škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Xiaomi Yi 2K Aksiyon Kamera İncelemesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum. Gearbest.com üzerinden aldım kamerayı ve buraya da bir inceleme yazısı bırakayım istedim almak isteyenlere belki faydalı olur. Kamera zaten popüler bir marka, örnek görüntüleri vs internet üzerinde heryerde var ama ben kendi kask kamera görüntülerimi de youtube linki olarak bırakacağım. https://youtu.be/sXtHgTTH8BY

Öncelikle elimdeki kamera Xiaomi'nin 2K çözünürlüğünde olan modeli. Xiaomi Yi adı altında iki tane kamera var birisi 1080p diğeri ikinci jenerasyon 2K. Ayrıca birde xiaomi yi 2 diye 4K çözünürlüğünde ikinci bir seri var(onunda kendi içinde plus modeli var). Yani 1080p ve 2K birinci seri bunlar dış görünüş olarak da birbirine benzerler o yüzden 2K olan birçok yerde ya 2K diye geçer yada Official EU olarak geçer. 4K olansa ikinci seri o zaten Yİ 2 olarak geçer ve dış görüntü olarak da ilk seriden farklı.

Benim kullandığım 2K çözünürlükte 30fps, 1080p de 60fps / 48fps / 30fps / 24fps, 960P de 60fps / 48fps, 720P de 120fps / 60fps / 48fps, 480P de 240fps çözünürlüklerinde görüntü kaydı sağlıyor yani yavaş çekim modu da ilk jenerasyona göre daha iyi. 16mp çözünürlük, 155 derece geniş açı, 1010mAh de bataryası var. 1080p 60 fps de yaklaşık 80 dakika kayıt yapabiliyor. Ürün küçük bir kutuda sadece şarj için usb kablo ile birlikte geliyor, sjcam gibi aksesuarlı bir kutuda gelmiyor. Resimleri en sona ekledim. Ben ayrıca ürüne 5 dolara bir çerçeve kılıfla lens seti aldım ki herhangi bir aparata takmak için çerçeve lazım oluyor her ne kadar kendi üzerinde tripot girişi olsada kask vs için o çerçeve lazım. Lens seti ise birisi taşırken kamera lensini koruma, diğeride kullanırken hem koruma hemde güneş yansımasını kesme amaçlı. Çerçeve ve lens resimleri sona eklendi.

Fiyatının 109$ olması ve aksesuarsız gelmesi açısından(ayrıca 21$ gümrük vergisi de var) gopro hero session a göre uygun fiyatlı; sjcam sj4000+ a göre ise pahalı bir kamera. Üzerinde dahili ekranı olmaması kötü bir yanı fakat wifi ile cep telefonunuza bağlayabiliyorsunuz.

Ürünün görüntü kalitesi gayet iyi olmakla diğer aksiyon kameralarına nazaran daha gerçekçi renkler veriyor. Gopro renkleri daha parlak ve canlı gösterirken xiaomi daha gerçekçi gösteriyor bu nedenle yanyana koyduğunuzda gopro biraz daha cezbedici bir görüntü ortaya çıkarıyor. Kameranın su geçirmezlik özelliği yok bunun için ayrıca su geçirmez kılıf almalısınız. Ben zaten bisiklet sürerken kullandığım için ayrıca bu kılıfa ihtiyaç duymadım. Bisiklet kaskı için bir bağlantı aparatı ve yukarıda bahsettiğim çerçeve işimi görüyor. Merak edenler için aparatın resmi de sona eklendi.

Kamera üzerinde mini usb ile mini hdmi girişleri var. Ayrıca micro sd kart için bir de girişi var ve 64gb a kadar sd kart destekli. Burada dikkat edilmesi gereken husus micro sd kart en az class10 seviyesinde olmalı. Bu iş için ise fiyat performans açısından en uygun kart sandisk ultra 64 gb hafıza kartı(85 TL). Eğer 4k bir aksiyon kamerası alacaksanız da en aşağı extreme seviyesi bir sd kart(150tl). Kamera üzerinde dahili mikrofon ve uyarı sesleri için bir adet hoparlör var. Mikrofon kalitesi gayet iyi fakat rüzgarlı havalarda elinizle mikrofonun etrafını kapatmanız gerekiyor yoksa çok rüzgar sesi alıyor. Ayrıca bir 3.5mm jack girişi yok bu nedenle harici mikrofon bağlayamıyorsunuz.  

Sonuç olarak ters ışık performansı, gerçekçi ve keskin görüntü kalitesi ile rakiplerinin üzerine çıkmayı başarıyor. Üzerinde dahili bir ekranın bulunmaması, dahili bir 3.5 mm jack girişinin olmaması ve aksesuarsız bir paketle gelmesi ise eksi özellikleri olarak sayılabilir. Gopro hero session a gayet güzel bir alternatif olabilir.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kamera ve cekimi gayet guzel de afd baglicada bisiklet surmemek lazim. Ne kadar tek duze bunaltici her yer insanin ici sikiliyo valla :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
resimler o kadar büyük ki bilgisayar ekranını bi ortaya kaydır bi buraya, algılama güçlüğü çektim.
kazasız çekimler dilerim.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fotoğrafları biraz daha küçültüp (600x480) gibi atarsanız çok daha rahat bakabiliriz konuya.
Elinize sağlık güle güle kullanın.

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fairfight;615597
Fotoğrafları biraz daha küçültüp (600x480) gibi atarsanız çok daha rahat bakabiliriz konuya.
Elinize sağlık güle güle kullanın.

pc den girince onu bende farkettim tapatalktan normal gözüküyordu. o resimleri yeniden atacağım benim bile sinirim bozuldu küçült küçült ekrana sığmıyor :)

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;615569
resimler o kadar büyük ki bilgisayar ekranını bi ortaya kaydır bi buraya, algılama güçlüğü çektim.
kazasız çekimler dilerim.

resimleri düzelteceğim :ok:

Çevrimdışı Mramier

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: touran06;615626
pc den girince onu bende farkettim tapatalktan normal gözüküyordu. o resimleri yeniden atacağım benim bile sinirim bozuldu küçült küçült ekrana sığmıyor :)

Bu bile iyi)