škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid için Yağmur ve Far sensörü...

khalil · 283 · 97128

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nugasalab

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
far sensörü değil buna kesin eminim, auto far sensörü olan araçlarda oraya koymuş olabilirler ama olmayan araçlarda oraya klima ile ilgili bir parça koyduklarını düşünüyorum, ben zaten iç mekan sıcaklık demedim dış mekan sıcaklık dedim.

5JA 907 539    Güneş sensörü        1    PR-9AK
buna istinaden demiştim ama tabii ki belki farklı anlamda güneş sensörü de olabilir.

Alıntı yapılan: khalil;609524
Fatih bey emin misiniz? Kesin emin olmadan yanıltıcı bilgi vermeyelim lütfen.
O dediğiniz klima sensörü araç kullanım kılavuzunun 83.syf'da iç mekan sıcaklık sensörü olarak anlatılmış. http://i.hizliresim.com/ZZWJGA.jpg
Yeri de şekilde 11nolu yerde belirtilmiş.
Yani anlıyacağınız üzere Klima oradaki sensöre göre içerideki sıcaklığı ayarlıyor. Ön camın oradaki sensöre göre değil yani.

Kardeş meraklı ve araştırmacı birisin saygım sonsuz ama beni bilen bilir öyle bilmeden bol keseden sallamayan biriyim, sen önce emin ol ondan sonra sert çıkış yap bence, şimdi bilgi karşısında söylediğin sözü geri alman lazım değil mi, kimseyi yanıltmam ben ,genelde faydalı paylaşım yaparım, bilmiyorsam susarım, bence sende öyle yap, bilmediğin zaman sus.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nugasalab;609531
Kardeş meraklı ve araştırmacı birisin saygım sonsuz ama beni bilen bilir öyle bilmeden bol keseden sallamayan biriyim, sen önce emin ol ondan sonra sert çıkış yap bence, şimdi bilgi karşısında söylediğin sözü geri alman lazım değil mi, kimseyi yanıltmam ben ,genelde faydalı paylaşım yaparım, bilmiyorsam susarım, bence sende öyle yap, bilmediğin zaman sus.

Fatih bey sert çıkış olarak algılamayın lütfen. Benim burada kimseye karşı bir husumetim yok. Zaten herkes ortak konumuz araçlarımız hakkında doğru birşeyler öğrenmek ve doğru bildiğini paylaşmak için burada bulunuyor.
Yalnış ve yanıltıcı paylaşımlar diğer arkadaşlarda araçlarında uygulamaya kalktıklarında ciddi problemler doğurabilir.
Bu yüzden size tavsiyem bildiklerimizi kaynak göstererek paylaşalım.
Sürçülisan ettiysek af ola...

Çevrimdışı nugasalab

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;609534
Fatih bey sert çıkış olarak algılamayın lütfen. Benim burada kimseye karşı bir husumetim yok. Zaten herkes ortak konumuz araçlarımız hakkında doğru birşeyler öğrenmek ve doğru bildiğini paylaşmak için burada bulunuyor.
Yalnış ve yanıltıcı paylaşımlar diğer arkadaşlarda araçlarında uygulamaya kalktıklarında ciddi problemler doğurabilir.
Bu yüzden size tavsiyem bildiklerimizi kaynak göstererek paylaşalım.
Sürçülisan ettiysek af ola...

Eyvallah kardeşim, sıkıntı yok merak ettiğin bir şey olursa sorabilirsin bana, 2 yıldır kullanıyorum ve bir çok bilgiye sahibim rapid ile ilgili, o çinden alınan auto far anahtar ve sensöründen bende kullanıyorum, tam stabil bir malzeme değil ama yinede iş görüyor, ara sıra bug a giriyor ama çok sıkıntı değil, sonuçta araca tam entegre olan bişey değil, her zaman orjinal ekipman daha iyidir, rapid üzerinde farklı projeler ile uğraşıyoruz ve paylaşıyoruz ama bu forumda değil, facebook ta eğer ilgilenirsen blog sayfamı ziyaret edebilirsin.
Bu arada kaynak gösterdim zaten 2 mesaj üstte ama bir daha göstereyim,
5JA 907 539   Güneş sensörü   1   PR-9AK
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 16:53:08 Gönderen: nugasalab »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nugasalab;609535
Eyvallah kardeşim, sıkıntı yok merak ettiğin bir şey olursa sorabilirsin bana, 2 yıldır kullanıyorum ve bir çok bilgiye sahibim rapid ile ilgili, o çinden alınan auto far anahtar ve sensöründen bende kullanıyorum, tam stabil bir malzeme değil ama yinede iş görüyor, ara sıra bug a giriyor ama çok sıkıntı değil, sonuçta araca tam entegre olan bişey değil, her zaman orjinal ekipman daha iyidir, rapid üzerinde farklı projeler ile uğraşıyoruz ve paylaşıyoruz ama bu forumda değil, facebook ta eğer ilgilenirsen blog sayfamı ziyaret edebilirsin.
Bu arada kaynak gösterdim zaten 2 mesaj üstte ama bir daha göstereyim,
5JA 907 539   Güneş sensörü   1   PR-9AK

Sanırım konuyu iyi takip edememişsiniz. Auto far anahtarına ihtiyacı olan ben değilim. Benim araçta zaten orjinal fabrika çıkışlı Auto far anahtarı mevcut. Ben olmayan arkadaşlara yardımcı olmak için kendi aracımdan referans sundum. Benim de aracımda yağmur sensörü eksik. Belki de Rapidlerin hiçbirinde yoktur. Ama onu da yakında çözüme kavuşturucaz inşallah. Bu konuda bir bildiğiniz varsa memnun oluruz...
Bu arada aynı ışık sensörünü bende birkaç sayfa önce göstermiştim. :)
http://i.hizliresim.com/2rQRaN.jpg
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 18:11:36 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Evet kodların sonu farklı bitiyor sadece. Kusura bakmayın. Yalnış anlamış olabilirim.
Ama ne farkı var ki? ikisi de aynı işi görmüyor mu sonuçta? Amaç zaten gelen ışık şiddetine göre farları açıp kapamak değil mi ki?
Bu arada merakımdan soruyorum. Sizdeki far anahtarı Auto konumlu mu? ve anahtarınız bu sensör ile mi çalışıyor. Sensörünüzü ve Far anahtarınızı buradan resimle paylaşabilirseniz diğer arkadaşlara büyük bir yardımınız olacağı kanısındayım. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı nugasalab

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Farkı var kardeş biri far ve güneş sensörü biri sadece far sensörü
Bendeki far anahtar ve sensoru sayfada paylaşılan cin malı ürünün aynısı hatta vw transporter videosu paylaşılmış onunla aynı

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nugasalab;609580
Farkı var kardeş biri far ve güneş sensörü biri sadece far sensörü
Bendeki far anahtar ve sensoru sayfada paylaşılan cin malı ürünün aynısı hatta vw transporter videosu paylaşılmış onunla aynı

Evet Fatih bey. Konu netleşmeyince bende akşam eve gidince söz konusu 2 sensör hakkında küçük bir araştırma yaptım. VAG grubu araçların online parça kataloglarını (VAG Etka) inceledim. Katalogta Sözkonusu 2 sensör de güneş sensörü olarak geçiyor. Ancak tek farkı bendekinin Elektronik kontrollü güneş sensörü olması. Bunun için Güneş sensörüne ekstradan gelen +2 tane kablo teli ve sensör üzerinde bir adet smd direnç var. Bunun dışında başka bir farklılık göremedim.
Aşağıdaki linklerden sizde inceleyebilirsiniz.
http://nemiga.com/cat_spares/etka/skoda/rap/740/941560/ Bu bendeki sensörün olduğu sayfa.
http://nemiga.com/cat_spares/etka/skoda/rap/740/941550/ Buda sizin sensörün olduğu sayfa.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 09:01:51 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı nugasalab

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İşte dediğim gibi, biri sadece güneş sensörü öbürü hem güneş hem far sensörü, sonuçta üzerinde gün ışığı algılayıcı bir göz var, adamlar tek sensör ile işi çözüyor, aynı rlhs sensörleri gibi, hem yağmur nem hemde ışık sensörü olarak tek ünitede toplanıyor, bunu daha fazla araştırmanın anlamı yok zaten, sendeki sensörün aynısını alıp mevcut sensör ile değiştirip auto far anahtarı alınacak ve bu yeni sensör bcm ye bağlanıp can gateway de install edilecek ve 09-central electric te gerekli kodlamaları yapılarak kullanıma açılacak, en basit olarak olay bundan ibaret.

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: cancan7024;609300
[MENTION=14434]khalil[/MENTION]
Hocam tekrar merhabalar
Fakat yapmur sensörü bir türlü olmadı. Bolero ekrana kodlarken açıp kapatma fonksiyonu olarak göründü. Fakat aktif etmek için bastığımızda bu işlem geçersiz uyarısı aldık.
Yağmur sensörü ile ilgili bi fikriniz var mı?
Şimdiden teşekkürler

Selamlar kodlayan neresi ve kim ? Sebebini tahmin edebiliyorum, muhtemelen kodlamada gözden kaçırıyorlar.

Yardımcı olabilmem için;

Kullanılan VcDS'nin sürümünü,Merkezi elektrik ünitesinin (9) uzun kodunu (40+ char) ve sensör kodlamasını paylaşabilir misiniz ?

Farklı araç markalarında çok ufak farklılıklar var.

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;609705
Selamlar kodlayan neresi ve kim ? Sebebini tahmin edebiliyorum, muhtemelen kodlamada gözden kaçırıyorlar.

Yardımcı olabilmem için;

Kullanılan VcDS'nin sürümünü,Merkezi elektrik ünitesinin (9) uzun kodunu (40+ char) ve sensör kodlamasını paylaşabilir misiniz ?

Farklı araç markalarında çok ufak farklılıklar var.

merhaba...
kodlamayı yapan konyadan bi arkadaş. arkadaş derken onunla da böyle bi forum sitesinden tavsiye üzerine buldum. VcDS,merkezi elektrik ünitesi vs. gibi terimlerden bahsetmişsiniz. fakat ben kendim kodlama yapmadığım için bu ifadeler hakkında hiçbir fikrim yok. ama kendisiyle iletişime geçerek size ulaşmasını sağlayabilirim. buradaki foruma davet edebilirim. ya dasizin önerebileceğiniz bi fikriniz varsa o arkadaşa ulaşabilmek adına onu yapabiliriz. kendisi bu konuyu araştırdığını söyledi. hatta yabancı sitelere bile bakıyorum demişti. yardıma çok ihtiyacımız var bu konuda. yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum
« Son Düzenleme: 02 Mart 2017, 17:08:25 Gönderen: cancan7024 »

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Alıntı yapılan: cancan7024;609711
merhaba...
 fakat ben kendim kodlama yapmadığım için bu ifadeler hakkında hiçbir fikrim yok. ama kendisiyle iletişime geçerek size ulaşmasını sağlayabilirim.

İlgili arkadaşa  yukarıda bahsettiğim üç kalemi sorun, zaten kodlama yaptığı için size cevap verebilecektir. Çok temel şeyler

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ben biraz daha araştırdım ancak çok fikrim yok, desteğiniz lazım.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=35799
bu konuyada göz attım, ilgili parçanın 3 tipi var. 8U0955559 , 8U0955559B , 8U0955559C
biz hangisini almalıyız ? sorusuna yanıt her yerde değişik yazıyor.
nem, yağmur, ışık sensörü olan 8U0955559c gibi gözükürken, bazı siteler 8U0955559b olanı içinde aynı şeyi yazmış.
fikri olan varmı?
kol olarak INT seçeneği varsa yağmur sensörü dinleme aktif oluyor bilgiside yukarıdaki linkte var.
geriye doğru parça alıp kodlama işi kalıyor gibi görünüyor.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: comondx;609756
arkadaşlar ben biraz daha araştırdım ancak çok fikrim yok, desteğiniz lazım.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=35799
bu konuyada göz attım, ilgili parçanın 3 tipi var. 8U0955559 , 8U0955559B , 8U0955559C
biz hangisini almalıyız ? sorusuna yanıt her yerde değişik yazıyor.
nem, yağmur, ışık sensörü olan 8U0955559c gibi gözükürken, bazı siteler 8U0955559b olanı içinde aynı şeyi yazmış.
fikri olan varmı?
kol olarak INT seçeneği varsa yağmur sensörü dinleme aktif oluyor bilgiside yukarıdaki linkte var.
geriye doğru parça alıp kodlama işi kalıyor gibi görünüyor.

Bahsettiğiniz parçalar Audilerde kullanılan RLHS tipi üçü bir arada:) olan sensörlerdir.  Aşağıdaki linkte,  parça katalogunda(VAG-Etka) Audilerde kullanıldığı geçiyor.
http://nemiga.com/cat_spares/etka/audi/a3sb/785/845200/  
Fakat bizim Rapidlerde geçmiyor. Aşağıdaki linkte de Rapidlerde kullanılan sensörler belirtilmiş.
http://nemiga.com/cat_spares/etka/skoda/rap/740/955000/
Sonuç olarak bizim araçlara uyuyacak olan sensörler sanırım bunlar olacak:
(30)   Yağmur ve nem sensörü
D - 25.05.2015 >> - 30.05.2016   TRW   1   5Q0 955 547 A    
(30)   Yağmur ve nem sensörü
D - 30.05.2016 >>                   TRW   1   5Q0 955 547 B  
Yine takip ettiğiniz konuda R.A.İ.F beyin çok güzel açıklamaları ve Fabia aracında uyguladığı çok güzel, örnek bir çalışması var. Belki bu uygulama bizim araçlara da uyar. Kullanılan parçalar benzerlik gösteriyor.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2017, 11:29:23 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;609775
Bahsettiğiniz parçalar Audilerde kullanılan RLHS tipi üçü bir arada:) olan sensörlerdir. Aşağıdaki linkte, parça katalogunda(VAG-Etka) Audilerde kullanıldığı geçiyor.
http://nemiga.com/cat_spares/etka/audi/a3sb/785/845200/
Fakat bizim Rapidlerde geçmiyor. Aşağıdaki linkte de Rapidlerde kullanılan sensörler belirtilmiş.
http://nemiga.com/cat_spares/etka/skoda/rap/740/955000/
Sonuç olarak bizim araçlara uyuyacak olan sensörler sanırım bunlar olacak:
(30)    Yağmur ve nem sensörü
D - 25.05.2015 >> - 30.05.2016    TRW    1    5Q0 955 547 A     -140.44
(30)    Yağmur ve nem sensörü
D - 30.05.2016 >>     TRW    1    5Q0 955 547 B     -41.21

Yine takip ettiğiniz konuda R.A.İ.F beyin çok güzel açıklamaları ve Fabia aracında uyguladığı çok güzel, örnek bir çalışması var. Belki bu uygulama bizim araçlara da uyar. Kullanılan parçalar benzerlik gösteriyor.

merhaba,
 iyice kafam karıştı, ben sadece far sensörü ilavesi yapmak istiyorum,
 hangi parçaları almam gerekir? bu yeterli midir? kodlama yapmak gerekitr mi?