škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Düşük devirde uğultu ve titreme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Aracımda beni rahatsız eden bir durumla karşılaştım. Düşük devirde, gaza bastığımda araçta hafif bir titreme oluyor ve boğuk bir ses, uğultu geliyor. Bu sesi şu şekilde tarif edebilirim; arnavut kaldırımlı bir yolda giderken gelen o uğultuya benziyor. Yaklaşık 2000 deviri geçince hiçbir sıkıntı yok. Özellikle yokuşlarda daha da belirgin oluyor. Kavrama ya da turbo aklıma gelen noktalar oldu. Araç yeni, 1.0 TSI DSG. Aynı sorunu yaşayan ya da fikri olan var mı? Teşekkürler.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.0 veya 1.2 tsi larda farklı turbo sesleri var sizinki hangisi bilmiyorum ama yüksek ihtimalle turbo sesidir diye tahmin ediyorum. Bende de aracı ilk çalıştırdığım zaman oluyor bazen beş on sn sürüyor.

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;633677
1.0 veya 1.2 tsi larda farklı turbo sesleri var sizinki hangisi bilmiyorum ama yüksek ihtimalle turbo sesidir diye tahmin ediyorum. Bende de aracı ilk çalıştırdığım zaman oluyor bazen beş on sn sürüyor.

Bahsettiğim gibi boğuk bir ses. Turbo benim de aklıma geldi ama emin olamadım.Hafif bir titreme de olunca kavramadan şüphelendim. Dediğim gibi özellikle yokuşlarda daha hissedilir oluyor ama tüm vites ve yollarda da gerçekleşiyor. Sadece alt viteslerde değil. Devir düşükse, hangi viteste olursa olsun gaza basınca 2000 devirde değilse bu durum gerçekleşebiliyor. Tam turbonun devreye girme aralığı olduğu için dediğiniz gibi turbo olabilir ama böyle boğuk bir ses yapıyor mu turbo ben de bilmiyorum.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hemen hemen aynı durum ilk çalıştırınca oluyor bende o da bazenn

Çevrimdışı ckeskin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 1.0 TSI DSG Octavia var. İki aydır kullanıyorum ve bahsettiğiniz gibi bir uğultu veya titreme hiç yaşamadım. Servise danışmanız da faydalı olabilir.

Çevrimdışı sonadanalı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ismail91;633672
Merhaba arkadaşlar,

Aracımda beni rahatsız eden bir durumla karşılaştım. Düşük devirde, gaza bastığımda araçta hafif bir titreme oluyor ve boğuk bir ses, uğultu geliyor. Bu sesi şu şekilde tarif edebilirim; arnavut kaldırımlı bir yolda giderken gelen o uğultuya benziyor. Yaklaşık 2000 deviri geçince hiçbir sıkıntı yok. Özellikle yokuşlarda daha da belirgin oluyor. Kavrama ya da turbo aklıma gelen noktalar oldu. Araç yeni, 1.0 TSI DSG. Aynı sorunu yaşayan ya da fikri olan var mı? Teşekkürler.

benim aracım 1.0 tsi manuel, aracı ilk çalıştırdığımda biraz gürültülü çalışıyor, ve sürüş esnasında da dışarıdan ses dizeli andırıyor, galiba araçlarımız 3 silindirli olduğundan kaynaklanıyor bu ses, sizinde çalışma sesi biraz gürültülü  mü?

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sonadanalı;633822
benim aracım 1.0 tsi manuel, aracı ilk çalıştırdığımda biraz gürültülü çalışıyor, ve sürüş esnasında da dışarıdan ses dizeli andırıyor, galiba araçlarımız 3 silindirli olduğundan kaynaklanıyor bu ses, sizinde çalışma sesi biraz gürültülü  mü?

3 silindirli olduğu için dizel benzeri bir ses çıkarması normal. Aynı durum bende de var. Yukarıda bahsettiğim biraz daha farklı bir durum. Yarın sabah servise göstereceğim. Hem bir test sürüşü yapacağız hem de var olan bir test aracına binip karşılaştırma yapacağız. Bakalım ne yorum yapacaklar.

Çevrimdışı _ahmet_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ismail91;633672
Merhaba arkadaşlar,

Merhaba,
benzer uğultu ve titreşimi bende yaşıyorum. aracım 1.0 tsi DSG. bende bu uğultu kalkışlarda seri hızlanmak istediğimde oluşuyor gibi. Birde uğultu sırasında gazdan ayağımı çekersem kesiliyor gaz verince oluyor gibi geldi. Konunun takipçisiyim. Servis deneyiminizi de paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: _ahmet_;633847
Merhaba,
benzer uğultu ve titreşimi bende yaşıyorum. aracım 1.0 tsi DSG. bende bu uğultu kalkışlarda seri hızlanmak istediğimde oluşuyor gibi. Birde uğultu sırasında gazdan ayağımı çekersem kesiliyor gaz verince oluyor gibi geldi. Konunun takipçisiyim. Servis deneyiminizi de paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Sanırım sorun aynı. Düşük devirde hızlanmak için gaza basınca bu uğultu geliyor. Dediğiniz gibi gazdan ayağımı çekince kesiliyor. Aynı şekilde 2000 devir bandını geçince de uğultu kesiliyor. Yarın sabah servisten gelecek cevaba göre sizleri de bilgilendiririm.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.0 TSI'ın en büyük dezavantajı 3 silindir olmasından dolayı titreşim problemi. 4 silindirlerde titreşim sönümleniyor, ancak 3 silindir araçlarda bu pek mümkün değil. Octavia ve üst segmentlerde bu titreşim yalıtım ve araç ağırlığından pek hissedilmiyor.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turbo bandı 2000 devirde başladığı için o devre kadar atmosferik motor gibi çalışıyor, gaza basınca yük biniyor ve gücü yetmediği için uğultu geliyor.

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın titremesi yeterli gaz verilmediğinden. Yol durumu ve yokuş önemli etkenler. İhtiyacı olanı verirsen ne titreme var ne de uğultu. Aynı şeylerle ben de her gün yoğun trafikte karşılaşıyorum aracımda. Gaz veriyorsun tam hızlanacaksın hop duruyorsun. Bunun için de az az gaz veriyorsun bu seferde araç titriyor. E araç hızlanamadığından uğultu da yapıyor. Bence normal.

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar öncelikle tüm yorumlar için teşekkürler. Servise gidemedim, iş sebebiyle il dışına çıkmak durumunda kaldım. Söyledikleriniz çok doğru, turbo çalışıp arabayı yürütene kadar zorlandığı için uğultu oluyor, gaz yetersiz geliyor. Sanırım ben biraz evham yaptım. Gaza biraz daha fazla basınca yürüyüp gidiyor zaten dediğiniz gibi. Sanırım servislik bir durum yok :)

Çevrimdışı Seyyah_gk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun Ekim çıkışlı dsg style aracımda da vardı . 80 km yol kat edip Bursa sertepe servisine götürdüm.  Sıfır araçlarda normal olduğunu belirterek geri yolladilar. 2 hafta geçtikten sonra bu sefer egzoz gazı kontrol sistemi arıza ışığı yanarak tekrar başladı. Bu sefer yol yardım ekibini arayarak yardım talebinde bulunarak götürdüm aracı. Sanırım yol yardımın etkisinden olsa gerek daha fazla incelediler. Aracın bir yerlerinde ki soketlerin gevsedigini söylediler ve düzelttiler. Şimdilik sorun yok.  Bu sorun için 2 kere servise gitmek zorunda kaldım (320 km).  Götürdüğünüz servise dikkat edin başlarından savmaya çalışabilirler.

Çevrimdışı _ahmet_

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: firat1337;633877
Aracın titremesi yeterli gaz verilmediğinden. Yol durumu ve yokuş önemli etkenler. İhtiyacı olanı verirsen ne titreme var ne de uğultu. Aynı şeylerle ben de her gün yoğun trafikte karşılaşıyorum aracımda. Gaz veriyorsun tam hızlanacaksın hop duruyorsun. Bunun için de az az gaz veriyorsun bu seferde araç titriyor. E araç hızlanamadığından uğultu da yapıyor. Bence normal.

Mantıklı. Zaten manuel araçlarda motorun yüksek viteste düşük devir çevirdiği zamanlardakine benzer bir titreşim, sadece biraz daha zarif ve hafif olanı. DSG drive modda iken ekonomi adına erken yükseltiyor vitesi. Verdiğimiz gaz yeterli gelmiyor olabilir yüksek vites için. S modda bu titreşim olmadı bende.