škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Katalitik Konvektör

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Aracımın rolantisinde düzensizlik vardı. Motor arıza lambası yanıyordu ve hata mesajında EGR yüksek nüfuz uyarısı vardı.

Uzun uğraşlar sonucunda ustam katalitik konvektörden şüpelendi. Egzozcuya gidip temizletmiş. (Dizel araçların partikül filtrelerini temizledikleri solüsyonlarla...)

Şuan aracımda hata lambası yanmıyor (50 km yol katettim az ama şimdilik yok...) Birkaç defa durdum yeniden çalıştırdım, yüksek devir düşük devir vs bir sürü şey denedim lamba yanmadı. Ayrıca sarsıntı da yok...

Sizce problem düzelmişmidir? Bu konvektörün temizlenmesi beni ne kadar götürür? (Yenisi 650 TL civarı ve hiç değiştirmek istemiyorum) Yardımcı olursanız sevinirim...

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Temizliğin maliyeti ne kadar oldu . Gaz kelebeğinden de rolanti bozukluğu oluyor diye biliyorum .

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Gaz kelebeği daha önce temizlenmişti. EGR değişmişti. Tekrar EGR yüksek nüfuz hatası alınca orayı temizlediler. (Tek çare burası kaldı demişlerdi.)

Şuan 200 km yapılmış durumda sorun yok gibi duruyor...

Temizlik parasını 1 hafta sonra öğrenicem. Çünkü arabayı verin 1 hafta deniyecem dedim ustaya. Sorun çıkmazsa hesaba oturacağız. Ama çok birşey değildir diye tahmin ediyorum...

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Temizlik dediğiniz şey konvertörün içini boşaltma gibi ise çokta sağlikli bir işlem değil zira egsoz emisyon yüksek çikacak ve muayene sorunu baş gösterecek..çikma katalizör 300 tl euro 3 standardi ucuz katalizör için 100 tl fiyat almiştim güngörende..

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
en güzeli katalizörü söküp. çıkan katalizörü de almak. muayneden önce araca takıp muayneden sonra geri sökmek.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim katalizör içindeki malzeme dağılmıştı onu söktürdüm yerine 170 tlye dandik bir üniversal bişey taktırdım muayeneden sorunsuz geçti arabanın ne performansında ne de tüketiminde en ufak bir değişiklik görmedim. tek sorun uzun yola gidince motor ışığını yakıp katalizör hatası diyor. onu da 30 liralık obd2 cihazı aldım torque pro programıyla siliyorum.

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun yolda vermesinin sebebi nedir?

Benim söylenene göre katalizor baştan ve sondan kesilip (kaynaklı olduğundan) dizel partikül temizleyici solüsyonlarla temizlenmiş. Ve TEMİZLENEN PARÇA tekrar yerine takılmış.

Ben tekrar uğrayıp özellikle "Ustam bunun yerine dandik bişey yada idareten susturucu takılmış olmasın? Bi temizlik bu kadar işe yarar mı?" dedim.

Usta bana; "Onun yerine susturucu gibi bişey taksak 2. O2 sensörü kesin hata verir." dedi.

Bi ara egzozcuya uğrayıp emin olacağım ama sonuçta egzoz emisyonu da ben muayenede yaptırmıyorum. Sorun çıkacağını sanmam. Benim için önemli olan hatanın giderilmesi, düzensiz çalışmanın giderilmesi...

Bu arada Allaha Şükür hala aracım sinek gibi çalışıyor maşallah...