škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Radyo kanalı değişmesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Radyoda kanal kendi kendine değişiyor, eskiden tek tük yapıyo idi idare ediyodum. Şimdi sık yapmaya başladı, 2. kanalda iken 2-3 dk içinde hafızada olmayan bir kanalı çalmaya başlıyo. Sebebini bilen var mı , neden yapıyor ?

Radyom bolero, ama onla ilgisi yok , ayarlarla ilgili galiba.

temsili resim

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Sadece tek bir kanalda mı, tüm frekanslarda da yapıyor mu?

Sadece tek yerde yapıyorsa: Radyo şirketlerinin bazı programları belirli zamanlarda bölgesel programlara ayrılır. Cihaz önce seçilen istasyonun alternatif frekansına ayarlamaya çalışır. Kalite “yayının kaybedilmesi” durumuna gelecek kadar kötüyse, cihaz “akraba” bir istasyonun frekanslarını kabul eder. Menüden FIX ya da REG seçeneğinden devre dışı bırakılabilir.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayarlarla ilgili olabilir, sanırım extras tuşuna dokunup, scan tik ine dokunursanız çözülebilir..

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
irfanın dediği gibi yeni nesil radyolarda özellikle uzun yolda sabit bir kanal dinlediğinizde o kanalın frekansı yakalamak ve sabit tutmak için mhz aşağı veya yukarı hareket eder. ankara gibi yoğun radyo kanalları olan bir yerde aşağı veya yukarı hareket ettiğinde diğer bir radyo frekansını yakalıyor.

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
reklam niyetiyle değil tabi ama örnek vermek gerekirse 89,8 Radyo7 dinlerken hafızada olmayan 100,7 RadyoOn kanalına geçiyor, bir akrabalık yok galiba. Niye o kanalı seçiyor çözemedim.  

Fix yada Reg ararken AF diye bişey buldum , onu pasif yaptım, şimdilik düzeldi, kanal atlamıyor.

başka bir uzmanlık sorusu, direksiyondan kanal değiştirirken basınca ekranda bir üst hafızadaki kanalın adı yazıyor ama yine önceki kanalı çalıyor, tekrar birkaç kez basınca düzeliyor.
Yani 2'yi dinlerken direksiyondan + yapıyorum ekranda 3 görünüyor ama 2 çalmaya devam ediyor, bunu da bazen yapıyor. Garantim de bittiği için bu şekilde idare ediyorum, sadece bunun için servise gitmeye gerek duymadım.

Çevrimdışı disq

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Zender;406016
başka bir uzmanlık sorusu, direksiyondan kanal değiştirirken basınca ekranda bir üst hafızadaki kanalın adı yazıyor ama yine önceki kanalı çalıyor, tekrar birkaç kez basınca düzeliyor.
Yani 2'yi dinlerken direksiyondan + yapıyorum ekranda 3 görünüyor ama 2 çalmaya devam ediyor, bunu da bazen yapıyor. Garantim de bittiği için bu şekilde idare ediyorum, sadece bunun için servise gitmeye gerek duymadım.

3'e getirince başka bir tuşla onay vermeni istiyor olabilir, yani 2'den 6'ya geçerken 3, 4 ve 5'i hiç dinlemeden 6'ya getirip "buna çevir" diyebilmen için olabilir... Dedigim gibiyse radyo istasyonu geçerken (hele ki dinleye dinleye hepsini sıradan geçmek istenen durumlarda) işi uzatan lüzumsuz bir ayrıntı, belki kapatılıyordur. ("Hızlı kanal değişiminde onay bekle/bekleme" gibi bir ayarla?)

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uzmanlık sorunun cevabı radyonun beyni sulanmış. tam nörolojik vaka.:++::++::++:

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
 bu bir sorun değil özellik aslında, cihazın servis menüsüne girip kapatılabilen bir özellik.

Belli bir radyo kanalını dinlerken sinyal zayıfladığında aynı radyo kanalının farklı bir frekansta daha güçlü bir yayını varsa frekansı değiştirme özelliği.

Örneğin uzun  yolda TRT FM dinliyorsunuz. Cihaz sizin yerinize gittiğiniz yere göre aynı radyo istasyonunu bulup frekansını ayarlaması için bir özellik.

Ne yazık ki Türkiye'deki yayın yapan radyolar aynı standartta verici ve RDS coder kullanmıyor. Bundan dolayı radyo istasyonları karışmış durumda.