škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Doğalgaz faturalarınız nekadar geliyor???

puZZle · 28 · 10239

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kullandığımız Alarko kombi 18 yılını doldurdu. Bu geçen süreçte kombilerde teknolojik anlamda bir sürü yenilikler çıktı. Yoğuşmalı kombi, hermetik kombi vs.. Mevcut kombimiz çalışıyor ama artık sadece kendisini ve cebimizi ısıtıyor. Ankaranın soğuk günlerinde aylık 350 TL fatura ödeyip donduğum çok günler oldu.

Sizler soğuk aylarda doğalgaza nekadar ödüyürsunuz? Kombilerinizin çalışma şeklini (yoğuşmalı-hermetik-klasik), markasını ve aylık fatura tutarını paylaşırsak konu hakkında bir fikrimiz olur diye düşünüyorum.

Kombi işi ile uğraşan skoda dostları varsa aramızda onlarda kombi tavsiyesinde bulunurlarsa sevinirim.

Benim soğuk aylarda doğalgaz faturalarım

Alarko-Klasik-350 TL, Yer Ankara

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla bu konunun uzmanı Gökhan Abidir en detaylı ve doğru bilgiyi kendisi verecektir.zaten buna benzer bi konu vardı.neyse yine tazeliyelim bilgileri:)

Oturdugumuz site merkezi sistemle ısınıyor aylık 250Tl(sadece 4 ay) güvenlik yeşil alan ısıtma kısaca sitenin tüm masrafları dahil.Ve fazlasıyla ısınıyoruz yazın nasılsak kışında öyleyiz.

Bence bu işte kombi nasıl önemliyse yalıtımda okadar önemli eski evimiz yalıtımsızdı acaip derecede fark ediyor.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tek başına ısınmamayı kombiye bağlamak olmaz.Tesisatın durumu, radyatörlerin durumuda çok etkili..Eğer radyatör iyi ısıtmıyorsa odayı (sıcak olduğu halde) Ya yetersiz uzunluktadır, yada verimi kötüdür.İzolasyonun yetersizliğide en büyük etken bu konuda.

Hermetik kombi : Yanan gazın fan yoluyla dışarı atılması ve yine yanma için gerekli olan havanın dışarıdan alınma prensibi ile çalışır.

Diğer taraftan bacalı kombiler var.Ama artık onlar nerdeyse hiç tercih edilmiyor.Bulunduğu ortamın havasını kullanarak yanma sağlar.

Yoğuşmalı cihazlar ise en basit mantıkla; Yanma olduktan sonra çıkan sıcak dumanın ikinci bir eşanjörden geçirilerek suyun tekrar ısıtılması prensibine dayanır.

Tabiki yanma teknolojisi çok değişiktir.Şu anda en verimli kombi yoğuşmalı cihazlardır.%109 verimle çalışırlar.(her ne kadar matematiğe fiziğe aykırı bir tanımlama olsada :D )Tamamen şirketlerin pazarlama/ticari uydurmasıdır ama verim yüksektir.(nominal verim+yoğuşmadan dolayı oluşan verimin toplamıdır aslında)

Ben Alman malı iyi bir kombi ile, çok verimli bir tesisat ile en soğuk kış günlerinde 90 m2 evimde max.110-120 TL 'ye cayır cayır ısınıyordum..:)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Daha önceki konuyu farkettim ama tam bir kıyaslama yapamadım, soğuklar tam başlamamış olacak ki fatura değerleri oldukça düşük, kombinin ısınma amaçlı yakılmadığı aylar sanırım.

Gökan abimize soralım madem konunun uzmanı,

Evimiz 3 katlı dublex (bir katı bodrum), yoğuşmalı kombi alsak ısınabilir miyiz? (şimdiki kombimizle aylık 350 lira vermemize rağmen ısınamıyoruz), kombiyi bodruma mı koymalı (şimdi kullandığımız bodrumda) yoksa üst katlara mı? suyun devirdaimi açısından nasıl daha verimli olur?, kombilerde top 5 hangi markalardır?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: puZZle;148562
Daha önceki konuyu farkettim ama tam bir kıyaslama yapamadım, soğuklar tam başlamamış olacak ki fatura değerleri oldukça düşük, kombinin ısınma amaçlı yakılmadığı aylar sanırım.

Gökan abimize soralım madem konunun uzmanı,

Evimiz 3 katlı dublex (bir katı bodrum), yoğuşmalı kombi alsak ısınabilir miyiz? (şimdiki kombimizle aylık 350 lira vermemize rağmen ısınamıyoruz), kombiyi bodruma mı koymalı (şimdi kullandığımız bodrumda) yoksa üst katlara mı? suyun devirdaimi açısından nasıl daha verimli olur?, kombilerde top 5 hangi markalardır?

Kombi bodrumda olsun, ısınan su yukarı daha rahat çıkar..
Yoğuşmalı olsun, ama radyatörlerin kontrol edilmesi gerekir.Mevcut odaya normal şartlar ile konan radyatör uzunluğunu, yoğuşmalı kombi konduğunda %30 oranında arttırmak faydalı olabilir..

Şöyleki; Yoğuşma sıcaklığı max. 50-55 derecedir.Cihaz bu derecede en iyi yoğuşmayı yapar.Ama sizin bu derece su ile evinizi en iyi şekilde ısıtmak içinde radyatörlerinizin büyük olması gerekir.60 derece yaptınız mı kombiyi ; o zaman o cihaz normal kombi gibi verimler çalışır..:)

Bir çok marka var, her markanın güzel cihazları var..

Şahsen; tamamen kendi fikrimdir.15 yıllık gaz sektörü tecrübeme dayanarak söyleyebilirim..

1.Viessmann-Vaillant
2.Buderus(ama yoğuşmalı olanları sadece)(Şu an bosch üretiyor olabilir yoğuşmalılarıda o yüzden çok net değil fikrim)
3.ECA-junkers üretimi kombiler..
4.Protherm(eski protermler ama slovakya üretimi)
5.

1.sıradaki kombi markaları llk tercih olsun..

Ama ısınmamayı sadece kombiye bağlamayın..Radyatörleri kontrol edin, izolasyona önem verin.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aralık'tan Nisan'a 150 civarı, diğer aylar 13 TL ;)

ECA kombi, petek arkalarına yansıtıcı izolasyon koymuştum vaktiyle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ha şu var, normal soğuklarda 80-90 TL'yi geçmiyor.Yılın en soğuk tek bir ayın'da bir kez geldi geçen sene 120 TL..Tüm gün açık..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gökhan hocam,

Arkadaşların yazdığı fatura tutarlarına bakınca benim ödediğim rakam çok astronomik oluyor, gerçi buradaki komşularda aşağı yukarı 300-350 TL doğalgaz faturası ödüyor. Bu da tesisattan değil de hep eski tip kombi kullandığımız için bu kadar yüksek fatura ödediğimiz hissi uyandırıyor bende.

Bir de benim oda 12 metrekare. Buradaki petek en 70 cm, boy 40 cm, derinlik 10 cm. Bu petek odama yeterli mi? Benim oda hiç ısınmaz :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: puZZle;148637
Gökhan hocam,

Arkadaşların yazdığı fatura tutarlarına bakınca benim ödediğim rakam çok astronomik oluyor, gerçi buradaki komşularda aşağı yukarı 300-350 TL doğalgaz faturası ödüyor. Bu da tesisattan değil de hep eski tip kombi kullandığımız için bu kadar yüksek fatura ödediğimiz hissi uyandırıyor bende.

Bir de benim oda 12 metrekare. Buradaki petek en 70 cm, boy 40 cm, derinlik 10 cm. Bu petek odama yeterli mi? Benim oda hiç ısınmaz :)

Kombi değişirse fatura düşer düşer ama ne kadar düşer :) Çok bişey beklemeyin..

İzolasyon evin gaz faturasına %50 etki eder..en az...Kombi %10 -15 etki eder..İyi bir radyatör ve uygun radyatör kullanılırsa %10 az gelir fatura

En başta "izolasyooon" diyorum..O olmazsa gerisi hikaye...

12 metrekare odaya 60 cm yüksekliğe sahip 130 cm uzunluğunda bir petek yeterli ısıtmayı sağlar..Bölgeye göre hesaplama değişir..Isı katsayısını Bursa'ya göre düşündüm.Nemli bir hava şartlarına göre orta kattaki bir daire için..

O radyatör çok küçük o oda için..

Ama bir müşterim vaillant kombi ile 150 metrekare daire için sevinçli sevinçli yanıma gelip 150 TL 180 TL üstü fatura hiç ödemedim deyip mutlu mutlu anlatıyordu :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
en üst kat dairemi içten ısı yalıtımı yapmıştım bi kat strafor üstüne alçıpanel olarak yakıtım 3 te 1 oranında düşmüştü.

şimdi yeni evde günlük 5-6 m3 gaz gidiyor kombi ayarı ile pek oynamıyoruz.
ama sizin ev 3 katlı imiş buda daha fazla cephe duvarı demek. yalıtım yoksa pencerelerin durumu iyi değilse kombiyide yenileseneiz sanırım 300 altına inmeniz zor olur.

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhan bey irfan hocamın kullandığı yansıtıcılar işe yarıyor mu gerçekten yoksa psikolojik mi?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a_tansel;148685
Gökhan bey irfan hocamın kullandığı yansıtıcılar işe yarıyor mu gerçekten yoksa psikolojik mi?

Elbette yarıyor..Duvarı ısıtacağımıza içeri yansıtıyor..Ben evde odamdaki petekte kullanıyorum..:ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gökhan hocam,

Tavsiyelerin doğrultusunda kombiyi yenilemek yerine izolasyona yöneldim, ilk etapta bodrumdan çıkan merdiveni ördürüp bir kapı ile kapatacağım, buzhane mubarek orayı kapatmadan ısınamayacağız onu anladım. bodrumla evin irtibatını kesmem lazım.

İkincisi odamdaki peteği söylemiş olduğun ölçüde büyütmek istedim ama yer darlığından mümkün olmadı. Onun yerine mevcut peteğe gelen borudan iki uç daha alıp diğer köşeye ikinci bir petek koysam nasıl olur? çalışır mı?

Üçüncüsü de şu petek arkası panellerden koyacağım maliyeti ne olur?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Duvardan çıkan hat 20 lik boru ise verim alınmaz kesinlikle yapmayın.25'lik ana hat borusundan bağlamak gerekir.

O izolasyonları bitenekadar.com'dan 9,90TL ye almıştım.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP