škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çözemedigim bir durum yardimlarinizi bekliyorum....

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 10murat22

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar 1.4 mpi fabia 1 68 bg lpg aracimin su eksiltme sorunu ver akan kokan yer goremedim gunde yarim lt su kayboluyor uzun yola gittigimde su eksiltmemisi yok hareket halinde sehir icinde dururken eksiliyor conta desem eksozdan cikan duman felan yok fan dururken aciyor veya acmiyor gibi anlamiyorum ustaya baktirdim contadir dedi yaptirayim desem 500 tl versem ya olmazsa ? Yardim lutfeennnn....

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Su devirdaim sisteminde bir kaçak var. Şehir içinde demek ki hararet yükseldikçe bir  yerlerden kaçırıyor. conta , kapak, boru hepsine bakılmalı.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;517364
Su devirdaim sisteminde bir kaçak var. Şehir içinde demek ki hararet yükseldikçe bir  yerlerden kaçırıyor. conta , kapak, boru hepsine bakılmalı.

:ok::ok:.........

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 10murat22;517297
Merhabalar 1.4 mpi fabia 1 68 bg lpg aracimin su eksiltme sorunu ver akan kokan yer goremedim gunde yarim lt su kayboluyor uzun yola gittigimde su eksiltmemisi yok hareket halinde sehir icinde dururken eksiliyor conta desem eksozdan cikan duman felan yok fan dururken aciyor veya acmiyor gibi anlamiyorum ustaya baktirdim contadir dedi yaptirayim desem 500 tl versem ya olmazsa ? Yardim lutfeennnn....
@10murat22,
Conta olma ihtimali yüksek. Ancak şu testi yapın. Motor ısındıkdak sonra, motoru durdurun. Yağ çubuğunu çıkartın temizleyin ve tekrar sokun ve çıkartın. Bir kağıt mendil üzerine yağ çubuğundan bir damla damlatın. Bir 5 dk. kadar bekleyin. Yağ olduğu gibi kağıt üstünde kalmalı. Yağın etrafında bir hare oluşursa motor yağına soğutma suyunuz karışıyor demektir ve %95 contadandır. Veya diğer bir kaç ihtimal daha var ama yeterki conta olsun. Bu durumu görürseniz tereddüt etmeyin geciktirmeden yaptırın. Hare yoksa radyatör ve tüm bağlantı hortumları su devri daim pompası artık ne varsa elden geçecek.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğiniz arabanın soğutma sisteminde  sıvı kaçaklarıda sık sık görülen bir durum . Radyatörün alt tarafındaki müşirden kaçırıyordu sanırım genelde.

Ancak bu, günde yarım lt gibi bir sıvı kaybına neden olur mu bilmiyorum .

Şöyle bir deneme yapabilirsiniz . Aracın hararet göstergesi normal seviyeye gelene kadar kadar motoru çalıştırın, fan açsın. Daha sonra bir süre  bekleyin motoru soğutun. Motor soğuduktan sonra genleşme kabının kapağını açın . ( Motor sıcakken kesinlikle kapağı açmayın , malum eliniz yüzünüz yanar )

Kapağın rahat bir şekilde açılması gerekir. Açtığınızda sıkışmış bir hava sesi gelmemesi , soğutma sistemi hortumlarının yumuşacık olması gerekir. Eğer böyle değil ise bir conta problemi ile karşı karşıya kalmış olma ihtimaliniz çok yüksek . Bu arada devirdaim den de kaçırıyor olabilir . Oradan sıvı kaybı daha fazla olur.

Bildiğimiz üzere , sağlıklı bir soğutma sistemi bir gram bile sıvı eksiltmez. Çünkü kapalı devre bir sistemdir, buharlaşan sıvı sistem içinden çıkamaz. Eksilme ancak sistem üzerindeki kaçaklardan meydana gelir.

Kolay gelsin ...

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lpg sisteminde kalorifer borularindan cikis alinir. Motorun arka tarafindaki hortumlari kontrol edin. Beyaz kirli kireclenmis tortulasmis gibi baglantilar varsa buralarida kontrol ettir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hiç bu kadar uğraşmayın conta yanıksa yağ kapağını herhangi bir zamanda açın kapağın iç kısmında köpüklenme var mı yok mu bakın. bu motorlar direk ordan belli eder yıllardır şaşmaz ;)

Çevrimdışı pasha_cihan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar,

aynı sorun ile bende karşılaştım biraz kıl bir adamım muhakkak sağına soluna devamlı bakarım. geçenlerde olduğu yerde altında sızıntı fark etti,m ama klima suyu olabilir diye pek ilgilenmedim sonrasında hararet göstergesi yanıp söndü su azalmış bende doldurdum tekrar bir kaç gün kullanmadım yola çıktım tekrar yandı. dün ustama gittim termostat üzerindeki kapaktan sızıntı vardı onu değiştirdik halloldu.  tahmini masraf 30-50 tl .