škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şanzıman bilyası sorunu yardım...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahin067

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracımdaki sorun vites boşta iken tıkır tıkır ses geliyor debriyaja bastıgımda kesiliyor (Vites geçişlerinde herhangi bi sorunyok) bi kaç ustaya gosterdim kimi debriyaj bilyası kimi şanzıman bilyasından dedi internette ve forumlardaki araştırmalarım sonucu prizdirek bilyasından oldugu kanısına vardım.Ustanın biri 600 tl gibi bi fiyata yapılıcagını soyledi. Bu ses sorunu ileride büyük sorunlar doğururmu. Düşündüğüm gibi prizdirek bilyasındansa parça fiyatı nedir.İşçilikle bana ortalama nekadara maal olur bilgilendirirseniz sevinirim.
prizdirek bilyası için link verebilecek olan varsa sevinirim.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sahin067;431395
Aracımdaki sorun vites boşta iken tıkır tıkır ses geliyor debriyaja bastıgımda kesiliyor (Vites geçişlerinde herhangi bi sorunyok) bi kaç ustaya gosterdim kimi debriyaj bilyası kimi şanzıman bilyasından dedi internette ve forumlardaki araştırmalarım sonucu prizdirek bilyasından oldugu kanısına vardım.Ustanın biri 600 tl gibi bi fiyata yapılıcagını soyledi. Bu ses sorunu ileride büyük sorunlar doğururmu. Düşündüğüm gibi prizdirek bilyasındansa parça fiyatı nedir.İşçilikle bana ortalama nekadara maal olur bilgilendirirseniz sevinirim.
prizdirek bilyası için link verebilecek olan varsa sevinirim.
@sahin067,
Aracın debriyajına basınca ses geliyorsa problem debriyaj bilyasından kaynaklanıyordur. Tam tersine Debriyaja basınca ses kesilirse aracın prizdirek bilyası problemlidir. Çünkü aracın debriyajına basılınca şanzıman devre dışı kalır yani bilya dönmez,
Ayrıca debriyaj bilyası arızalı araçta yani debriyaja basınca ses yapıyorsa  Bu drumda aracı fazla kullanmak doğru değildir.Ses yapan bilyanın dağılması söz konusudur ki daha büyük sorunlara yol açar. Bu durumlar genellikle fazla km yapmış araçlarda birde balata ile birlikte " idare eder yada sağlam bilya" gerekçesiyle değiştirilmemiş işin ucuzuna kaçılmış işlerde ortaya çıkar.
Sizin araç kaç km de ve ilk sahibi olup olmadığınızı  bilmiyorum. Prizdirek bilyası (debriyaja basınca sesi kesiyorsa) Şanzıman yağı mutlaka kontrol edilmelidir. Ses artmadıkça ve yağ seviyesi yeterli ve temiz ise bu durumda araç bu şekilde kullanılabilir. Sesi kesmek yada azaltmak amaçlı "Power Up" katkısı kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı mahirkuru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sanırım bu bilgiler size yardımcı olacaktır.
birde en altta animasyon var izleyin.

*Debriyaja basinca ses geliyor (baski rulmani yagsiz kalmis)

*Vites bostayken debrijaja basinca ses kesiliyor(Prizdirek diye tabir edilen milin bilyasi bozuk)

*Debrijaj kaciriyor ( balata asintidan incelmis veya baskinin yaylari kirilmis)

*Debriyaz kacirdigini nasil anlarim ( elfrenini cekip 3-4 uncu viteste arabayi hareket ettirmeyecek
sekilde biraz gaz verin ayaginizida debriyajdan yavas yavas cekin) stop ederse debriyaj saglam.

*Arabam kalkis yaparken titretiyor ( balatadaki yaylar bozulmus,balata yaglanmis,orjinal balata degil capi kucuk)

*Debriyaj ilk zamanlar pedal assada iken kavriyordu simdi yukarda kavriyor( balata incelmis) veya
debriyajla pedal arasindaki manivalada bir sorun var ( kablo) veya (mil )olabilir,

*Debriyaz balatasini yeni taktilar ama hala araba debriyaj kaciriyor( baskiyi degistirmemisler)

Çevrimdışı sahin067

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için teşekkurler.Sorun  boştayken ses geliyor debriyaja bastıgımda kesiliyor.Frenler vs bakım için verdiğim usta sağolsun bu sorunlada ilgilendi ve sorunun baskı balatan kaynaklandığını soyledi ne yaptı tam olarak bilmiyorum ama sesin şiddeti biraz düzelmiş.araç 119 binde yeni aldım 2 ay önce baskı balata değiştirilmiş önceki sahibi baskıbalata değiştikten sonra sesin gelmeye başladığnı soyledi.