škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Yeti Vs Dacia Duster

tufan · 91 · 87408

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Duster'i geçen gördüm yolda, trafikte tam yanımda durdu 10-15 dk beraber takıldık. Sıfır hangi araba olursa olsun parlıyor tabi, valla cıncıh gibiydi açıkcası :hanz: 2-3 sene sonra ne hala gelir bilinmez ama al vur dağa taşa valla :hanz: En boru modeli 44 lira zaten, köyde kasabada gez toz keyfince :) Sempatik SUV kesinlikle, dirisi tatlı duruyor :)

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;105321
Kaşkay'ın dışı yetiden güzel..İç kısımda ise Yeti süper..

Fiyat & performansa da bakmak lazım Yeti daha ucuz sanki? Yalnız Kaşkay daha albenili bencede...:ok:

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu dusterı alacan nivayı emekli edecen çıkıcan off road parkuruna:D

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ismini bile söyleyemediğim araç makyajlanınca ne kadar tatlı oldu.kaşkay kaşkay

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kaşkay duster ve yetni abisiigibi  oluyo hem boyut hem fiyat olrak hoş yeti çok pahalı

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;104889
valla aga bugün megane 2 de sürdüm yok reno beceremiyor. megane da bile kalite yokken bunlardan nasıl olsun.

koleos konusunda ise araç daha 250 km de idi bindiğimde rezalet bir araç.

Alıntı yapılan: Birkan;104894
yok ya, yeni megane a bindim aşmışlar kaliteyi önceki kasaya göre gerçi full modeldi ama.

koleos bence de iyi değil iç mekanına hiç özen göstermemişler. illa dci olacaksa onun yerine kaşkay çok daha güzel bir seçenek.

Alıntı yapılan: mayham85;104902
1 2 sene sonra çıkar ne mal oldukları merak etmeyin.

Ya neyse, ben test ettim ve görüşlerimi paylaştım; bilmediğim arabanın 2-3 sene sonraki haline de garanti veremem açıkçası.:D Bakarsın dökülür mökülür.:D

DCI çok iyiymiş ama; onun arkasındayım.:D
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dacia duster gün geçtikçe hoşuma gitmeye başladı.:)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aradaki kalite farkı zaten dacia'dan soğutuyo insanı , 2010 auto fuarında Dacia'ya olan ilgiyle Skoda'ya olan ilgiyi herkez görmüştür, dacia bomboştu hele duster'ın içine binen illallah edip dışarı cıkıyodu yetiye binen bidaha inmiyodu gerek kalitesi gerek oturduğunda insana verdiği güven duygusu,Adamın birinin çok hoşuna gitti yeti, fiyatıda duyunca normal bu arabaya göre bayıldım dedi biraz anlattım foruma davet ettim,büyük bir ihtimal alıcak o arabayı, Skoda'nın yanından geçenler hımmm Skoda'ya bak iyi arabalar yapmaya basladı deyip biraz inceleyince ya bu Skoda gerçekten ilerleme kaydetmiş dedittiriyo, Dacia aynı dacia ne kadar iyi olabilir ki, meraklanıp incelemeye kalkan vazgeçiyo zaten, özellikle octavia'nın bagajına açtığımda milletin "oooooov" demeleri yetti zaten :D tabi bu benim görüşüm herkezin görüşüne saygı duymak lazım. duster alıcağıma 1 sene daha para biriktirip adam gibi araba alırım.
Aracın ömrüde bakan kişiye göre değişiyo zaten, 18 yasında olan aracım pırıl pırıl gören hayretler icinde kalıyo bu araba favoritin üst modeli galiba diyo :)
-------------------------------------------------

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dusterda ucuz araba mantığı var abs yi geçtim yolcu hava yastığı bile yoktu 25 milyarlık modelinde. 1.6 motor ve 4x2 ydi.

görünüşü falan fena değil dıştan benim de hoşuma gidiyor ama dacia sonuçta.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kıyas kabul etmem.Dün autoshowda bir kez daha aşık oldum araca.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alınır alınmaz olarak değil de ankette sorduğu gibi araziye çıkarlarsa diye cevapladım.
Duster' ın arazi kabiliyetleri Yeti' ye (dolayısıyla Haldex' e) göre daha iyi.

Çevrimdışı pureman

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben Yeti alan biri olarak arazide de Yeti'nin önde olabileceğini düşünüyorum..

Konu burada iki eksende tartışılıyor: biri alınabilirlik, diğeri ise 4*4 becerileri..

Açıkçası 4*4 becerilerini test etme "yeti"sini kendimde görmediğim için bu konuda bişey diyemeyeceğim..

Ancak alınabilirlikte ikisi hakkında da bişeyler söyleyebilirim..

Duster iş arkadaşımın birinde var.. Bu aracın 85 hp'lik dizel motoru fiyatı itibariyle gayet alınabilir bir araç.. Listesinde en dolu olan versiyon 38000 tl ve Yetiden ve diğer bu sınıf araçlardan ucuz.. Haliyle tercih edeninin bol olacağını düşünüyorum..

Duster donanım olarak ve güvenlik olarak kesinlikle bu sınıftaki araçların çok gerisinde.. Bu haliyle zaten dolu ve çok güvenli bir araç arayanlara hitap etmez ki fiyatıda bunu gösteriyor zaten..

Hız ve performans olarak ise ne yazık ki bence yetersiz.. 110 hp'lik motor daha iyi olsada onun fiyatı daha yüksek ve onda da birçok noksanlık var.. Bu aracın en iyi tarafı 30.000tl'ye yüksek bir otomobil almanız..

Yeti'ye gelirsek Yeti'nin de birçok noksanlığı var..

En uygunu 40.000 tl ve ne yazık ki birçok standart olması gereken donanım opsiyonel..

Fiyatı bence görece yüksek.. Sadece Duster için değil bu sınıf bir araç için bence yüksek..

Yeti'nin avantajları ise oldukça güvenli olması.. Bu araçta birçok güvenlik donanımının standart olması ve en büyük artısı DSG şanzıman.. (bahsettiğim güvenlik donanımları DSG ile standart)

Araçtaki kalite hissi bence oldukça üst seviyede.. Sürüşü gayet keyifli ve en küçük motoru olan 1.2 TSI bile gayet yeterli performans sunuyor.. (Duster'dan oldukça üstün bu konuda)

Yeti ile ilgili bir detay daha vermek istiyorum..

Kendi kullandığım 1.4 TSI DSG Octavia'dan bile daha keyifli Yeti.. Octavia'nın yol tutuşunu ben gayet iyi bulurdum.. Ancak Yeti kullanınca Octavia artık o kadar iyi gelmemeye başladı bana.. Yüksek hızlarda Octavia ile giderken hızı aracın içindekiler fazlasıyla hissedebilirken, Yeti'de bu mümkün olmuyor..

Size şöyle bir örnek vereyim.. Yeti'de 160 km/s hızla giderken (şuana kadar yaptığımız en yüksek hız bu) arkadaşlar hızın 120 civarı olduğunu söylemişlerdi.. Aynı testi Octavia'da yaptığımızda 180km/s ile giderken (octavia'da ki en yüksek yaptığımız hız bu) arkadaşlar en az 160-170 km/s hız demişlerdi..

Tekrar konuya dönecek olursak performans ve fazla konfor aramayan, ekonomi peşindeki arkadaşlar yüksek bir araç kullanmak isterlerse Duster onların ihtiyacını karşılayacaktır.. Ama kaliteli ve güçlü bir araç isteyen kullanıcılar ikisi arasında kalırlarsa bence Yeti'yi tercih edecektir..

Yeti'nin tasarımı hakkında da bişey söyleyeyim.. Bu araç yırtıcı bir SUV görünümünde değil bunu kabul etmemek mümkün değil.. Ancak yol tutuşu, viraj avcısı olması ve iç mekan genişliği bu tasarımla sağlanmış.. Gayet kullanışlı bir tasarımı var bence..

Yeti'nin en büyük eksiğini en sona sakladım.. Bu bagaj ne yazık ki Yeti'ye yakışmıyor..

Yeti farklılığı ve bazı üstün özellikleri ile kendi segmentindeki marka ve modellerden daha üstün bir araç ama ne yazık ki pahalı.. ( Audi, BMW vs. markalar Skoda'nın rakibi değil arkadaşlar o yüzden top class markaları dışarda bırakarak değerlendirelim lütfen..)

Not: Haldex epey eleştirilmiş burada.. Ben en başta da belirttiğim gibi bu tip testlerden fazla anlamam.. Ancak 0-100 programında bu Haldex övüle övüle bitirilememişti.. Birde tüm Volvo'lar bu sistemi kullanıyormuş.. Böyle bir sistemin anıldığı kadar kötü olacağını düşünmüyorum..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Haldex elbette kötü değil, günümüz şehirleşen dünyasında elbette bir devinim niteliğinde ama bütün arazici ustalara sorun (pajerocular, landcılar, cruisercılar olsun) herkes dahil Haldex'in asla tatminkar bir arazi geri dönüşü veremeyeceği konusunda hemfikir. Bende.

Zira asla bir AWD değil. Bu büyük noksan. Ama ekonomi için iyi hoş güzel. Asfaltta AWD takılmak zaten mantıksız saçma olurdu. Tabi Haldex kavramanın sadece 2.0 TDI ile sunulmasıda kötü, gerçi 1.2'ninde o kadar kudreti yok. Yani 1.2 TSI 4x2 Yeti almış olmak sadece büyük ve yüksek bir araçtan öte bir şey değil. O cüsse ile 4x2 belki bir otomobilden farksız belki eylemsizliği yüksek olduğundan gevşek zeminlerde hafif bir otomobil kadar başaraılı olamayacak.

Yani arazi falan filan kıyaslaması 1.2 TSI 4x2 Yeti ile anlamsız işler :) 2.0 TDI kudretinde manuel şaftlamalı bir AWD olsa işte o zaman Yeti'ye basardım kozlarımı, Haldex bile tatminkar değilken boş muhabbet :)

Yeti güzel kalite araç, yerden yüksek patikamsı köy yollarına ideal ekonomik 10 numara araç. Keyfini çıkarmak, arazi işlerinde ipin ucunu kaçırmamak kaydıyla süper seçim.

DSG konusuna ise hiç giremeyeceğim vezirde eder adamı rezilde. Şans.