škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Vag grubu uzmanları içeri !

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tekrardan merhaba yine ben ve yine bir sorun ?

Bi kaç zamandan beri aracımda şöyle bir sıkıntı var;

80 km hızın üstüne çıktığım anda ASR lambası seri halde yanıp sonüyor ve bazen fren yaparak,bazende gaz keserek aracı aynı hızda tutmak istiyor...
Bu arızanın ortaya çıkma zamanıda biraz manidar yağ lambasının yanmadığını fark etmemle bir başladı(1 lt eksildiğinde dahi yanmıyor...)
VAG grubu araçlarda bi sebepten dolayı güvenlik ve motor sağlığı için bir koruma modu olduğunu ve 80 km hızda bu tip davranışlar sergilediğini okumuştum yabancı bir forumda...
daha ilginç olan şu ASR tuşuna basıp ASR yi kapadığımda hızlanma devam ediyor problem olmuyor...

özel bir servisten aldığım cevap "ABS beyni yada ASR beyni arızalı tamir edilmesi gerekir " oldu...

ama bana pek mantıklı gelmedi çünki;
ABS ve ASR 80 km yi geçmedikçe tüm görevlerini eksiksiz yapıyor...

VAG-COM ile baktığımda ne MOTOR ne ABS nede ELEKTRİK sisteminde bu arızaya dair bir hata kodu ve işaret görünmüyor...

neyse uzatmayalım... sizce bu olayın yağ lambasının yanmaması ile ilişkisi olabilirmi ?
yada başka ne tür bir nedeni olabilir?...

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kimsenin bir fikri yokmu ? yoksa ciddiyemi alınmadım anlayamadım...Bi el atsanız ;)..

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu ve soru ilginç anlattığınız olarla söylecek şeylerim var ama sorunuza cevap veremeyeceğim :)

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
estafurullah cevap vermek tabiki zor...kendine özel servis diyen insanlar bile beyin arızası deyip sıyrılıyorlar...

ama aklınızdakileri duymak isterim buyrun..sonuçta hertürlü fikir değerli...

bir elektronikçi olduğum için aracı aldığımdan beri uğraşıyorum ve bunun gibi ustaların arızalı değişecek dediği bir çok şeyi kah sorarak kah keşfederek çözdüm zaten...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nacizane fikrim eğer arıza her 80 km/h ı geçtiği ve asr aktifken yapıyorsa vag-com bağlı iken bu hızlara çıkılıp test edilebilir. Bir başka şey de bu koruma modu aracı mesela 5 ten 2 ye çekmek gibi durumlarda olduğunu duymuştum ve öyle durumlarda 80 ile değil devir saati ile sınırlı olduğunu hatırlıyorum. Ve nihayet yağ lambasıyla asrnin saçma zamanlarda devreye girmesi açıkçası bana çokta bağlandıtılı gelmedi. Geçmiş olsun inşallah yakın zamanda çözersiniz sorununuzu

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler...

Vag-com bağlayarak test yapmayı düşündüm aslında ,birde 80 temsili bi rakam aslında bazen 100-110 lara kadarda çıkabiliyo.. biraz araştırma yaptım MAP sensörü ve Knock sensörü ile biraz ilgilenicem,devir bandı demişken kesici olabilirmi diye değerlendirdim ondanda bi sonuç çıkmadı...

Acaba gerçekten tekerlekler arasında bir hız farkı oluşuyor ve sensör bunu beyine gönderdiğinde beyinde mudahale edilmesi gerektiğinimi düşünüyor...
Bu durumdada ilk önce sensörleri ölçmek gerekecek..

Umarım kimsenin başına böyle bi durum gelmez...Bir çözüm bulamazsak,
Direksiyon pompasında daha maliyetli bi sorun olup çıkar...
İşin ilginç yanı başka bir örneğide yok galiba...

Edit: az once denedim abs hiz sensorlerini 20 km hiza kadar test edilebiliyor.  Ve sag on teker ya 1 km Fazla yada 1 km eksik gosteriyor sanirim sorun bu...
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2014, 14:30:12 Gönderen: musti22160 »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ lambasıyla durumun alakalı olduğunu düşünmüyorum.

ABS nin tekerlerdeki kablolarından şüpheleniyorum ben ki orada bir sıkıntı bulmuşsanız önce temizleyin bi ihtimal yer. Sonra değiştirin bakalım sonuç ne olacak?

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Biraz inceledim sensörleri pek temizlikle ilgili değil gibi.. Bugün şahkan otoda ustamında dediği gibi muhtemelen lastikile alakalı  yarın lastikleri yenilemiş olucam düzelirse haber veririm..

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sensörlere giden kablolar fln. kontrol edilebilr

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sensörleri ölçtüğümde hepsinden veri alınıyordu..Dün Şahkan oto ya gitti araç bakım için orayada sordum lastiklerden oluşabilir bu fark dedi lastikler değişecek bugün sonucu öğreneceğiz...

EDİT;

Sorun çözülmüştür..Arkadaşalar yarın bir gün stepne takınca vs başınıza gelirse bilin paniklemeyin..durum tamamen sağ ve sol ön lastikler arasındaki farktan kaynaklanıyor...
sağ lastik sol lastikten daha fazla aşınmış durumda bulunduğu için sağ tarafta hız farkı oluşuyor ve buda 80KM hıza çıkanca 5KM lik bir fark oluşturuyor...

Ön tarafa 2 adet sıfır lastik takınca bu olaydan kurtulduk mutluyuz...

Yapılan bakımlar ve onarımlardan sonra gün itibari ile muayenedende tek seferde geçmiş olduk...

Herkeze iyi forumlar...
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2014, 17:49:47 Gönderen: musti22160 »