škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

TDI' mı TSI' mı, Octi' mi Golf' mü ?

crash · 48 · 14131

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İş-ev arası gidiş geliş 35 km yol yapıyorum.Bunun gezmesi tozması var günde 40 km desek yılda 12000 km yol yapar.Valla benim aslana 50 TL benzin koyuyorum bugün baktım 220 km yol yapmışım.Benzin masrafı aylık 200 TL fena koyuyor valla :) Bende düşündüm taşındım muhtemelen 1 ay içerisinde siparişi geçmeye karar verdim.Acelem yok beklerim 2-3 ay sorun değil.Şimdi burda önemli olan nokta şu.Yılda yapacağım yol belli onu 15000 km desek dizel almaya değer mi ? Benzin ocağıma incir ağacı dikicek gibi.İlk defa annemden dizel al lafı duydum bugün :) Şimdi gelelim asıl önemli konuya.Arkadaşlar bu iki araç dışında başka bir araç düşünmüyor gibiyim.Yani şöyle söyleyim size doğuş grubu dışında almayı düşünmüyorum çünkü çalışanı olduğum için indirimli alacağım aracı.Gerçi çok bişe değil ama olsun :) Leon kasa değişebileceği için düşünmüyorum.A3' de o kadar para bayılmam değmez.Düşündüğüm araçlar Golf Highline TDI veya TSI, Octavia Elegance TDI veya TSI.Golf' ün düz vitesi fiyatına Octi DSG alınabiliyor.İkilimde kaldığım asıl noktada bu zaten.Fakat gel gelelim Highline biraz daha donanımlı bir araç.Mesela ön park sensörleri, dokunmatik ekran, alcantara deri döşeme, led stoplar, diz havayastığı vs gibi.Ama Elegance' dada düz vites olsa dahi ESP ve Hill hold standart.Burda çıkan karara göre siparişimi vereceğim arkadaşlar.Bu yüzden önerileriniz ve nedenleriniz benim için çok önemli.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ayda 50-100 TL'nin hesabını yapıyon? 207 gibi upucuz bi arabayı verip yukarda yazdığın pahalı arabaları alıyon? Ben bir iktisatçı adayıyım efendiiiii, boşversene sen yakıtı km hesabını, iyi araba istiyom desene şu işe :D

Abi 20 gün arabaya binerim, ayda 1000-1200 km yol giderim yakıt masrafım aylık 120 TL'yi geçmez, nik nik'' :) Var git kararını sen ver.
Ekstreler ve km sayaçları yalan konuşmaz.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tdi highline alabiliyorsan hiç dolanma başka yerlerde :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bizde senelik yaklaşık 15bin km yapıyoruz dizele değiyor Abi.

Bencede highline tdı golf alabiliyorsan dolanma başka yerlerde:)

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benzinden şikayetiniz varsa bence risk alıp yine benzinli almayın dizel tercih edin bence..

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında şöyle derler, dizelin amorti etmesi için senede minimum 40bin km yol yapman lazım derler de derler. Ben Outback dizel'den önce Forester turbo kullanıyordum, ocağımın orta yerine incir ağacı dikiliyordu. Şimdi kafam rahat.
Bence alabiliyorsan dizel al kafan rahat etsin.
Dizelde de fazla yakabilirsin ama en azından benzinlideki gibi hızın arttıkça tüketimin katlanmaz. Dizelde sağ ayağına hakim olduğun zaman yüzün hep güler.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;152943
Ayda 50-100 TL'nin hesabını yapıyon? 207 gibi upucuz bi arabayı verip yukarda yazdığın pahalı arabaları alıyon? Ben bir iktisatçı adayıyım efendiiiii, boşversene sen yakıtı km hesabını, iyi araba istiyom desene şu işe :D

Abi 20 gün arabaya binerim, ayda 1000-1200 km yol giderim yakıt masrafım aylık 120 TL'yi geçmez, nik nik'' :) Var git kararını sen ver.
Ekstreler ve km sayaçları yalan konuşmaz.

hakancım doğru diyosunda 207 benzinli satıp yine gidip 207 dizelmi alayım yani :) Almışken bari segment büyütelim.Valla şuan 207' ye taksit ve benzinle birlikte 750 TL para bayılıyorum her ay.Golf Highline dizel alırsam taksit miktarım değişmeyecek fakat yakıt masrafım 100 TL az olacak belkide daha fazla.Yani her ay 100-150 TL arası cebimde kalmış olacak.Bizde iktisatçı olmasakta senin kadar bilmesekte hesap kitap yapıyoruz yani :D bizimkinede mühendis zekası diyolar :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizel araba başka yaa...

Ama İnanç, senin 207 çok az tüketiyormuş yahu.ŞEhir dışı tüketim mi?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı uğur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
maddi gücün yetiyorsa dizel al...aradaki farkı çıkartma hesabıda yapmamak gerek zaten ikinci elde satılırken benzili ile aynı paraya satmıyorsun o aradaki farkın bi kısmınıda ordan çıkarıyorsun.ayrıca depoyu doldurup yüksek mezili görünce daha bi mutlu kullanıyor insan arabayı :) ben dizel olması taraftarıyım :)

octaviamı golfmü sorusuna gelince maddiyat yine imkan veriyorsa golf highline çok güzel olur düşüncesindeyim.fakat bu vw sitesinde araç oluşturmada highline da dahi bu esp standart değil.sonradan eklemek gerekiyor.en azından highline da standart olsaydı çok güzel olurdu.ayrıca highline alırsanız hemde madem doğuş çalışanısınız daha farklı jantlar gibi seçeneklerle sipariş edin bence.orjinal jantları pek göstermiyor bence aracı...tabi bunlar benim düşüncem :) ben hb araçları daha çok sevdiğim için böyle bir yorum yaptım.

tabi şöyle bir seçenekte var...highline golfe verilcek parayla octavia elegance+bolero+ön park sensörü belki bi özellik daha ekletebilirsiniz...belki bi afs aydınlatma falan :)

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;153000
Dizel araba başka yaa...

Ama İnanç, senin 207 çok az tüketiyormuş yahu.ŞEhir dışı tüketim mi?

Şehiriçi diyebiliriz gökhan.Geçen hafta çevre yolundan gidiyodum işe basbaya bildiğin otoban diyebiliriz o yolda daha fazla yaktı araç.Son 3-4 gündür şehiriçinden gidiyorum mesafenin daha kısa olduğunu gördüm o yolda daha az yaktı.50 TL benzinle anlayacağın 220 km yol yaptım :) Dizelle 350 km yaparım herhalde :D

Alıntı yapılan: uğur;153001
maddi gücün yetiyorsa dizel al...aradaki farkı çıkartma hesabıda yapmamak gerek zaten ikinci elde satılırken benzili ile aynı paraya satmıyorsun o aradaki farkın bi kısmınıda ordan çıkarıyorsun.ayrıca depoyu doldurup yüksek mezili görünce daha bi mutlu kullanıyor insan arabayı :) ben dizel olması taraftarıyım :)

octaviamı golfmü sorusuna gelince maddiyat yine imkan veriyorsa golf highline çok güzel olur düşüncesindeyim.fakat bu vw sitesinde araç oluşturmada highline da dahi bu esp standart değil.sonradan eklemek gerekiyor.en azından highline da standart olsaydı çok güzel olurdu.ayrıca highline alırsanız hemde madem doğuş çalışanısınız daha farklı jantlar gibi seçeneklerle sipariş edin bence.orjinal jantları pek göstermiyor bence aracı...tabi bunlar benim düşüncem :) ben hb araçları daha çok sevdiğim için böyle bir yorum yaptım.

tabi şöyle bir seçenekte var...highline golfe verilcek parayla octavia elegance+bolero+ön park sensörü belki bi özellik daha ekletebilirsiniz...belki bi afs aydınlatma falan :)

golfün jantlarını değilde, eğer oluyorsa ( araştırmak sormak lazım ) aracın motorunu 140 HP olarak isteyebilirim torkuda 300 yada 320 NM sanırım.O zamanki şartlara bağlı tabi.Muhtemelen 3000 TL bi masrafı var.Fabrikadan çıktığı içinde garanti kapsamınada giriyor.Bu arada indirimle beraber golf benzinliyle golf dizel arasında sadece 2500 TL bir fark oluşuyor arkadaşlar.Yani uçurum bir fark yok aslında ;)

Çevrimdışı uğur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: crash;153008
golfün jantlarını değilde, eğer oluyorsa ( araştırmak sormak lazım ) aracın motorunu 140 HP olarak isteyebilirim torkuda 300 yada 320 NM sanırım.O zamanki şartlara bağlı tabi.Muhtemelen 3000 TL bi masrafı var.Fabrikadan çıktığı içinde garanti kapsamınada giriyor.Bu arada indirimle beraber golf benzinliyle golf dizel arasında sadece 2500 TL bir fark oluşuyor arkadaşlar.Yani uçurum bir fark yok aslında ;)

daha yüksek hp li olursa çok daha iyi olur tabi...ayrıca olmasa bile 2500 tl lik fark bence çok az :) hiç tsi düşünmeye bile gerek yok bence :)

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sanırım tdı olacak :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: crash;152981
hakancım doğru diyosunda 207 benzinli satıp yine gidip 207 dizelmi alayım yani :) Almışken bari segment büyütelim.Valla şuan 207' ye taksit ve benzinle birlikte 750 TL para bayılıyorum her ay.Golf Highline dizel alırsam taksit miktarım değişmeyecek fakat yakıt masrafım 100 TL az olacak belkide daha fazla.Yani her ay 100-150 TL arası cebimde kalmış olacak.Bizde iktisatçı olmasakta senin kadar bilmesekte hesap kitap yapıyoruz yani :D bizimkinede mühendis zekası diyolar :D

E daha uzun süre ödüyecen.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ohooo o zaman ben ömrümün sonuna kadar aynı arabayı kullanayım :D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim peder yaklaşık ayda 2000-2500 km yol yapıyor sizin gibi günde en az 40 km görüyor benzindeyken bayağı hırpalıyordu ama şu an LPG nin gözünü seveyim bayağı az yakıyoruz :)

Benzinli kullanmak keyif açısından daha iyi dizelde ise daha çok cebe yararlı ama 140 lık dizel derseniz hiç bir zamanda hayır denmez :D