škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Cam Filmi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaslar cam filmi dusunuyorum bende 1-2 arası :)) film vardı ama solaunca 0.5 e dustu :D ...Cam filmi arkaya 2 on tarafa 1 numara dusunuyorum cesitli markalar var Llumar 3M vb. Fiyatlar 80 den baslayıp 500 lere cıkıyor bildigim. Cok abartıya gerek kalmadan hangi markayı onerirsiniz ya da markasız 80 e takılanlar da iyi midir? UV ye karsı dayanıklı mıdır zaten birkac sene idare etmesi bile yeter bu fiyata diye dusunuyorum. Bir de polis olayı var ama simdi hemen hemen filmsiz arac yok gibi...Eskisi gibi ceza olayı cok yok sanırım.

Ankara'da uygun fiyata cam filmi ceken yer var mı bildiginiz ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçen hafta kuzen filmden ceza yemiş  :)

İyi bir marka solmaz, Llumar gibi, 3M gibi

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Rüzgarlı sokakta 3M yetkili servis var.

Bir de Konya yolu üzerinde bir yer var, ismini hatırlamıyorum ama dışarıdan bakınca iyi bir yere benziyor. aşti ile gazi hastahanesi arasında kalıyor aşti tarafında, sanırım mevlana bulvarı diye geçiyor orası :D

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;384096
Geçen hafta kuzen filmden ceza yemiş  :)

İyi bir marka solmaz, Llumar gibi, 3M gibi

Birde ceza olayı var :) Llumar hem daha iyi sanırım fiyat daha uygun 3m den birkac yere sordum da.

Alıntı yapılan: CC03;384102
Rüzgarlı sokakta 3M yetkili servis var.

Bir de Konya yolu üzerinde bir yer var, ismini hatırlamıyorum ama dışarıdan bakınca iyi bir yere benziyor. aşti ile gazi hastahanesi arasında kalıyor aşti tarafında, sanırım mevlana bulvarı diye geçiyor orası :D

Rüzgarlı da ki 3m e sordum cok asırı fiyat istedi sonra illa getir yapalım dedi arkadas 450 TL fiyat uzerinden yuzde 15 indirimle 380 e indi yine pahalı oldugunu soyleyince daha da birseyler yapabilecegini iletti arkadas. Llumar daha uygun sanırım :)

Bu arada Llumar Çağrı yapı ile de gorustum 350 taksitli 300 pesin odeme ile yapabileceklerini ilettiler :)
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2012, 11:34:30 Gönderen: skoda_tudor06 »

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
Cam filmi için 400-500 lira harcamak gereksiz.
Polis denetiminde sökmek zorunda kalınırsa zarar büyük olacaktır.
Arka cam için 3M olması iyi olur, kalitesiz film sökerken rezistans a zarar verebilir marka olması en azından bu sorun için garanti sağlayacaktır.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En iyisi Lumar ama harbi olan Lumar, piyasada çok çakma Lumar var. 100-150'e Lumar olmaz zaten ama bencede pahallı filme gerek yok, çünkü film tonu rengi ne olursa olsun filmin kendisi yasak. Fiyat/performans bir film iş görür lakin rezistans kısmını katılıyorum, kötü filmler zarar verebiliyor.

Çevrimdışı Gearbox

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracımda 3 yıldır film kullanıyorum herhangi bir solma vs yapmadı. 200 tl ye yaptırdım cepanın altındaki yerde çok memnunum. Yaptırdığımız yer babamın bir arkadaşının işçilikleri filan güzel isterseniz bir gün gidip konuşun.

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cam filmi seven sürücülere bayram müjdesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, büyük talep olmasına rağmen, yasak olduğu için araçlarına cam filmi uygulatamayan sürücüleri sevindirecek bir çalışma başlattı.

İlgili kurumların bir araya gelerek yapacakları çalışma sonucunda, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bakanlık, araç sürücülerinin büyük bölümünün istemesine rağmen, güvenlik amacıyla yasak olduğu için kullanamadığı cam filmleri konusunda çalışma başlattı.

Çalışmalar sonucu konu, Motorlu Araçlar Teknik Komitesi (MARTEK) gündemine taşınarak değerlendirildi.  
BOŞ YERE CEZA YEDİM
Geçtiğimiz gün stüdyodan eve dönerken trafik polis tarafından çevrilen ve araç camlarındaki koyu renk film yüzünden ceza kesilen Kendi, duruma isyan etti. Orijinal camların koyu olduğunu, aracı o şekilde satın aldığını ve üzerinde hiçbir oynama yapmadığını söyleyen şarkıcı, “Boş yere ceza yedim, ona yanıyorum” dedi

Daha sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili kurumların (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Standardları Enstitüsü) katılım sağladığı, otomotiv sanayi sektörünü temsilen ise Otomotiv Sanayi Derneği'nin yazılı görüş beyan ettiği toplantılar gerçekleştirildi.

Toplantılar sonucunda, konuyla ilgili olarak ivedi şekilde düzenleyici mevzuat oluşturulması ve şu an uygulanan yasaklayıcı mevzuatın da cam filmlerinin geçirgenlik oranlarının yasal sınırları dikkate alınarak, tekrar düzenlenmesine karar verildi. Bu amaçla çalışmalara da hız verildi.

Firmaları TSE yetkilendirecek  

Mevzuat hazırlanıp yürürlüğe girdiğinde, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Konuya ilişkin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) görevlendirilecek ve TSE, cam filmi uygulaması yapmak isteyen firmaların yeterliliklerini değerlendirip, bu firmaları yetkilendirecek.

Böylece araç sürücüleri trafik kontrol noktasına ya da muayene istasyonuna giderken, cam filmlerini sökmek zorunda kalmayacak.

Diğer yandan bu uygulama ile araçlarda enerji verimliliği sağlanmasının yanı sıra ülkenin cari açığına da pozitif katkı sağlanacak.

İç piyasa canlanacak, yakıt tüketimi düşecek

Türkiye'de gerçekleştirilen cam filmlerinin hemen hemen tamamı ithal ediliyor. Bu ithalat, direkt yurt dışında yerleşik üretici firmadan alınıp, üretici markası ile piyasaya sürülmesi ya da yurt dışında yerleşik üreticilere imalatını yaptırıp, firmanın kendi markası ile piyasaya sürülmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Cam filmi uygulaması yasak olduğu için bu işi yapabilecek üreticiler de imalattan kaçınıyor. Uygulamanın serbestleşmesi halinde yerli üreticinin de önü açılmış olacak.

Bu arada, yetkililer, yapılan deneylerde cam filmi kullanan araçlarda klima kullanımının yüzde 37 oranında azaldığı, güneş ısısının araç içine girişinin yüzde 61, zararlı ultraviyole ışınlarının da yüzde 98 oranında engellendiği, klima ısı yükünün ise yüzde 50 düşürüldüğünün görüldüğünü ifade ediyor.

Bu sayede, araçlardaki yakıt tüketimi de düşmüş oluyor.

Mevcut durum

Şu anki mevzuata göre, cam filmi kullanan araçlar, araç muayene istasyonlarında “hafif kusur” kapsamında değerlendiriliyor, herhangi bir trafik kontrol noktasından geçmeleri halinde ise para cezasından trafikten men cezasına varan ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

Araçlarda güneş ısısının etkisiyle sıcaklığın yükselmesi sonucunda ya araç klimasının çalıştırılması ya da camların açılarak seyahat edilmesi durumları ortaya çıkıyor. Her iki durumda da yakıt sarfiyatında ciddi değişimler meydana geliyor. Bu durum milyonlarca aracın seyir halinde bulunduğu ülkenin cari açığı için önem arz ediyor. Cam filmi uygulamalarının, ışık geçirgenliğini düşürmek için kullanılmasıyla araç içerisindeki ısının yükselmesinin önlenmesi, bu sayede enerji verimliliği konusunda da hassasiyetin en üst düzeyde hissedilmesi sağlanmış olacak.

Öte yandan, şu anki durumda renkli cam kullanan araçlara uygulanmayan yasağın, cam filmi kullanan araçlara uygulanması da ayrı bir tartışma konusu oluşturuyor.

http://www.hurriyet.com.tr
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2012, 22:52:50 Gönderen: skoda_tudor06 »

Çevrimdışı SYSOP

• Kıdemli DT Üyesi
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Zaten cam filmi yasak değildi.
Mevzuatın uygulanmasında hatalar vardı.
Son şu Sakaryalı(yanlış hatırlamıyorsam) Avukat olayında da ortaya çıktı ki mevzuatta yazılı olan şey "sürücünün görmesini engelleyecek derecede film,koruyucu vs. olması"
Ama tabi şu "görüşü engelleyecek derece" polisten polise göreceli olduğu için keyfi bi uygulama almış başını gitmiş :)
Bence 1-2 numara film normal hem görüşü engelleyecek seviyelerde değil.

Ayrıca ben 3M için o kadar para istediklerine şaşırdım daha ucuz diye biliyordum..Marka olarak 3M i tavsiye edebilirim.

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben aracı aldığım gibi direk lumara çektim 1 yıldır kullanıyorum en ufak çizik solma yok 2 numara yaptırdım bence 2 numaranın üzerinede çıkmayın derim hatta şöför ve yanındaki cam 1 numara olup diğerleri 2 numarada olabilir 350 tlye yaptırmıştım 10 yıl garantili tavsiye ederim.

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aractaki eski cam filmi en kolay nasıl cıkarılır ozellikle rezistanslı arka cam ?

Çevrimdışı Acar

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda_tudor06;405478
aractaki eski cam filmi en kolay nasıl cıkarılır ozellikle rezistanslı arka cam ?

bu cevabı bende merakla bekliyorum

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: skoda_tudor06;405478

Rsiki alıp yapışacaksın bir ucundan, öncesinde fönle ısıtmak faydalı olabilir

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
buhar ile sokuyor lar burda ama tecrübe de gerek yanlıs bir uygulama sonucu kötüye götürebilir

[YOUTUBE]07znTc124sE[/YOUTUBE]

Burdada baya zahmetli bir sokme durumu var :)

[YOUTUBE]HiF55v0g7Ms[/YOUTUBE]