škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kol Dayamadan Gelen Ses

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Aracımın kol dayamasından son 1 aydır rahatsız edici gıcırtı sesleri geliyor. Yoldayken kolum üzerinde baskı dahi uygulamazken en ufak kasiste vs. ses yapıyor. Hele ki öndeki yolcu da kolunu dayadıysa ses daha da artıyor.

Bu tip bir sorun yaşayan oldu mu? Ses için çarşamba gününe randevu aldım. Değişim yaptırmak istiyorum. Bu sorun hakkında tecrübesi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
değişimle uğraşmayın bir kutu silikon sprey alın ses yapan yerlere bol bol sıkın işe yarıyor gerçekten.

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairfight;641223
Herkese merhaba,

Aracımın kol dayamasından son 1 aydır rahatsız edici gıcırtı sesleri geliyor. Yoldayken kolum üzerinde baskı dahi uygulamazken en ufak kasiste vs. ses yapıyor. Hele ki öndeki yolcu da kolunu dayadıysa ses daha da artıyor.

Bu tip bir sorun yaşayan oldu mu? Ses için çarşamba gününe randevu aldım. Değişim yaptırmak istiyorum. Bu sorun hakkında tecrübesi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

ses yaptığı için değişim yapmazlar.Silikon bazlı sprey kullanın boşuna kurcalatmayın arabayı servis denen kasaplara. Würth ün plastik yumuşatıcı spreyinide kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=11228]icarus[/MENTION]  [MENTION=9391]cemoandcemo[/MENTION] Silikon sprey zaten kullanıyorum. Malesef onunla düzelebilecek bir ses gelmiyor. Kol dayamanın her yerinden parmakla dahi bastırsanız gacır gucur ses geliyor. Bu normal değil. Kendileri çözemediği sürece değiştirmeye mecburlar bence. Yoksa zaten yüce otoya gider bu iş.

Merak ettiğim konu sizin kol dayamadan ses geliyor mu yoksa aldığınız gibi sıfır ses devam mı?
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 12:47:33 Gönderen: fairfight »

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairfight;641230
[MENTION=11228]icarus[/MENTION]  [MENTION=9391]cemoandcemo[/MENTION] Silikon sprey zaten kullanıyorum. Malesef onunla düzelebilecek bir ses gelmiyor. Kol dayamanın her yerinden parmakla dahi bastırsanız gacır gucur ses geliyor. Bu normal değil. Kendileri çözemediği sürece değiştirmeye mecburlar bence. Yoksa zaten yüce otoya gider bu iş.

Merak ettiğim konu sizin kol dayamadan ses geliyor mu yoksa aldığınız gibi sıfır ses devam mı?

geliyor

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kol dayamadan zamanla ses gelmesi normal kabul edilmelidir. Bildiginiz gibi, kol dayama  belli derecelerde istege gore yuksekligi ayarlanabilir. Yukseltilmis sekilde, gecmiste fazla baski uygulanmis ise, dip mekanizma zamanla gevseyecektir. Bu da kol dayanmadigi zamanlarda ses yapar. Ancak, kol dayansa bile ses yapiyorsa, mekanizma baska bir sekilde deforme olmus olabilir, dip tarafindaki mekanizma icten kirilmis olabilir. Ilk etapta silikon sprey ise yarasa da, sonralari mekanizma lastikle sikistirilacak kadar gevseyebilir (bu sekilde bir cozum Superb I'imde fayda verdi). Bunu bir oto dosemeci de yapabilir. Ancak mekanizma kirilmis ise tavsiyem, serviste bir goz attirmaniz ve gerekiyorsa degistirmenizdir.
Benim aracim 1 yili gecti, devamli kullandigim halde herhangi bir ses gelmiyor.
Sevgilerimle
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 15:22:57 Gönderen: EnginT »
Engin Tunçay

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kol dayamanızı bir kademe çok az yükseltip sabitleyin. Ses tekrar geliyor mu kontrol edin. Biraz işe yarıyor, dip pozisyonda genelde yapıyor ses.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=2253]EnginT[/MENTION] [MENTION=2596]rumiexile[/MENTION] [MENTION=11228]icarus[/MENTION] mesajlarınız için teşekkürler. Kol dayamayı yükseltip alçaltmam herhangi bir işe yaramıyor. Son zamanlarda ses öyle bir hal aldı ki araçta yol kaynaklı bir sarsıntı olduğunda kolum kol dayamada olmasa dahi ses geliyor. Silikon spreyle giderilemeyecek bir ses bu ve son derece rahatsız edici. Bakalım servis yarın ne işlem yapacak. Yarın gelişmeleri yazarım buraya.

Çevrimdışı srknyxl

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bardaklığın önünde yumuşak malzeme ile sert malzemenin birleştiği yerden geliyor sanki. Net olarak saptamak için uğraşmadım ama çözülmesi gereken bir konu.

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yanılıyor olabilirim ama ben de arka havalandırmadan ses geliyordu. Sizde de aynı durum olabilirmi ?

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benim 25 bin km de ve 11 ay oldu alalı. O bölgede herhangi bir ses duymadım.
Servise götürdünüz mü acaba? Çözüm bulundu mu?

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar. Kusura bakmayın yoğun bir dönemdeydim yazamadım. Geçen salı götürdüğümde servis izolasyon ve sprey uygulaması yapılacağını söyledi ama öğleden sonraya sarkar dediklerinden 1 hafta sonraya randevu aldım. Geçen hafta işim vardı bekleyemezdim aracı. Bu salı götürdüğümde izolasyon ve sprey uygulamalarından sonra seste bir değişiklik olmadı. Bunun üzerine garanti bölümü ses kaydını skodaya gönderdi. Değişim talebinde bulundular. Bana söylenen kol dayamanın değişeceği. Skodadan olumsuz bir yanıt gelmeyeceğini belirttiler. Kendileri de ilk kez böyle bir durumla ve sesle karşılaştıklarını belirttiler. Ankara Aydoğanlar'a götürmüştüm aracımı. Daha önce de direksiyonumdaki deformasyondan ötürü direksiyon değişimi yapılmıştı burada. Memnun kalmıştım servisten. Tahmini bayram sonrası netleşmiş olacaktır. Servisten haber bekliyorum. Sizleri de haberdar edeceğim gelişmelerden.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2018, 01:44:27 Gönderen: fairfight »

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairfight;641515
Selamlar. Kusura bakmayın yoğun bir dönemdeydim yazamadım. Geçen salı götürdüğümde servis izolasyon ve sprey uygulaması yapılacağını söyledi ama öğleden sonraya sarkar dediklerinden 1 hafta sonraya randevu aldım. Geçen hafta işim vardı bekleyemezdim aracı. Bu salı götürdüğümde izolasyon ve sprey uygulamalarından sonra seste bir değişiklik olmadı. Bunun üzerine garanti bölümü ses kaydını skodaya gönderdi. Değişim talebinde bulundular. Bana söylenen kol dayamanın değişeceği. Skodadan olumsuz bir yanıt gelmeyeceğini belirttiler. Kendileri de ilk kez böyle bir durumla ve sesle karşılaştıklarını belirttiler. Ankara Aydoğanlar'a götürmüştüm aracımı. Daha önce de direksiyonumdaki deformasyondan ötürü direksiyon değişimi yapılmıştı burada. Memnun kalmıştım servisten. Tahmini bayram sonrası netleşmiş olacaktır. Servisten haber bekliyorum. Sizleri de haberdar edeceğim gelişmelerden.

Teşekkür ederim umarım değişir ve sorununuz hallolur.

Çevrimdışı Borgetti

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar aracım 2017 Style 1.6 tdi bende de aynı sorun var, inanılmaz rahatsız edici bir gıcırtı. Sizden haber bekliyorum olmazsa bana da Aydoğanlar yolu gözüküyor.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=5938]Borgetti[/MENTION] Merhaba. Umarım bayram sonrasına değişim kararı gelir de bu tip sorun yaşayan kullanıcılar için değişim yolu kolaylaşır.