škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Radyatör Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Perşembe günü Ankara' ya döndüm. Yeni 2. el Combi' miz bir sıkıntı yaratmadı hatta araç arka koltukları da yatırıp Z. yağı, Y.zeytin toplam 350 kg civarında hanım ve bizim ufaklık dahil yükle dödüm, eve kadar 5.6 lt/100 tabi yol bilgisayarına göre yakıt yakmışım.
Esas sürpriz cumartesi günü çıktı. Aracın ön sağ altında yaklaşık 20-25 cm çapında ıslaklık vardı. O gün epey bir dolaştım. Pazar yağmurluydu. Bu sabah daha az ama aynı ıslaklığı görünce bir servise gideyim dedim herhalde hortum-kelepçe düşüncesiyle ama kaçak, içeriye göre radyatörün sol ortasında peteklerle sol kenarın birleştiği noktadan sızdırdığı anlaşıldı. Asıl şoku radyatörün bir cins bakalit olduğunu öğrenince yaşadım. Tamiride mümkün değil, Evvelden tıkayıcı katkı kullanırdık basit deliklerde yada lehim yapılırdı. Komple değişecekmiş. Sızıntının olduğu yerde taş izide var, bir mercedes Polatlı yakınlarında sağımdan bankete girip sollayınca epey taş fırlatmıştı üstümüze, galiba o olay o zaman oldu. Kısacası faturası serviste 318 TL Radyatör + işçilik ilave antifiriz vırt-zırt ~ 450 TL. Ellerinde de yokmuş. Siparişle İstanbul' dan geliyor. Gelirse yarın terleyeceğiz.
Zaten sattığım HB bana dünyanın masrafını çıkartmıştı, Bu da HOŞGELDİN sürprizi oldu :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;480363
Perşembe günü Ankara' ya döndüm. Yeni 2. el Combi' miz bir sıkıntı yaratmadı hatta araç arka koltukları da yatırıp Z. yağı, Y.zeytin toplam 350 kg civarında hanım ve bizim ufaklık dahil yükle dödüm, eve kadar 5.6 lt/100 tabi yol bilgisayarına göre yakıt yakmışım.
Esas sürpriz cumartesi günü çıktı. Aracın ön sağ altında yaklaşık 20-25 cm çapında ıslaklık vardı. O gün epey bir dolaştım. Pazar yağmurluydu. Bu sabah daha az ama aynı ıslaklığı görünce bir servise gideyim dedim herhalde hortum-kelepçe düşüncesiyle ama kaçak, içeriye göre radyatörün sol ortasında peteklerle sol kenarın birleştiği noktadan sızdırdığı anlaşıldı. Asıl şoku radyatörün bir cins bakalit olduğunu öğrenince yaşadım. Tamiride mümkün değil, Evvelden tıkayıcı katkı kullanırdık basit deliklerde yada lehim yapılırdı. Komple değişecekmiş. Sızıntının olduğu yerde taş izide var, bir mercedes Polatlı yakınlarında sağımdan bankete girip sollayınca epey taş fırlatmıştı üstümüze, galiba o olay o zaman oldu. Kısacası faturası serviste 318 TL Radyatör + işçilik ilave antifiriz vırt-zırt ~ 450 TL. Ellerinde de yokmuş. Siparişle İstanbul' dan geliyor. Gelirse yarın terleyeceğiz.
Zaten sattığım HB bana dünyanın masrafını çıkartmıştı, Bu da HOŞGELDİN sürprizi oldu :)

Geçmiş olsun..
Radyatörle kurtardığın için şanslısın hatta.
Olası hararet durumunda daha 10 katına kadar masraf çıkarma ihtimali de vardı..

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fiyatı biraz fazla geldi ama geçmiş olsun. Benimde o şekilde bağlantı yerinden olan bi sızıntım vardı komple değişti. Yine alman markası kullanıldı. (Markayı şimdi hatırlamıyorum) Antifiriz koyulmadı sadece işçilik dahil 250 TL ödedim.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;480367
Fiyatı biraz fazla geldi ama geçmiş olsun. Benimde o şekilde bağlantı yerinden olan bi sızıntım vardı komple değişti. Yine alman markası kullanıldı. (Markayı şimdi hatırlamıyorum) Antifiriz koyulmadı sadece işçilik dahil 250 TL ödedim.
@iondergumus,
Aslında banada en azından bir yüz' lük fazla geldi. Ancak daha evvelce Büyük Sanayide Güven-İş Skoda ve Roket Skoda vardı ve tüm yd. parça ihtiyacımı bu 2 yerden karşılıyordum. B.Sanayi kaldırılınca ne nerede açıkçası bilmiyorum.
Neyse girdik Servis hamamına, terleyeceğiz gayrı:uve:

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Olsun can taşıyorsun sonuçta 3'e 5'e bakmamak lazım... :dede: Araçlar malesef yağsız susuz olmuyor :gaz:

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;480366
Geçmiş olsun..
Radyatörle kurtardığın için şanslısın hatta.
Olası hararet durumunda daha 10 katına kadar masraf çıkarma ihtimali de vardı..
@Akif Hoca,
Gerçi sızıntı "akma" boyutunda değil ama yolculuk sırasında tam delinme olsaydı resmen papazı bulmuştuk diyebilirim. Hararet göstergeleri yenilerde nasıl bilmiyorum ama bizimkilerde çok tembel.Poposunu kaldırana kadar rahat yatak sardırırdık. Kısa süre kullandığım felicia'da hararet göstergesinden termostatın açıp açmadığı, Fanın devreye girip girmediğini alçalıp yükselmesinden anlıyorduk. Fabia I' lerde 90 oC' ye yapışıp kalıyor. Bu da aslında ciddi bir sıkıntı !.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun, işlemlere başlanmadıysa sanayiye gitmenizi öneririm, şaşmaz'da demirkan skoda'dan, ya da başka parçacıdan orjinal ya da yan sanayii parçayı alır, onların yönlendireceği bir yerde taktırarak daha az masrafla çıkabilirsiniz...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;480375
Geçmiş olsun, işlemlere başlanmadıysa sanayiye gitmenizi öneririm, şaşmaz'da demirkan skoda'dan, ya da başka parçacıdan orjinal ya da yan sanayii parçayı alır, onların yönlendireceği bir yerde taktırarak daha az masrafla çıkabilirsiniz...
@Engin E.,
Teşekkürler:ok:Malesef siparişi verdiler ve 100 TL' de kapora aldılar.Yarın gelirmiş.Artık karta çektireceğiz arta kalanı....:(
Şimdi Fm Demirkan Skoda' dan fiyat aldım. 3 marka var Valeo-Baveri 218 TL, Birde yan sanayi DR yazıyormuş üstünde, bu da 110 TL. Üsteli,k konuştuğum kişi yan sanayininde çok iyi olduğunu söyledi. Geri dönen olmamış. Orjinal olduğunu düşünürsek servisin takacağını tahmin ettiğim gibi en az 100 TL fazlası var, azı yok "kek" lenmişiz. Çünkü sorduğum firmadan," kaça taktırırız" dedim 50-75 TL arası iççilik alırlar dediler.
Yani bu SON yediğim kazık. Artık servise çok büyük söylemeyeyim ama ZOR giderim.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2014, 16:54:54 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Parçalarımı hep demirkan'dan alırım, çok dürüst bir esnaf kendileri, test ettim, artık her dediklerine inanırım...
Siz de bir şekilde tanışmış oldunuz artık, artık bakımlara falan gidersiniz...gönderdikleri ustalar da kendileri gibi, memnuniyetsiz dönüşüm hiç olmadı...

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet Arkadaşlar, Bu gün saat 10.00' da servisteydim. Tampon önpanel (konsol) söküldükten sonra ancak radyatöre ulaşılıyor. Ve motor soğutma radyatörü klima radyatörünün arkasında. Kaçıran radyatör söküldükten sonra kaçak işinin fırlayan taştan olmadığı anlaşıldı ve kaçırma probleminin en az 1 yıllık olduğu görüldü.Alt çıkış borusunun yaklaşık 2 cm üstünden radyatör termostatının bulunduğu yerin 1 cm altına kadar çeşitli, zamanlarda kaçırmış tıkanmış. Zaten salı gününden itibaren hiç kaçak oluşmadı,tekrar tıkanmıştı ve kuruydu. Neyse radyatör takıdı son kontrolları yapıldı sorun yok dendi. Bu arada gelen radyatörün üstünde marka olarak sadec bakalit kısımda kalıp baskı WV simgesi ile WV kağıt parça ve kare kod etiketi var. Başkaca farklı bir marka yok, Sökülende ise sadece WV parça kod etiketi vardı. Petek ve yaklaşık 7 mm kalınlığında borular alimünyum ama boru ve petekler bakalit yan borulara yapıştırma ve boydan boya Al. kelepçe ile tutturulmuş Kısacası dandik bir durum. O anda serviste bulunan eski yeni tüm yeni Rapid-Octavia-SuperB-Yeti' lerede baktım aynı ama daha küçük- büyük tüm radyatörler benzer dandiklikte. Hatta Rapid evlere şenlik Saç konsol yerine plastik yada bakalitten yapılmış sözde bir konsol altında tampon arkası da kalın bakalitten sözde 2 mm saçtan daha dayanıklıymış mış, son derece uyduruk.
Neyse uzatmayalım esas şoku papaza borç öderken yaşadık. 150 TL denilen işçilik bir anda 331 TL' ye fırladı. Tabi sessiz kalmadık. Neymiş B.S:' dan radyatör işçiliği ön panel(konsol) sökümü-takılması+radyatör sökülmesi takılması işçilikleri ayrı ayrı çıkıyor muş muş...!! biri 181 diğeri 150 TL. 270+KDV' de radyatör. Toplam 600 küsur TL. Tabi iş kavga noktasına kadar geldi sonunda lütfettiler 573 TL' ye indiler. Söylenecek laf çok da burada ayıp kaçacak, zannedersinizki Skoda=Porsche kullanıyoruz.
Bu son servis oldu benim açımdan, birde moralimi bozan direksiyon kutusu KOYO çıktı ve Pompa kısmı ne servislerde var nede piyasada, sadece açı sensörü var. Olan TRW ve servis fiyatı 4.340 TL. Sökme takma işçiliği hariç ki en azından tamponun sökülmesi gerekiyor. Kısacası benim açımdan Skoda bitmiştir arkadaşlar 1 yıl kullanıp satacağım. Bu arada birazda para biriktirip marka araştıracağız artık. Aşağıda bana kesilen iki tarafı da sivriltilmiş kazık!

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda markasını bence de tartışmaya açmak gerek. Arabanın ederine bakıyorsun birde kronik sorun çıkaran parçalara... Malesef her işin iki ucu sivriltilmiş kazık... Geçmiş olsun :(

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: iondergumus;480589
Skoda markasını bence de tartışmaya açmak gerek. Arabanın ederine bakıyorsun birde kronik sorun çıkaran parçalara... Malesef her işin iki ucu sivriltilmiş kazık... Geçmiş olsun :(
Yerli araç olsa Sanayi ve Teknolaloji Bkn,TSE vb. yerlere şikayet edersin. İthal malları nereye şikayet edeceğiz? ithalata izn verirken,verenler acaba her ne mal-malzeme olsun 1 kez olsun görüyorlar mı? Mümkün değil, kağıt üstünde "ver okeyi". İşin garibi  kullandığım "Felicia" Allahı var resmen TAŞ gibi arabaydı. Tamam motor güçsüz, bir takım özellikler yok ama tam tabiriyle "memur" arabasıymış. Şahsen "kıymetini bilememişiz" Eni-Konu sonuçta "madem öyle düşünüyorsun alma-kullanma kardeşim" diyecekler.
Şimdi faturayı dosyasına koyarken sattığım fabia HB ve bu Combiye ettiğim masraflara bakıyorumda 2008 de 16.000km' de Barum lastikleri atıp KUMHO almıştım 350 TL. 2009 da ön düzen sapıttı sağ amortisör ses yapıyordu tüm lastik ve fişeklikler,Sağ rotil, sağ lale, sol körük lastiği 2 Ad. amortisör 1350 TL.Yine 2009 yazında 3. silindir bobini 250 TL,2010 yılı sonunda 3. silindir sibopu yanması nedeniyle üst kapak taşlaması ıvır zıvırı+su devri daim pompası+Triger kayışı+Akümülatör tabi bu arada Normal bakım km si gelmşti benzin-yağ diğer filtre değişimleri ıvır zıvır 4238 TL, 2 sene bir mazara çıkarmadı 2013 de 1. silindir bobini yandı bu defa dışardan aldım bobini kendim değiştirdim 75 papel ve lastikleri yeniledim 420 TL 2014 ve sattım. yeni aldığımında lastikleri yeni ama doğru dürüst rot balansa girmemiş hemen yaptırdım Edremitte, neredeyse Ankaraya göre yarı yarıya ucuz 80 TL.+ bu günde 573 TL. hoşgeldin masrafı. ~7.250 TL şimdi meraktayım sırada ne var ?
BU arada çıkan radyatörün  yarın fotografını çekip koyacağım. Özellikle kaçıran yerler aynı yerlerden ve termostat girişinden oluyormuş Bayağı dışardan belli oluyor ıslanıp kuruyunca da beyazımsı bir kalıntı bırakıyor. Zaman zaman kontrolunda yarar olur özellikle 7 yaşından büyük araç kullananlar için.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Afbuyrun da ,dikkatimi başka birşey çekti...aracınız 2005 model ve 46690 km de mi??

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;480718
Afbuyrun da ,dikkatimi başka birşey çekti...aracınız 2005 model ve 46690 km de mi??
@Engin E.
2006 Model 15.11.2005 trafiğe çıkışlı Ambient Combi Teslim aldığımda 26.120 km deydi. Şimdi 47.380 km de. Gerçek km mi diye aklınıza geldi sanırım. Balıkesir'deki skoda servisinde motor kompresyonuna baktırdım 13.5-13.8 bar arası çıktıki gayet iyi. Zaten aldığım kişi benden de fazla pirpirikli araba konusunda, ne yaptırdıysa bakımları vs. bakım kitapçığında işletilmiş.
Benim sattığımında km' si çok düşüktü. 42.000 nin biraz üstündeydi yanlış hatırlamıyorsam. Satmak hiç aklımda yokken Edremit TÜVTÜRK' te sıra beklerken oldu. Pazarlığıda kısa sürdü. Alan vatandaş km' yi görünce balıklama atladı. Ama piyasada böyle düşük km li araç aransa bulunuyor. Aldığımı da almamdan 2 hafta önce sahibinden.com' da görmüştüm. Başta ilgilenmemiştim fiyat yüksek gelmişti. Şantiye ye dönünce ilk işim ilana bakmak oldu hemen satanı aradım Altınoluk'ta olduğunu öğrenince hemen gittim. Adam bizim gibi Ankara'lı çıktı Ama bizim pazarlık uzun sürdü.Fiyatta anlaşılınca kişi ile Balıkesir' e gittik. Bizde sattığımızın parasını alınca işi bitirdik.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2014, 15:07:13 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim skodalarda standart bakımlar hariç 2 senede bir 1000 tl si var tecrübe ile sabit :) Servise uğramam ama en son bana 1500 tl baskı balata parça fiyatı çıkardıklarında koşarak uzaklaştım anca kasko işlerimde dışarıda bulamadığım parçalar oldu zaman gidiyorum o da parça almaya:)