škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

castrol edge 5 30 c3 yag koydurdum sıkıntı olur mu?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı englishmuallim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar merhaba kafama cok takilan bir sorunum var 2011 tdi aracima
Casstrol edge 5 30 LL yerine yag degisen ustanin bu daha iyi performans
Verir demesine istinaden castrol edge 5 30 c3 model yag koydurdum. Bunula baglantili mi degil mi emin olmamakla birlikte aracimin uzun yolda kizdirma bujisi ariza lambasi yanip sonmeye basladi. Stop edip tekrar calistirinca sonuyor 70-80 km gidince tekrar yaniyor. Sonrasinda egzoz emisyon ariza isigiyla birlikte yanmaya basladilar. Acaba yag ile ilgili bir sikinti olabilir mi? Cunku araci yeni aldim ve uzun yoldan getirdim herhangi bi isik yanmamisti ben de sadece yag degisimi yaptirdim. Yardiminiza ihtiyacim var. Koydurdugum yag vw 5007 onayna sahip dgilmis sonradan ogrendim kitapcikta da bu onay olan yag koyun diyor acaba ariza bundan kaynakli olabilir mi? Yagi degistirsem sorun duzelir mi? Yoksa yagdan kaynaklanmiyor mu? Tesekkur ederim.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5W-30 LL yağı VW 502 00 normuna
5W-30 C3 yağı ise VW 504 00 normuna sahip.

Ama aracınız dizel ise alacağınız yağın minimum VW 505 normuna sahip olmasından dolayı 5W-30 LL alınmalıdır.

Veya en guzeli mobil 1 5-30 alin.
http://www.turbofsi.net/forum/showthread.php?34201-Castrol-EDGE-5W-30-C3-veya-Castrol-EDGE-5W-30-LL
(Baska bi yerden kopyalayip yapistirdim. Emek ve tavsiye hirsizligi olmasin.)
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2017, 18:15:10 Gönderen: mdindas »

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha iyi mi bilmem ama LL en uygunu. Ustanın önerdiği de kötü bir yağ değil tabi. Şurada bi tartışmıştık : http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=38351&highlight=Castrol+edge&page=2

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizel partikül filtreli araçlarda mümkün olan en düşük sülfatlanmış kül içerikli yağı kullanmakta fayda var. Gördüğüm kadarıyla bu bakımdan en iyi yağlar Mobil1 ESP 5w30, Motul X-clean + ve Eco Clean + ürünleri. Ayrıca bu içerik (sülfatlanmış kül, sulphated ash) ne kadar düşükse yakıt ekonomisi de o kadar iyi oluyor.

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yağdan değil de, EGR valfi sorunu gibi geldi bana biraz masraf açabilir şimdiden geçmiş olsun aynısı başıma geldi.
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sorun yağdan olabilir Castrolde tortu biriktirme sorunu var gözümle gördüm son 2 yağ değişimimde Mobil1 ESP 5w30 ve Liqui Moly Top Tec 4200 DPF 5W-30 5 Litre kullandım ikisinden de inanılmaz memnun kaldım. Birde yağ filtresi için dandik doctor falan gibi markalar kullanmayın orjinal parça koduna göre Bosch un filtresini alın Superb 1.6 TDI CAY motor için parça kodunu sitesinden bulabilirsin.

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ filtresinde nazicaze tavsiyem orjinalden asla ama asla şaşmayın. Gidin yetkili servisten 20-25 TL fazla verin ama muhakkak orjinal ürün alın. Hava, polen, yakıt filtreleri başınıza çok fazla bela açmaz ama yağ filtresi çok büyük dertler açabilir.

Yağ konusunda yıllarca Mobil1 ESP 5w30 kullandım asla pişman olmadım. Hem dizelde hem de benzinli 1.4 TSI'da canavar gibiydi. Subaru ile birlikte Motulla tanıştık. O da çok iyi, Liqui Molly keza çok iyi ancak pek bilinmiyor.