škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2015 Subaru Forester 2.0 D Sürüş İzlenimim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Merhaba arkadaşlar. Ankara tayfasındaki arkadaşlar yaptığımız sohbetlerden bilirler, babamlar için bu yıl sonuna kadar yeni bir araç bakıyoruz genel anlamda. Malumunuz ilk yönelişimiz yeni kasa Superb'den yana ancak Ankara'nın çukurlu tümsekli yolları ve karlı-buzlu kışları nedeniyle benim deli gönlüm Subaru Forester'a yöneldi bir anda. Babamın aklına da yavaştan soktum gibi bişey, bayramdan sonra da canlı gözle görmesi için bayiye götürücem.

Forester 2.0 dizel lineartronic (CVT) aracın testini gerçekleştirdim. Gözlemlerim şu şekilde;

İÇ MEKAN: Aracın içi gayet yeterli genişlikte, malzeme kalitesi başarılı. Ön göğüsteki ekrandan teyp ve geri görüş kamerası görüntülerine erişilebilinirken ön cam altındaki ekrandan yol bilgisayarı verilerine ulaşabiliyorsunuz. Açılır cam tavan da ferahlığı arttıran etkenlerden. Tek beğenmediğim nokta var; sadece sürücü tarafı yan cam tek dokunuşla iniyor, diğer camlar için basılı tutmak gerekiyor. Şu Japonlar 4 camı tek tuşla indirmeyi öğrenemediler bir türlü :p Bagaj tek dokunuşla otomatik açılıyor ve aynı şekilde otomatik kapanıyor.

YALITIM: Başarılı bulduğum noktalardan biri de bu. Çok yüksek süratlere çıkamadım trafikten dolayı ancak şehir içi trafiği ve motor sesi anlamında yalıtımı kesinlikle başarılı diyebilirim.

MOTOR & ŞANZIMAN: 2.0 148 hp'lik dizel motor vergi dezavantajına sahip. Boxer motor ciddi anlamda sessiz ve sarsıntısız, dikkatli dinlemediğiniz sürece dizel motor olduğunu anlamanız zor gerçekten, bu durumu çok beğendim. CVT şanzımanın geçişleriyle ilgili bir sıkıntı yok amma velakin gaz tepkisine oranla vites düşürme zamanlaması biraz geç gibi geldi, yani dip gaz yapar yapmaz hemen vites düşürmüyor araç, 1 sn.'ye yaklaşınca düşürüp kick down yapıyor, ama ondan sonra ivmelenmesi fena değil. Güç biraz daha yüksek olsa daha iyi olurmuş.

YOL TUTUŞ: İşte Subaru'nun sözlükteki karşılığı bu kesinlikle. Yonca döner kavşağında dip gaz yapıp hızlana hızlana virajı aldım ancak araç hiç bir şekilde çizgisini bozmak istemiyor, bunu da sürücüsüne hissettirerek güven veriyor. Subaru'nun şasi ve AWD teknolojisi denge ve yol tutuş anlamında ister sedan olsun ister crossover olsun ister compact suv olsun hiç farketmeksizin yola yapıştırıyor aracı. X-MODE sürüş asistanı ile yokuş inişler ve çıkışlar da çok daha sağlıklı bir şekilde yapılıyor. :gut:

Kafamdaki donanım Premium. Sport donanım için 10.000 TL daha fazla vermek gerekiyor ve eklenen özellikler sadece dış görünümü sportifleştiriyor (tamponlar, 18" jant vs.), iç mekan donanımında hiç bir değişiklik yok. Dış görünüme o kadar para vermektense o parayı 3 yıllık mtv'ye harcamak daha mantıklı geliyor. Bir de farları anlayamadım çok, xenon far diyor ancak mercek yok, akşam vakti kullanmadan sağlıklı yorum yapamıycam.

Şimdi işin yorum kısmına gelirsek; henüz piyasaya çıkmamış Superb ile kıyas yapmak çok mümkün değil ama araç sınıfları olarak kıyas yapacak olursak sizler ne düşünürsünüz bu durum hakkında?
.
.
.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2015, 16:43:19 Gönderen: schumici »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yol tutuş ve awd eyvallah da; şu Subaru'nun dış ve iç tasarımını asla sevemeyeceğim galiba...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Farlar xenon abi ama mercek yok.Değişik bi yapısı var eski mercedesler gibi.

Fiyat ne kadar yazmamışsın abi ama ben olsam amcamıza e180 falan alırdım.Tertemiz ikinci elleri var.Gemi gibi araba.Vergi parası yakıta harcanır:)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;523460
Yol tutuş ve awd eyvallah da; şu Subaru'nun dış ve iç tasarımını asla sevemeyeceğim galiba...

bende iç tasarımını ilk defa hoş buldum abi, eskileri harbiden kütük gibiydi :)
Alıntı yapılan: kalipso;523461
Tasarım bence de hoş değil.

saygı duyarım :)
Alıntı yapılan: dgn;523463
Farlar xenon abi ama mercek yok.Değişik bi yapısı var eski mercedesler gibi.

Fiyat ne kadar yazmamışsın abi ama ben olsam amcamıza e180 falan alırdım.Tertemiz ikinci elleri var.Gemi gibi araba.Vergi parası yakıta harcanır:)

bizimkiler gezmeyi seviyor Doğan'cım, benzinli araba bizi o konuda biraz üzer. ama gelgelelim ekstra vergiden kaynaklı bir dezavantaj da ortada kesinlikle.

fiyat olarak 135.000 dediler. pazarlık konusunu zamanı gelince bizim Ömer halledecek :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sen yine de Superb gelmeden karar verme bence; her ne kadar çok farklı araçlar olsa da. En nihayetinde ilk aklıkdan geçen oydu.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı incelemedim ancak, 2.el düşüklüğü ve kullanıcı konforu başarısızlığı konusunda ben kesinlikle uzak doğu arabalarına güvenmem. Işıksız ve tek dokunuş olmayan cam düğmeleri, hız sabitleyicinin olmaması ve basit eksiklerinden dolayı 2009 model corolla'yı daha 20 bin km'de satmıştım. Bir alman ile yan yana koyarak, iyi bir inceleme yapmak gerek.
Çok seçiciyseniz, her şeyi inceleyerek kararı çok iyi vermeniz gerek, keza yanlış seçim yaptıktan sonra üzülürsünüz.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;523479
Sen yine de Superb gelmeden karar verme bence; her ne kadar çok farklı araçlar olsa da. En nihayetinde ilk aklıkdan geçen oydu.

vakit olarak acelemiz yok zaten abi, bu yıl sonuna kadar uzun uzun vaktimiz var. yüksek ihtimal yıl sonu kampanyalarını bekleriz diye düşünüyorum. Superb gelmeden seçim yapılmaz zaten, bir de onun direksiyonuna oturmak gerek :)
Alıntı yapılan: Levcho;523484
Aracı incelemedim ancak, 2.el düşüklüğü ve kullanıcı konforu başarısızlığı konusunda ben kesinlikle uzak doğu arabalarına güvenmem. Işıksız ve tek dokunuş olmayan cam düğmeleri, hız sabitleyicinin olmaması ve basit eksiklerinden dolayı 2009 model corolla'yı daha 20 bin km'de satmıştım. Bir alman ile yan yana koyarak, iyi bir inceleme yapmak gerek.
Çok seçiciyseniz, her şeyi inceleyerek kararı çok iyi vermeniz gerek, keza yanlış seçim yaptıktan sonra üzülürsünüz.

Almanların estetik teknolojisi ile Japonların şasi ve yürüyen teknolojisini harmanlayabilsek keşke :D

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;523486
vakit olarak acelemiz yok zaten abi, bu yıl sonuna kadar uzun uzun vaktimiz var. yüksek ihtimal yıl sonu kampanyalarını bekleriz diye düşünüyorum. Superb gelmeden seçim yapılmaz zaten, bir de onun direksiyonuna oturmak gerek :)
Almanların estetik teknolojisi ile Japonların şasi ve yürüyen teknolojisini harmanlayabilsek keşke :D
Bir konuda da Size katılamayacağım. Japonlarin şasi ve yürüyen teknolojisi de artık efsane. Bu konuda uzun uzun sohbet ederim ve örneklerle de desteklerim.

Forester'da el frenini çok uygunsuz yere yerleştirmişler. Kesin ayağa takılır rahatsız eder. :(

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;523487
Bir konuda da Size katılamayacağım. Japonlarin şasi ve yürüyen teknolojisi de artık efsane. Bu konuda uzun uzun sohbet ederim ve örneklerle de desteklerim.

Forester'da el frenini çok uygunsuz yere yerleştirmişler. Kesin ayağa takılır rahatsız eder. :(

valla Subaru'nun AWD ile bütünleşmiş şasisinin yol tutuş performansını verebilecek aynı siklette çok çok az araç sayısı vardır bence :)

el frenini hakkatten cins yere koymuşlar. ben sürüş esnasında yada el freni çekiliyken bir rahatsızlık hissetmedim ama insan o koldan ziyade bi elektronik el freni butonunu arıyor yinede

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;523488
valla Subaru'nun AWD ile bütünleşmiş şasisinin yol tutuş performansını verebilecek aynı siklette çok çok az araç sayısı vardır bence :)
el frenini hakkatten cins yere koymuşlar. ben sürüş esnasında yada el freni çekiliyken bir rahatsızlık hissetmedim ama insan o koldan ziyade bi elektronik el freni butonunu arıyor yinede

İmpreza için hiç tereddütsüz bunu düşünebiliriz. Ancak mini suv sınıfında ne kadar başarılıdır bilemem. Siz başarılı gördüyseniz öyledir.
Hız sabitleyici var mı araçta?
Tork değeri nedir? Standart cvt şanzımanlar, yüksek torklara dayanamıyor bildiğim kadarıyla.
Spor modunda da ivmelenme ve gaz tepkileri zayıf mı?
Servis durumu nasıl?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fiyat konusu kolay abi dün söyledim yapilabilecek ne varsa yapacağının sözünü aldım ondan yana sorun yok, tek problem aracı kabullenmek kalıyo ki boxer motor bunu tek başına başarır benim gözümde :) araba icin cok söylenecek bisey yok mal bebek ben ruhu olan karakter sahibi arabaları seviyorum o yüzden subaru olsun yeter diyenlerdenim:)

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bence sadece Forester ile değil bu sene çıkacak tüm araçlarla Superb karşılaştırıldığında Superb'in açık ara fark attığı bir donanım seçeneği var. O da "Adaptif süspansiyon" .

Bu seçenek yol şartlarına göre süspansiyonun yumaşaklık ve sertliğinin ayarlanmasına olanak veriyor. Benim bu sene incelediğim benzer fiyat aralığındaki hiçbir araçta bu özellik yok.

Açıkçası sunroof, yağmur - far sensörü, soğutmalı torpido, bixenon far .... gibi donanımlar bir araçta olmasa da olur. Ama konfor anlamında adaptif süspansiyonun Superb'e önemli bir katkı yapacağını düşünüyorum.

Ben bu sebeple param olsa ilk fırsatta gider Superb alırım.

NOT: Kesinlikle marka fanatiği değilim :)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;523515
İmpreza için hiç tereddütsüz bunu düşünebiliriz. Ancak mini suv sınıfında ne kadar başarılıdır bilemem. Siz başarılı gördüyseniz öyledir.
Hız sabitleyici var mı araçta?
Tork değeri nedir? Standart cvt şanzımanlar, yüksek torklara dayanamıyor bildiğim kadarıyla.
Spor modunda da ivmelenme ve gaz tepkileri zayıf mı?
Servis durumu nasıl?
tork 350 nm. çoğu markada yüksek tork nedeniyle dayanamayan CVT sorunları mevcut. çok detaylı araştıramadım ama denk geldiklerim arasında Subaru yoktu. belki iyice araştırsam onda da sorun çıkmış olabilir, vakit bulamıyorum bir türlü :) spor moduna almadım hiç, bayramdan sonraki bir haftasonu müsait bir vaktimde daha detaylı inceleyip sürüş yapmak istiyorum. servis konusunda Ankara'da bir sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum, 3 yıl yetkili servise el mahkum zaten garanti bitene kadar.
Alıntı yapılan: Uğur Akar;523540
fotoğraf
hep soldan direksiyon hep soldan direksiyon, ben farklılaşmak istiyorum, herkesten farklı bir araç olsun istiyorum :D:D
Alıntı yapılan: 06lkn66;523564
Fiyat konusu kolay abi dün söyledim yapilabilecek ne varsa yapacağının sözünü aldım ondan yana sorun yok, tek problem aracı kabullenmek kalıyo ki boxer motor bunu tek başına başarır benim gözümde :) araba icin cok söylenecek bisey yok mal bebek ben ruhu olan karakter sahibi arabaları seviyorum o yüzden subaru olsun yeter diyenlerdenim:)
boxer dizeli ilk kez kullandım, cidden ses konusunda da titreşim konusunda da çok başarılı :ok:
Alıntı yapılan: SAHLVCV;523579
Arkadaşlar bence sadece Forester ile değil bu sene çıkacak tüm araçlarla Superb karşılaştırıldığında Superb'in açık ara fark attığı bir donanım seçeneği var. O da "Adaptif süspansiyon" .

Bu seçenek yol şartlarına göre süspansiyonun yumaşaklık ve sertliğinin ayarlanmasına olanak veriyor. Benim bu sene incelediğim benzer fiyat aralığındaki hiçbir araçta bu özellik yok.

Açıkçası sunroof, yağmur - far sensörü, soğutmalı torpido, bixenon far .... gibi donanımlar bir araçta olmasa da olur. Ama konfor anlamında adaptif süspansiyonun Superb'e önemli bir katkı yapacağını düşünüyorum.

Ben bu sebeple param olsa ilk fırsatta gider Superb alırım.

NOT: Kesinlikle marka fanatiği değilim :)
Superb kesinlikle hala tercihlerimiz arasında, hatta favori olan seçenek bile diyebilirim. maksat aynı meblağlarda alternatif ne var kafaya yatabilecek. biraz da değişiklik olsun hesabı :)