škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hız Sınırlayıcı Özelliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanım kılavuzunda hız sınırlayıcı özellikten bahsediyor ancak superb prestige aracımda bir türlü bulamadım. Bilen varsa paylaşabilir mi?

Bununla birlikte yokuş aşağı giderken ACC'yi açtığınızda hızı sınırladığını fark ettim. Örneğin rampa aşağı giderken ACC'yi 30'a ayarladınız. Araba freni ve (DSG ise) vitesi bu hıza uygun olarak ayarlıyor ve geçmiyor. ACC kullanmayıp kendi başına bıraksanız araba 60-70'e çıkar. Özellikle DSG araçlarda çok faydalı bir asistan.

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kış lastiği hız uyarısı diye bir şey var. ama sadece hızı geçince ötüyor.
acc ile hız sabitleyince misal 60-70lerdeyken 110 a ayarladınız ve önünüz yokuş aracın 110 u geçmesine izin vermiyor. ama hızınız 120 ve yokuş aşağı iniyorsunuz hafızaya alınan hız 110, araç frenleyip yavaşlamıyor. (bu cumartesi başıma gelen senaryo).
yine de klasik hız sabitleyiciye göre çok daha güzel bir sistem.

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;542809
Kış lastiği hız uyarısı diye bir şey var. ama sadece hızı geçince ötüyor.
acc ile hız sabitleyince misal 60-70lerdeyken 110 a ayarladınız ve önünüz yokuş aracın 110 u geçmesine izin vermiyor. ama hızınız 120 ve yokuş aşağı iniyorsunuz hafızaya alınan hız 110, araç frenleyip yavaşlamıyor. (bu cumartesi başıma gelen senaryo).
yine de klasik hız sabitleyiciye göre çok daha güzel bir sistem.

Ben hızı sınırladığına bizzat şahit oldum. Eğim %20-25 civarı idi. Yol kötüydü, ACC'yi 30'a sabitledim. Araç bu hızda rampayı indi. ACC olmasa ben sürekli fren yapmak zorunda kalırdım. Ancak daha düşük eğimli iniş rampalarında belirttiğiniz gibi hızı sınırlamıyor.

Bir şekilde eğime bakarak filan karar veriyor. Merak ettiğim şu; sürücü olarak ben her koşulda hız şunu üzerine çıkması diyebilir miyim?
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2015, 11:43:02 Gönderen: bilalduzenli »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bilalduzenli;542812
...ACC olmasa ben sürekli fren yapmak zorunda kalırdım...
Sizin yerinize freni o yapıyor zaten.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!