škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

stop-start teklonojisi ve turbo

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ordic

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konu bir süredir aklımı kurcalıyordu bu akşam biraz araştırma yaptım ama çok net bilgilere ulaşamadı. Sağlıklı motor ve turbo için aracı stop etmeden önce 20 sn rolantede çalıştırmamız ve turboyu soğutmamız tavsiye ediliyor. Ancak benim TDI DGS Rapid'im biraz ısındıktan sonra her durduğunda stop ediyor. Tabi bu özelliği aracı her çalıştırdığımızda kapatmazsak. Evin önüme geliyorum park ediyorum tam soğutayım diye vitesi N ye P ye alıyorum pat diye stop ediyor. Skoda'nın ısınan turbonun zarar görmemesi için geliştirdiği bir teklonoji varmı ? Stop-start'ın motorun her çalışmasında devreye girmesini göz önüne alırsak böyle bir teklonoji mevcut olmalı diye düşünsemde, stop-start'ı devre dışı bırakmakta yada bırakmamakta kararsızlık yaşıyorum.

Çevrimdışı ali729

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben genelde  start stopu devre dışı bırakıyorum. Uzun süreli beklemerde  aktif ediyorum

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tahminimce; Turbo soğuması gereken bir sıcaklıkta olursa, araç stop etmeyecektir..

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben park etmeden önce start-stop u devre dışı bırakıyorum o şekilde 30-40 sn bekledikten sonra kapatıyorum motoru :) onun haricinde kırmızı ışıkta ve ya durk kalkta genelde kapamıyorum.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;554278
Tahminimce; Turbo soğuması gereken bir sıcaklıkta olursa, araç stop etmeyecektir..

Bence de böyle çünkü bazen araba kendini stop etmiyor özellikle uzun ş içi trafiğinden gelince stop etmiyor fakat uzun yol sonrası garajıma kadar bir iki kez ışığa yakalanırsam hemen stop ediyor

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrt03mrt03;554286
Bence de böyle çünkü bazen araba kendini stop etmiyor özellikle uzun ş içi trafiğinden gelince stop etmiyor fakat uzun yol sonrası garajıma kadar bir iki kez ışığa yakalanırsam hemen stop ediyor
Bu özellik varsa, büyük ihtimalle  yağ sıcaklığına göre programlanmıştır. Yağ sıcaklığına ör.  95 derece ve üzerinde bir sıcaklıkta ise araç stop etmiyordur..

Çevrimdışı ordic

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bence de yağ sıcaklığına göre karar vermesi mantıklı gibi, inş. öyledir.

Çevrimdışı murat aktaş

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
O kadar çok değişkeni var ki benim arabada neye göre devreye girdiğini anlayamadim. Bazen
Sabah soğuğunda evden 200 metre ötedeki isikta devreye giriyor
Bazen de sıcak motorda devreye girmediği oluyor.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!