škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Delirtti Bu Ses!!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun zamandır alttan tık tık kasislerden geçerken düz yolda giderken bir ses geliyor araçta sessiz olunca insanı rahatsız ediyor bu ses 2-3 servise götürdük adamlar baktı etti birşey bulamadı bu gün bulunduğumuz yerde ufak çaplı sanayi yeri var oraya gittik usta test etti kaldırdı lifte sonra baktı ön tarafa, lastikle oynadı felan en son lastiği çok hafıf ileri geri yapınca lık lık ses geliyor aksda boşluk varmış tamiri için 150-200 tl dedi bir zararı olurmu dedim olmaz dedi sonra eksozdan önceden bir şıkayetimiz olmuştu ona baktı... Aksilik ya ortadan bağlantısı kopmuş tabi sevindik hemen eksozcuya adam sistemi komple kontrol etti 15 gün sonra yola gidiceğimizden patlak vermesini istedik.Adam baktı şu parçada:

Kopmalar olmuş nerdeyse koptu kopacak bir şekilde motordan konvektöre gelmeden önce olan bir parça motola eksoz arasında esnemeyi sağlıyormuş

80 tl ye orjinaliyle değiştirdik orta kaynak yapıldı eksoz ucuz sordum usta tavsiye etmedi bu araçların eksozunun ucu aşağıya doğru yapılıyormuş nedenide gazı altına hapsetmek yoksa arkadan savuruyomuş o yüzden tavsiye etmedi bende yanaşmadım

Sonra atladık bakalım dedik...ses gene gelmeye başladı moralimiz bozuldu bir çözemedik şu sorunu 2 demir çubuğu birbirine çarparsınız ya onun gibi bir ses var daha direksiyon kutusu söküldüğü zaman aks kafalarını yağlatmıştık halada düzelmedi bilgisi olan abilerim yardımcı olursanız sevinirim:confused:

octaviaman

• Ziyaretçi
Geçmiş olsun.Aslında iyi bir usta alttan muayenede veya tecrübede anlardı bu işi diye düşünüyorum.Belki rot-balansçı(lastikçi)bile anlayabilir.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
servise götürme kolayı yokmu acaba?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tam net birşey alamadım hala ses bir şeye göre artıyor ama çözemedim akstandır dedi boşluk olup yüke binince yapıyodur dedi sürekli ayağım gazda olduğu zamanda yapıyor boşluk olmadığı halde uzun yola gidicem umarım sorun yaratmaz..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kadir bey ammada sorunluymuş bu octi ya.Önceden de diğer sitede güvenoxya sanırım bir üye vardı ammada dertliydi octiden ben bunlara rağmen cesaret ettim aldım.Şua ana kadar sorun çıkarmadı 2003 octi 103 bin km ye dayandı.acaba nesinden gider şans işimidir bu araç işi?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

octaviaman

• Ziyaretçi
Umarım önemli bir şey yoktur.Şans faktörü de var.Kimi insan her ay servis de,kimi insan bakımdan bakıma.Herkese bakımdan bakıma servisler dilerim.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;20363
kadir bey ammada sorunluymuş bu octi ya.Önceden de diğer sitede güvenoxya sanırım bir üye vardı ammada dertliydi octiden ben bunlara rağmen cesaret ettim aldım.Şua ana kadar sorun çıkarmadı 2003 octi 103 bin km ye dayandı.acaba nesinden gider şans işimidir bu araç işi?

Şans işi değil bana göre her şeyini orjinal alırım takarım bakımını aksatmam yağı üstelik mobik kullanırım arada 10-15 tl fark var motoru çok dinlerim en ufak seste hemen servise artık bana göre yaşlandı hor kullanana biride değilim sadece otobanda hız yaparım o kadar

Bence artık zamanu doldu 2000 kasımdan beri bende araç kaç yaşına geldi 172 bin oldu bi yerlerden patlak vermeye başladı önce maf sensörü sonra direksiyon kutusu sonra bu gidiyor öyle ama bundan sonra yormıyacağım kendimi nerde tırak orda bırak...

octaviaman

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kadir_;20624
Şans işi değil bana göre her şeyini orjinal alırım takarım bakımını aksatmam yağı üstelik mobik kullanırım arada 10-15 tl fark var motoru çok dinlerim en ufak seste hemen servise artık bana göre yaşlandı hor kullanana biride değilim sadece otobanda hız yaparım o kadar

Bence artık zamanu doldu 2000 kasımdan beri bende araç kaç yaşına geldi 172 bin oldu bi yerlerden patlak vermeye başladı önce maf sensörü sonra direksiyon kutusu sonra bu gidiyor öyle ama bundan sonra yormıyacağım kendimi nerde tırak orda bırak...

Gerçi daha ne kilometreler yapar octi tabi.Fazla eskitmemek de mantıklı hayırlısı olsun kararınız.

ahmettatlı

• Ziyaretçi
o zaman iki demir birbirine çarpıyordur  :D:D

Çevrimdışı swwp07

• 150 HP
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;20108
eksoz ucuz sordum usta tavsiye etmedi bu araçların eksozunun ucu aşağıya doğru yapılıyormuş nedenide gazı altına hapsetmek yoksa arkadan savuruyomuş o yüzden tavsiye etmedi bende yanaşmadım

/QUOTE]

üstat bende aracı modifiye etmek adına eksoz ucu bakıyorum dediğiniz gibi orjinal eksoz aşağı bakıyo değiştirmemde bi sorun çıkarmı??

octavia rally team powered by swwp07

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buradan teşhis etmesi zor durum. Herşey olabilir.
Çok çok sessiz bir yer bulun, bütün camları açın, birisi arabayı kullansın sakin sakin diğer biride camdan dışarı çıkıp sesin geldiği yöne doğru odaklanıp dinlesin. Dur kalk yapın, fren yapın v.s o sırada dikkat kesilsin, en azından yönünü bulursunuz oraya odaklanırsınız.
Diğer uygulamada, kaputu açın, gene aracı biri kullansın yavaş yavaş yanında biri yürüsün motor kısmına ve diğer mekanik kısımlara kulak kabartsın, illaki bir noktada yoğunlaşacaktır.
Aracın besleme sisteminde (bujiler, gaz kelebeği, kablolar v.s) mekanik olarakta aktarma organları, baskı balata v.s sorun yoksa kolay kolay yolda kalmaz.
Çok komplike bir yerden değildir gibi, genelde bu tarz böyle metalik çarpma sesi gibi şeyler basit yerlerden oluyor, helede arabanın gidişinde bir sorun yoksa. Dediğim gibi görülmesi duyulması lazım, buradan birşeyler söylemek ezbere olur.