škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rolanti sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Haluk Çakmakcı

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba 2015 octavia dizel dsg aracımla bir müddet yol yapıp sonra durduğumda  dikkat ettim 1000 devirde çalışıyor aracı boşa alıyorum yine 1000 devirde çalışıyor stop edip tekrar çalıştırdığımda 750 devire düşüyor sizce bu durum normal mi? Sizin araçlarınızda durum nedir acaba?

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dpf yakma işlemine geçtiyse 1000 deviri görürsün rölantide. Ancak 15 dakikayı geçmemesi gerekiyor bu devirlenmenin.
Bu durum ile çok sık karşılaşıyorsan, yakıt markasını değiştirmeni öneririm.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2019, 23:48:49 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı Haluk Çakmakcı

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;649691
Dpf yakma işlemine geçtiyse 1000 deviri görürsün rölantide. Ancak 15 dakikayı geçmemesi gerekiyor bu devirlenmenin.
Bu durum ile çok sık karşılaşıyorsan, yakıt markasını değiştirmeni öneririm.
Sadece 10dakika kullandım 5km aslında sürekli oluyor bu durum bayramda Balıkesire gidicem git gel 1500km eğer sonrasında devam ederse ne yapmalıyım.. Birde bu dpf işleminde ekranda uyarı lambası çıkıyormu acaba?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Haluk Çakmakcı;649692
Sadece 10dakika kullandım 5km aslında sürekli oluyor bu durum bayramda Balıkesire gidicem git gel 1500km eğer sonrasında devam ederse ne yapmalıyım.. Birde bu dpf işleminde ekranda uyarı lambası çıkıyormu acaba?
Dpf temizleme işlemini peryodik olarak yapmak zorunda araç. Ancak dpf yakma aralıklarına dikkat etmek gerekiyor, izlemek gerekiyor.

İki değişik DPF temizleme seviyesi var, birinde ışık yakmadan, en çok 20 dakikalık işlem ile (şartlar uygunsa), yüksek devir, keskin koku, kaput altından gelen yüksek ısı gibi durumlardan anlaşılıyor DPF temizleme. Diğerinde, ışık yakarak oluyormuş, başıma gelmedi. İşık yaktıktan sonra DPF çok dolduğu sinyalıdır, muhtemelen yine benzer göstergeler ile oluyor.

Tecrübe etmiş olduğum kadarıyla, depo yarıdan az veya bitmeye yakınsa DPF temizleme daha sIk oluyor. Ayrıca, bazı marka yakıtlarda daha çok oluyor dpf yakma. Sürekli uzun yol yaparsanız, dpf yakma daha kısa sürer ve seyir anında bunu hissetmezsiniz. Ancak sürekli kısa yol ve şehir içi seyir yaparsanız, dpf yakmayı daha çok hıssedersiniz.

Forumda DPF ile ilgili bir çok konu içinde yorumlar vardır, bir arama yapın ve bakın forumda. :)
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2019, 10:17:54 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araç devamlı kısa süreli kullanılıyorsa daha sık dpf temizliği yapar. Uzun yolda 100km/sa üstü hızlarda gidiyorsanız bu dpf'ye iyi gelecektir.

Bununla ilgili bir uyarı yapmıyor malesef. Rölantide yüksek devir dışında sürüş sırasında da motor sesi normalden biraz farklı çıkar. Ben 1000 devir rölantide acelem yoksa ara ara dip gaz verip yakma sürecini hızlandırmaya çalışıyorum.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dip gaz verdiginizde de dpf dolumunu tetiklersiniz.