle şişik stoğum oldu ve indirebildiğim kadar indirip vergimi kdv mi düzenli ödedim. bundan pişman dediğim ama sürekli ülkede vergisini düzenli ödeyenler sigortasını düzenli ödeyenler bağkurunu düzenli ödeyenler için hep enayi muamelesi yapılıyor. Ben şunu diyorum sen vergini düzenli ödediysen 5 yıl boyunca 5 yılın sonunda ki geçici verginin bir taksidini devlet karşılasın. Bunun gibi kampanyalar yapılıp insanları vergi ödemeye alıştırılabilir.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Nasıl yaşıyorsanız, öyle yönetilirsiniz... -Hz. Muhammed-

Biz Türk Milleti, çaba harcamadan bol kazanıp çalışmadan refah içinde yaşama hayalleri kurduğumuz için, başımızdakiler de gelişim adına bir şeyler için ekstra çabalayalım diyeceklerine "vatandaş varken ne gerek var, vergiyi artır olsun bitsin" mantığında. Tepeden tırnağa zihniyet aynı.

Geçen gün arkadaşım söylüyor, yurt dışından araba getirtelim mi diye. Öbürü bilmem dıdısının dıdısı engelli diye kendine piyango vurur mu acaba mantığıyla ötv muafiyeti araştırması yapıyor. Zenginler "sıfır ötv" fırsatlarından yararlanmak için yat alıyor. Alışverişim karşılığında fiş istiyorum, yüzsüzce "ne fişi" diyenleri gördüm karşımda. vs vs vs... Alttaki "nasıl vergi kaçırırım" derdinde, üstteki "nasıl vergi alırım", tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan hesabı, altlı üstlü herkes birbirini yolma derdinde. O ondan çalıyor, öbürü öbüründen, kendilerince hesapları dengeleniyor, olan bizim gibi namusuyla çalışan, hırsızlık yapmayan, helal kazanmanın ve helal harcamanın derdindeki vatandaşa oluyor, her zaman olduğu gibi...

Herkes "benim helal kazancım bu, alabileceğim maksimum da bu" deyip kesesine göre alışverişini yapsa, "Nasıl yaşıyorsanız, öyle yönetilirsiniz" gerçeğiyle birlikte başına lider olanlar da aynı zihniyetle, vatandaşı yolmadan, üzmeden, vatandaşı bereketlendirerek, vatandaşıyla bereketlenerek yaşar.

Hep derim, doğru "zihniyet" şart.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
bu konuyu dünden beri okuyorum. herkesin kendince bir bakış açısı var.

Anayasamızın 73. maddesi "Herkes,kamu giderlerini karşılamak üzere,mali gücüne göre,vergi ödemekle yükümlüdür." der.
Bu bilgiyi vergi nedir ve neden alınır diye araştırdığımda bende görmüştüm. Peki nedir bu kamu giderleri ?
ÖTV nedir ve neden alınır?
KDV nedir ve neden alınır?
MTV nedir ve neden alınır? bu soruların cevaplarına indiğimizde belki bazı arkadaşlarımızın serzenişlerinin nedeni ortaya çıkacaktır. Misal ben bu ÖTV konusuna yıllardır takılmışımdır. Çamaşır makinası özel tüketim ürünü iken pırlantanın olmayışı hep tuhaf gelmiştir. Hem doğrudan hemde dolaylı yoldan vergisini veren bir çalışanım. hatta bir çok ticari iş sahibinden onlardan az gelirim olsada daha fazla vergi veren birisiyim. Keşke bunda da bir adalet olsa...