škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Atiker lpg ve motor ariza lambasi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şahsi fikrim, kısaca,

Bu motor arıza ışığı hemen hemen çoğu LPG kullanan ve lambda (oksijen)sensörü bulunan, aynı zamanda nispeten yüksek km li her model ve marka araçlarda yaşanan bir durum. Bu sebeple edindiğim tecrübe,

1- Eğer performans kaybı yoksa muhtemelen sensörlerden biri uyarı veriyordur.
2- Eğer uyarıya birlikte araçta titreme, gaz yememe v.s sorun da baş gösteriyorsa seçenekler
     A) LPG sisteminin doğru uygulanmaması veya doğru ayarın yapılmamış olması
     B) Ateşleme sisteminde mevcut bulunan ancak LPG dönüşümü sonrası suyüzüne çıkan elektrik arızaları (ateşleme bobini, buji, buji kablosu ki bunlar arıza kodu olarak silindir ateşleme hatası verir)
     C) LPG filtrelerindeki tıkanıklık sebebiyle gaz basıncının düşmesi ki bu da muhtemel silindir ateşleme hatası verir
     D) Kaliteli gazın kullanılmayışı. Her ne kadar büyük yakıt firmaları Avrupa standartlarında gaz verse de, ben derim ki burası Turkiye.

Ilk aklıma gelenler kısaca böyle, çözüm ise bunların kontrolü/değişimi, bir OBD cihazı alıp her yandığında söndürmek veya geçenlerde octavian kullanan bir taksici abinin dediği gibi yapmak, Ne? Işık mı yanıyor?

Çevrimdışı sencer025

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hocam bende de 2004 octavia collection plus var yeni aldık 200 km falan bindik ama motor arıza ışığı hiç sönmedi biraz araştırdım lpg ayarı yapılmalı dediler acaba lpg ayarları yaptırınca ışık sönermi ya da şu anda ışığın yanması daha ciddi bir sıkıntıya yol açar mı teşekkür ederim..
Skodaya önyargım vardı çünkü çocukluktan beri toyota biniyorduk ilk defa başka marka araba aldık ama gerçekten motor mekanik toyota kadar olmasada konfor donanım olrak 2010 toyota da olmayan şeyler var bu da içimden geldi yazdım öyle saygılar sevgiler

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Surekli yanmasi degilde kullanirken yanip sonuyor olmasi tehlikelidir. Gaz her aracin bas belasi.

Çevrimdışı hakangemini

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
LPG sistem elemanlarında sorun yoksa (regülatör, ECU, filtre, enjektör) gaz ayarınız doğru yapılır ve Lambda sensörünüz de arızalı değil se motor arıza ışığı sönecektir. Aracı VAGCOM ile bağlayıp arıza teşhisine bakılırsa zaten sorunun nereden kaynaklandığı daha netleşecektir.

Çevrimdışı ozrace

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bizim octavia'yada nazar değdi ve yaklaşık 1000-1500km sonra arıza lambası yakmaya başladı.tespitler sonrası oksijen sensörünün arızalı olduğu anlaşıldı ve hiçde ucuz olmayan (225TL'cik) bosch marka sensör ile değiştirildi.2 gün sorunsuz kullandıktan sonra tekrar yandı.ustayı aradım Bayram dolayısı ile ancak pazartesi götürebileceğim.Usta'nın söyledikleri içimi ürpertti,sensör değilse beyinden vb... olabilir demişti.
İnşallah ciddi bişey çıkmaz,biraz pimpirikli biriyim,ışık yanıyorken arabayı kullanırken geriliyorum...
birde bu tür araçlarda,octavia,bora,golf... aynı sorunu yaşıyor,woswogen bunun için bişey yapamıyormu anlamış değilim.ne bileyim örneğin bir yazılım geliştirebilirler ve aracı lpg ye uyumlu çalışmasını sağlayabilirler,yanlış düşünüyorsam düzeltin...

Çevrimdışı tumer

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2009 jetta 1.6 bse motor aracima atiker taktirali 13 ay 20000 km oldu ne ariza ışığı yakti ne bir problem yapti. Hiç filtre degistirmedim. Lpg yide nerde ucu bulursam ordan alırım.  Maşallah deyin nazar değmesin :-)
Using Tapatalk