škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ani frende fren tutmama sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mumin42

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende Fabia II 1.2 HTP var. Sorunum araba bazen giderken ani fren yapınca fren hiç tutmuyor ve araba boşa çıkıp gidiyor. Aynı arabadan bir arkadaşımda da var o da bu sorundan muzdarip. Zaten bu yüzden kaza yaptı. Bu başıma 6-7 kere geldi. Servise götürdüğümde bilgisayara bağlayıp baktılar sorun yok dediler. Arabaya binilerek test edildi. fakat test sırasında kesinlikle fren tutmayarak boşa çıkma olmadı. Frenin bazen tutmayarak boşa çıkma sebebi nedir. Arabanın neyine baktırayım neyini değiştireyim. Fabia II lerin bu bir güvenlik sorunumu acilen bilgi verirseniz memnun olurum.

Çevrimdışı SrTyS

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bugüne kadar böyle bir sorun yaşamadım. umarım da yaşamam.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fren hidrolik bir sistemdir. Bosa cikmasinin (frene basiyorsunuz pedal asagi iniyor ama tutmuyor durumunun) tek bir aciklamasi olabilir o da hidroligin bosalmasi durumudur, buna da frenin patlamasi denir zaten.

Ancak boyle bir durumda teknik mudahale olmaksizin frenin eski saglikli haline donmesi imkansizdir.

Aklima lastiklerinizin kotu olmasi ve bazi durumlarda yola iyi tutunamamasi ve abs yi acmasi geliyor. Bu ikisi birlesince arabanin freni neredeyse hic tutmuyormus hissi verir.

Fren tutmuyor dedigiiniz durumlarda tirrrrttrrt diye bir ses ve pedalda tepme hissediyor musunuz?

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Sanki abs devreye girip uzama sorunu gibi geldi bana da.

Vag'da pek olmamasi lazim, lastiklerden kaynaklanabilir belki.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sorun absnin erken devreye girip fren mesafesinin uzaması. Bizzat yaşıyorum. 2014 yılında 2014 uretim petlas pt741 aldım. Lastikten sonra acaba kesilirmi dedim absnin erken devreye girmesi devam etti. Fren hidroliği, on balatalar ve arka kampana ayarı yapıldı yine aynı yine aynı değişen hicbirsey olmadı. Baska frenciye gittim test ettik evet biraz erken giriyor dedi. Lastik markası ne diye sordu, petlas deyince olmaz lastigin sert cevabını aldım. Lastik hakikaten sert. Önceki aracım Golf4 de goodyear lastik kullandım gayet yumusaktı. Golf4de abs bozukmu diyordum 3 yılda iki defa absyi devreye sokabildim. Velhasıl fabiada frenlere güvenip atraksiyon yapamıyorum. Şehir içinde gayet sakin kullanıyorum.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Su meseleee romi ve fabia2 lerde abs nin gereginden fazla hassas olmasi durumu.

Isin ehli birisi hassasiyetini dusurecek onun. Aman diyim kurcalamayin kurcalatmayin bilmeyen adama cok is alirsiniz basiniza. Assadan abs sensorlerinin tur sayisiyla alakali bir ayar bu. Bilgisayardan da adaptasyonunu yapacak. Sonra bir de guzel bir lastik alacaksiniz petlas falan degil. Bridgestone michelin continental vs. Hos bir lastik olsun mumkunse.

Hala daha da ayni sorunu yasiyorsaniz doogru ileri surus teknikleri egitimine. Limit fren yapmayi ogreniyorsunuz ;)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vestinghouse ye giden vakum hortumunu da kontrol ettirin, çatlak falan varsa vakum değişken olup, bahsettiğiniz durumlara neden olabilir; bununla beraber benim arabada da ABS, umduğumda erken giriyor devreye, 16 lık 205 taban yazlık yeni lastiklerde farkettim, 15'' 185 kışlık lastiklere geçtim, lassa marka, onlarda da yazlıktaki kadar olmasa da umulandan erken çalışıyor abs...
Doğukan'ın söylediği Vag Com da sensör algılama seçeneğini, bilen birine ayarlatmak bence de mantıklı...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı izzet55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı durumdan bende muzdaribim her zaman olmasada zaman zaman yüksek hızlarda abs devreye giriyor sorun yok ama tırrtttt diye bi ses geliyor bizim jettada öle değil tak tak tak diye ses geliyor durduruyor ama sanki bunda abs kayıyor gibi balatalar yeni takıldı dedi aldığım kişi alışma süreci olabilir diye şuanlık birşey yapmıyorum kontrolede götürmedim  1 2 kez başıma geldi sadece

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;546326
Su meseleee romi ve fabia2 lerde abs nin gereginden fazla hassas olmasi durumu.

Isin ehli birisi hassasiyetini dusurecek onun. Aman diyim kurcalamayin kurcalatmayin bilmeyen adama cok is alirsiniz basiniza. Assadan abs sensorlerinin tur sayisiyla alakali bir ayar bu. Bilgisayardan da adaptasyonunu yapacak. Sonra bir de guzel bir lastik alacaksiniz petlas falan degil. Bridgestone michelin continental vs. Hos bir lastik olsun mumkunse.

Hala daha da ayni sorunu yasiyorsaniz doogru ileri surus teknikleri egitimine. Limit fren yapmayi ogreniyorsunuz ;)

Konyada elektrikcime bu konudan bahsettim. Abs hassasiyeti ayarlama olmadığında ısrar etti. Teste çıktık abs sensorlerinden gelen bilgilerin normal olduğunu söyledi. Bunu yapan biri tarif etse veya yabancı kaynağa yonlendirse ben elektrikcime yol gosterebilirim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O adam yok diyorsa oldur Allah yaptiramazsiniz o isi. Baska elektrikci hatta frenciler gezin

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
benimde başıma geldi, sonra açtım arabanın servis kitapçığını okudum, aracım 2011 model bu arada. 2 yılda bir fren hidrolik sıvısının değişmesi gerektiğini öğrendim.

Daha önce servisine gittiğimde her şey normal demişlerdi.

Sonra tanıdık bir bosch bayine gittim, arka kampanaların ayarının yapılması gerekiyormuş yaptılar,
ön balatalarında 1000 km lik ömrü kalmış değiştirdiler, hidrolik sıvısını da değiştirdiler.
1 aydır kullanıyorum bi sıkıntı görmedim,
aracın fren tepkileri bile değişti, sürekli aynı aracı kullanınca bazı şeyler normalmiş gibi geliyor.

Bu arada hidrolik sıvısını üstten ilave edelim vs. derlerse kabul etmeyin, özel cihazı ile çekip yeniliyorlar.