škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ARACI GÖRMEDİM, kaza sonrası bunu hep söylerler neden?

hiko · 15 · 4639

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:kart:ARACI GÖRMEDİM

Trafik kazalarında yapılan analizlerde trafik kazasına mağdur kalan şahıslarının çoğu kaza yaparken karşıdan gelen araçları görmediğini gözlerine perde indiği söylemektedirler. Acaba gerçekten bu araçlarını neden göremiyorlar hep aklımda soru işareti kalmıştı ve sonunda yaptığım incelemelerde aracının hızın yüksek olmasından dolayı arac sürücülerinin görüş açısının daralması ve tek yöne bakarak , başka yönden gelen tehlikeleri görmemesinden dolayıdır Bunun en güzel örneğini Aşağıdaki linki çalıştırın. Yanıp sönen yeşil noktaya bakın. Sarı noktaların bir veya birkaçını bazan görmeyeceksiniz. Aslında hep oradalar.

http://www.msf-usa.org/motion.html

Araç kullanırken lütfen gözlerinizle yola devamlı dikkatli olarak bakmayın Gözleri arada bir araclarınızın sağ sol aynalarını ve dikiz aynalarını kontrol ederek aracınızı kullanın.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2012, 17:21:08 Gönderen: hiko »
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok önemli ve çok hassas bu konu gerçekten. Benimde dikkatimi çok çeker trafikte giderken, bakarım insanlar sadece önüne bakıyor, koridordan bakar gibi, sadece önüne bakıyor. Ben sürekli aynalara bakmaktan hafif sağa sola kafamı çevirmekten yoruluyorum, araba sürme yorgunluğumun belki %30'luk kısmı bu hareketlerden mütevellit oluyordur. Bence sadece yüksek hızda değil, insanlar düşük hızlarda da çevresiyle çok etkileşimli araç kullanmıyorlar, ayna kullanımı zaten hakgetire.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam ben maksimum hızda döndürdüm, sonunda maviler kayboldu :++::++:
Bu durumda, sürekli yeşil renkli araçlara bakarsam, yoldaki taksiler kaybolacaklar :++::++::++:
Hımm, minibüsleri kaybetmek için hangi renge bakmak lazım acep, alayından enfret ediyorum :kafa:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;328490
Çok önemli ve çok hassas bu konu gerçekten. Benimde dikkatimi çok çeker trafikte giderken, bakarım insanlar sadece önüne bakıyor, koridordan bakar gibi, sadece önüne bakıyor. Ben sürekli aynalara bakmaktan hafif sağa sola kafamı çevirmekten yoruluyorum, araba sürme yorgunluğumun belki %30'luk kısmı bu hareketlerden mütevellit oluyordur. Bence sadece yüksek hızda değil, insanlar düşük hızlarda da çevresiyle çok etkileşimli araç kullanmıyorlar, ayna kullanımı zaten hakgetire.

Aynen öyle :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;328490
...ayna kullanımı zaten hakgetire.
Ayna????????? Ula ayna nedir??????

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;328510
Opsiyonel donanım olsa gerek :++::++:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı TheTuco

• Y*Ö*R*Ü*K
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Fsı Turbo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;328492
Hocam ben maksimum hızda döndürdüm, sonunda maviler kayboldu :++::++:
Bu durumda, sürekli yeşil renkli araçlara bakarsam, yoldaki taksiler kaybolacaklar :++::++::++:
Hımm, minibüsleri kaybetmek için hangi renge bakmak lazım acep, alayından enfret ediyorum :kafa:

Çok iyi söylediniz valla :D

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;328510

Hani yolda giderken kendimizi seyrettiğimiz, sivilcemize falan baktığımız, bağyan arkadaşımızın da makyajına baktığı, 1 içerde, 2 dışarda olan yok mu? işte o...:hhh:
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı *CEM*

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araç kullanırken gözlerim fıldır fıldır heryere bakarım çünkü trafikte öküzler varken, kural bilmez kendini birşey sananlar varken yan aynaya bile baktıktan sonra çok seri bir şekilde bazen başımı çevirip sola sağa bile bakarım ne olur ne olmaz...Adam sinyal verip direksiyon kırıyor yanındasın umuru değil.Dört yol ve kavşaklara yaklaşırken daha kimsenin yavaşladığını görmedim herkez tam gaz giriyor sonra gümleyince vay efendim şöyle böyle....Heleki ara sokakta gazlayanları ıslak sopa ile dövesim geliyor.Çoluk çocuk, kedi, köpek bir canlıya vurunca ne olacak ??? Yarış pistindesin sanki ..Otobanda en sağ şeritte tampona yapışıp sellektör atan hele gece 10.000 k zenon takıp selektör atan hayvanlardan bahsetmiyorum bile....Uzattım yeterince kısaca trafiğimiz böyleyken saygısızca araç kullandıkça daha çok perde iner.....(Yazdıklarım meclisten dışarı ama %80 böyle malesef)

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında benzer bir test göz muayenelerinde yapılıyor.

Görme alanı testi, özellikle göz tansiyonu olan hastaların görme kayıplarını ölçmek için tünelimsi bir cihazın ekranında sürekli ve farklı yönlerden yanan ışıkları görünce düğmeye basmak prensibi ile yapılıyor.

Belirli bir noktaya odaklanınca çevredeki nesnelere duyarlılık azalıyor hakikaten.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2012, 14:43:08 Gönderen: agasarca »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hetepe;328828
Hani yolda giderken kendimizi seyrettiğimiz, sivilcemize falan baktığımız, bağyan arkadaşımızın da makyajına baktığı, 1 içerde, 2 dışarda olan yok mu? işte o...:hhh:
Bazan arkadan gelenleri de göstertiyo hani... Ondan mı bahsediyoruz? TR' de pek kullanılmıyor da o aparatlar genelde.:wnk:

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: *CEM*;328847
Araç kullanırken gözlerim fıldır fıldır heryere bakarım çünkü trafikte öküzler varken, kural bilmez kendini birşey sananlar varken yan aynaya bile baktıktan sonra çok seri bir şekilde bazen başımı çevirip sola sağa bile bakarım ne olur ne olmaz...

Sene bilmem kaç, ehliyet kursundayken hoca aynen şöyle söylediydi; etrafa kız keser gibi bakacan sürekli, alıcı gözle bakarsan bir yere kaza yaparsın :)

Çevrimdışı *CEM*

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;328883
Sene bilmem kaç, ehliyet kursundayken hoca aynen şöyle söylediydi; etrafa kız keser gibi bakacan sürekli, alıcı gözle bakarsan bir yere kaza yaparsın :)

Bu daha güzel bir benzetme olmuş :++: