škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sunroof Çıtırtı Sesi Çözümü

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar daha önce araçtan gelen seslerin çözümü adlı konuda paylaştığımçözüm yönteminin bir çok arkadaş ayrıca sorduğu için açıklayıcı bir konu oluşturmak istedim.

Not: bu çözüm benim bulduğum bir çözüm değil briskoda.com forumundan alıntıdır.

Benim aracımda ilk ses 8-9 ay dolmadan gelmeye başlamıştı. Ben sesin kesilmesi için 1hafta servise aracımı bıraktığım da ses kesilmiş halde teslim aldım ama bu sessizlik en fazla 7 ay sürdü. Benim aracımdaki ses aracın her esnediği durumda (yokuş başlangıcı , tümsek geçişleri gibi) geliyordu. Bu  ses plastik çıtırtısı şeklindeydi. Anlatacağım çözümle bu sesin kesilmesini sağlayabildim.

Çözüm:
1)   Öncelikle arka koltuğa oturuyorsunuz.
2)   Sol eliniz ile size yakın olan sol arka köşeden tavan döşemesini tutuyorsunuz. (En çok insanların aklı burada karışıyor. Burada yapacağınız şey sadece tavan döşemesini tutacaksınız oradaki mekanizmaya falan müdahale edilmiyor sadece bej kaplamadan tutacaksınız)
3)   Tatlı sert biçimde (biraz güç uygulamadan çıkmıyor ) döşemeyi aşağı doğru çekip tırnaklarından kurtarıyoruz. (Ses yapan tavan döşemesinin sunroofu tuttuğu tırnaklar)
4)   Aynı işlemleri  sağ taraf içinde yapıyoruz.

P.s : Aracınıza verebileceğiniz zararlardan şahsım ve skodaturkey forumu sorumlu değildir.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki sonra napiliyor bu tirnaklarindan kurtulmus doseme. Oylece yerinde durmaya devammi ediyor.

Çevrimdışı nuri şahbazlar

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sonra aracımızın tavanını komple söküp çöpe atıp hayatımıza devam mı ediyoruz :)

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kusura bakmayin o kismi unutmusum, acikcasi cok fark olmuyor sadece ortadaki iki tirnak ciktigi icin sarkma olmuyor tavanda. Bu arada bu islem yapildiktan sonra sunroif perdesi daha rahat acilip kapaniyor bilginiz olsun

Çevrimdışı Tazmanic

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Konuyu bende takip etmiştim fakat ortada bir belirsizlik var o tırnaklar hangi metaryeli tutuyor ve işlevi ne? Mutlaka onlarında bir görevi vardır diye düşünüyorum. Yoksa mühendisler boşuna onları koymaz. Şahsi fikrim mutlaka tırnakların oturtulması yönünde. Ses kesinlikle tırnaklardan geliyorsa tırnaklar revize edilmeli yada bir yalıtım malzemesi konulmalı.

Çevrimdışı cemoandcemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tazmanic;642613
Konuyu bende takip etmiştim fakat ortada bir belirsizlik var o tırnaklar hangi metaryeli tutuyor ve işlevi ne? Mutlaka onlarında bir görevi vardır diye düşünüyorum. Yoksa mühendisler boşuna onları koymaz. Şahsi fikrim mutlaka tırnakların oturtulması yönünde. Ses kesinlikle tırnaklardan geliyorsa tırnaklar revize edilmeli yada bir yalıtım malzemesi konulmalı.

hocam haklısınız düşüncelerinizde , ben kendim de mühendisim , buradaki asıl problem tırnakların yapıldığı metaryel. Sıcak ve soğuk geçişlerinde malzeme esnekliğini yitiriyor ve ses yapmaya başlıyor. Eğer ulaşılabilecek bir konumda olsalar silikon sprey ile geçici bir çözüm bulunabilirdi. Buradaki asıl problem vw ag bu durumu niye çözmüyor ? Bunun cevabı tamamiyle maliyet. Günümüz araçlarının kalitesinin düşmesinin başlıca sebebi bu. Bir de güvenlik sebepleriyle araçların bağlantı noktalarında plastiğin daha çok kullanılması sebebi var , günümüzdeki premium araçlarda dahil trim seslerinin başlıca sebebi bu

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
birkaç aydır sunrooftan tıkırtı sesi geliyordu. öyleki sesi duymayayım diye artık sunroof u hiç açmıyordum.  dün ankara and otoya götürdüm. işinin ehli mehmet isimli genç bir usta anında teşhisi koydu. plastik tırnakların değişmesi gerektiğini söyledi bugün aracı aldım araç ilk günkü gibi olmuş ses filan kalmamış. arabamı tekrar sevdim..