škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç Tavsiyesi Octavia 1.0 & Octavia 1.6Tdi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ErginD

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Değerli arkadaşlar Focus 1.5Tdci Power Shift aracım var.  Fakat diz mesafesi ve Bagaj hacmi konusunda yetersiz kalıyor. O yüzden çok da zorlanmadan Octavia'ya geçmeye karar verdim. Yılda 20-25bin km yol yapıyorum. 2 seçenek arasından hangisini tavsiye edersiniz. Araçları test etme imkanı bulamadım. Buradaki bayide maalesef 1.0 test aracı da yokmuş. Sizlerin de fikirlerini almak istedim. Siz olsanız bu km'lerde hangisini tercih ederdiniz?

Ayrıca 2 seçenek ekleyeyim.
2017 model makyajlı  9.000 km'de 1.0 TSI DSG Style Paket 100bin
2015 model 15.000 km'de 1.6tdci Dsg Style Paket 100bin
Sizce hangisi daha mantıklı, diyelim ki 1-2 sene sonra satacağım aracı.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2018, 09:55:33 Gönderen: ErginD »

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bende yılda 20 bin ve biraz üzerinde yol yapıyorum tercihim TDI'dan yana oldu.
 1.0 TSI'da az yaktığı söyleniyor kullananlarda var fakat yıllık bu kadar fazla Km'nin karşılığı en iyi TDI'dır.
 Kafanız rahat olsun tercihiniz TDI'dan yana olsun :)

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.0'ın MTV olarak avantajı da var. Bu kişisel tercih biraz da, 6 liradan benzin almak üzmez beni derseniz, litre olarak 1 litre koyun Tdi üstüne sadece.

Ben olsam arabayı değiştirmezdim, dizel otomatik Focus dar da olsa işinizi görür bence. :)

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ErginD

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erkki;635507
bende yılda 20 bin ve biraz üzerinde yol yapıyorum tercihim TDI'dan yana oldu.
 1.0 TSI'da az yaktığı söyleniyor kullananlarda var fakat yıllık bu kadar fazla Km'nin karşılığı en iyi TDI'dır.
 Kafanız rahat olsun tercihiniz TDI'dan yana olsun :)

Teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: HasanK;635508
1.0'ın MTV olarak avantajı da var. Bu kişisel tercih biraz da, 6 liradan benzin almak üzmez beni derseniz, litre olarak 1 litre koyun Tdi üstüne sadece.

Ben olsam arabayı değiştirmezdim, dizel otomatik Focus dar da olsa işinizi görür bence. :)

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslında benzin ve dizel arasında pek fiyat farkı kalmadı zaten. Bu konuda Dizellerin eli zayıfladı ama hala bir miktar avantajlı. Fakat benzinli motorun da konfor artısını geri plana itmemek gerek.  Şuan burada opet fiyatlarına göre 5,97 kurşunsuz benzin 5,33 diesel. Bu arada belki tepki gelir diye yazmamıştım ama bu öneri gelince cesaretlendim. Focustan ben aslında inanılmaz memnunum, hem performans olarak hem ekonomi olarak tam olarak istediğim araç 1 yıldır kullanıyorum ve  gerçekten sürüş kalitesi olarak da çok keyifli. Fakat gerçekten aile için yetersiz. Her sene 2 kez Didim, 2 kez istanbul,  1 kez de Gaziantep'e gidiyorum Samsun'dan. Büyük oğlumun ön koltuğu işgali hanımı arkada zora sokuyor. Oda oğluna kıyamıyor. Bana sarıyor. :) Zaten yeni kasa Focus hacim olarak iyileştirilmiş olursa 1 yada 2 sene sonra Focus'a dönerim gibi geliyor ama kullandıkça Skoda buna izin vermeyebilir de tabi.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Focusta ki en güzel kombinasyona sahipsiniz bende şirket aracı olarak kullanıyorum aynı aracı ve bu seriliği performansı ne 1.0 tsı da nede 1.6TDI da bulabilirsiniz. Ben yerinizde olsam 1.4 150 lik makyajsız A7 lere bakardım. He derseniz ki gidişi benim için önemli değil normal gitsin yeter o zaman 1.0 TSI almak daha mantıklı.

Yüksek km li dizel bir aracı satmak benzinliyi satmaktan daha zor.Dizel için eğer borca girecekseniz fazladan ödeyeceğiniz bir mebla var bunun faizi vs si bence mantıklı değil bu devirde.Arasından kendinize göre en idealini seçebilirsiniz.

Çevrimdışı ErginD

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dün Octavia 1.6'yı ve Rapid 1.0 95 hp'yi test ettim. Açıkcası 1.6 octavia performans olarak focustan biraz geride kaldı. Fakat benim 38 yaşından sonra peformanstan çok konfora ihtiyacım var. Konfor olarak da Focusun hacimsel sıkıntısından başka şikayetim olmamasına rağmen Octavia gerçekten tatmin ediciydi. Maalesef ellerinde Octavia 1.0 olmadığından test etme şansım olmadı yine de benzer diye Rapid 1.0'ı test edebildim. Rapid benim tercih edebileceğim bir araç değil fakat 1.0 motor için 95 hp güç bile oldukça yeterliydi. Burdan Asal Otomotiv Skoda müdürü aynı zamanda arkadaşım Turgut Yılmaz'a da desteği ve yardımseverliği için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dizel 55 lt ile 850 km 55 lt benzin ile 650 km yol yapıyor Ankara içi. En önemli fark bu dizel benzinde.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her iki arac ayni fiyatta oldugu icin kesinlikle dizel alin kafaniz rahat olsun. Yilda 20bin km isi dizelle benzinli aracin fiyat farki goz onune alindiginda, dizele verilen fazladan paranin ne kdr zamanda amorti edilecegi hesaplanirken kullanilir.

Arada fiyat farki yoksa dizel her zaman avantajlidir. Perf konusunda da 1.6TDI unitenin onu 1.0TSi a gore daha acik. Sadeve yazilimla 150hp 310nm civarinda cok keyifli bir arac oluyor.